הקדמה מאת אלי אשד

אולימפיאדת 2016 בעיר ריו דה ז’אנרו בברזיל הגיעה לסיומה, וכבר מדברים על האולימפיאדות הבאות.

זה הזמן להיזכר בסיפור משנות השישים, על אודות גיבור הקומיקס איש המאה ה-25 באק רוג’רס. רוג’רס הוא מעין שוטר במקצועו, סוכן חשאי בין-כוכבי המתמודד עם שלל בעיות מוזרות של המאה ה-25. כבר פגשנו אותו ב”יקום תרבות” בסיפור על תחרות מלכות היופי של מערכת השמש.

הפעם באק רוג’רס יוצא לאבטח את אולימפיאדת העתיד הבין-כוכבית של כל מערכת השמש המתקיימת על כוכב הלכת מאדים. המשתתפים באולימפיאדה זאת הם נציגי עולמות שונים ממערכת השמש, שאימצו לעצמם את המסורת של הספורט האולימפי מכדור הארץ.

האם אכן כך יהיו פני הדברים בעתיד? למרבה, הצער באופן יחסי ישנם מעט מאוד סיפורי מדע העוסקים באולימפיאדות העתיד.

את אחד מהם פרסמנו כאן ב”יקום תרבות” – סיפור מאת ניקולאס ירמקוב, “נצנוץ של זהב”, העוסק בספורטאי רוסי המהונדס גנטית בעתיד הקרוב כדי שיוכל לשחות כמו דג מתחת למים.

עטיפות של ספרי  מדע בדיוני ושל סיפורי קומיקס העוסקים באולימפיאדות של העתיד

הסיפור שלפניכם שימש כמקור השראה (נוסף על אולימפיאדת מוסקבה שהתקיימה בשנת 1980) לפרק  Olympiad בסדרה, שפורסם בשנת 1980, “באק רוג’רס במאה ה-25” (ראו תקציר של הפרק כאן). בפרק זה עזר באק רוג’רס  לאתלט מכוכב טוטליטרי לערוק מכוכב הלכת שלו (בפרק זה, אגב, הופיעו אתלטים ידועים אמיתיים של ארה”ב כספורטאים מכוכבי לכת שונים!). כמו כן, באותה שנה ראתה אור חוברת קומיקס שעסקה גם היא בבאק רוג’רס באולימפיאדה עתידנית.

הסיפור המקורי הופיע בין החודשים מרץ ליולי 1964 כ-Interplanetary Olympic Games, כלומר כמה חודשים לפני אולימפיאדת טוקיו באוקטובר 1964.

כתב :פריץ לייבר סופר מדע בדיוני ופנטזיה ידוע מאוד

Fritz-leiber-1978.jpg

צייר ג’ורג’ טוסקה

Image result for george tuska

הסיפור הופיע בעברית במקור במגזין “בוקי”, בגיליון מספר 4, שנת 1967.

הוא ממשיך את הסיפור “באק רוג’רס במשחק שחמט על כוכבית הניסוי “

ראו עוד על באק רוג’רס:

תשע הנשמות של באק רוג’רס

באק רוג’רס מהמאה ה-20 למאה ה-25

ראו עוד סיפורים  על באק רוג’רס:

באק רוג’רס ואנשי הנמר ממאדים

באק רוג’רס בתחרות מלכות היופי של מערכת השמש

באק רוג’רס בהרפתקה בכוכבן 101

באק רוג’רס במשחק שחמט על כוכבית הניסוי

ראו עוד סיפור ב”יקום תרבות” על אולימפיאדה עתידנית:

“נצנוץ של זהב” מאת ניקלאס ירמקוב: על ספורטאי שהונדס גנטית

ראו עוד קומיקס על תחרות ספורט עתידנית:

מיסטר טי במונדיאל 2038 מאת מישל קישקה

באק רוג’רס (בחולצה צהובה ושיער שחור) יושב בג’יפ צבאי עם עמיתיו הקוסם מנדריק, האיש חבוש המסכה, הפאנטום, איש החלל הבלונדיני פלאש גורדון וחייל ישראלי. צייר: אשר דיקשטיין

4 תגובות

 1. כאן השיקול להעלות את הסיפור היה תאריך הפרסום :זמן אולימפיאדת ריו 2016.המיוחדות של הסיפור היא לא באיכותו כסיפור שהיא אכן לא גבוהה בלשון המעטה אלא בנסיונו לצפות כיצד תראה האולימפיאדה בעתיד הרחוק.כאמור בהקדמה יש רק סיפורים מועטים כאלו.
  אבל יש להודות הוא לא עושה זאת בצורה מרשימה. מחבר הסיפור הווארד ליס היה צריך לתאר את
  היכולות הספורטיביות השונות והמגוונות של בני הכוכבים השונים והוא לא עושה זאת
  (דווקא בסיפור קודם בסדרה על באק רוג’רס שפורסם ב”יקום תרבות “שבו תוארו מלכות יופי מכוכבי לכת שונים נעשה נסיון בידי מחבר אחר ומוכשר הרבה יותר רי ראסל סופר פנטזיה ידוע לתאר את תכונותיהן השונות ).
  התיאור של איש כדור הארץ שמנצח את כולם ללא סיבה טובה ומשכנעת (מוסבר שהוא מצא זמן להתאמן בכל סוגי הספורט השונים מאוד והמפרכים מאוד בחווה שלו באלסקה)הוא מביך למדי . האם אמונים מפרכים באלסקה באמת מספיקים להתגבר בכל תחום ספורט אפשרי גם על החייזרים בעלי הכשרים השונים מאלו של אנשי כדור הארץ?
  היום ספורטאי כל יכול כזה היה נחשד שלקח סמים ששיפרו את יכולותיו.
  למעשה זהו סיפור פשע רגיל הקשור להימורים בספורט שבמקרה מתרחש על מאדים ולא נעשה בו ניסיון אמיתי לנצל כהלכה את הרקע המדעי הבדיוני של הסיפור וזה פוגע בו אנושות.
  תיאור הניצחון של כדור הארץ בכל התחרויות עושה עלינו כיום רושם של שוביניסטי למדי לטובת כדור הארץ.חבל שהמחבר לא גילה נדיבות רוח כלשהיא והראה כיצד כוכבי לכת אחרים מנצחים גם הם ובהגינות בסוגי ספורט שונים.
  חבל.
  דהיינו לא האיכות (הירודה יש להודות ) של הסיפור הייתה הקריטריון לפרסומו אלא ניסיונו לדמיין את העתיד של נושא מסויים ועכשווי בעת פירסום הסיפור האולימפיאדה.זהו נסיון כושל אבל עדיין בסיס לדיון .

 2. […] בפרק "אולימפיאדה " הוא עזר לאתלט מכוכב טוטליטארי לערוק מכוכב הלכת שלו בזמן אולימפיאדת גלקטית  ( בפרק שבו הופיעו אתלטים ידועים אמיתיים של ארה"ב).גם הסיפור הזה התבסס על קומיקס של באק רוג'רס מ-1964 שתורגם לעברית  בגיליון המגזין "בוקי " מספר 4" בשם "החטיפה באולימפיאדה הבינכוכבית". […]

 3. […] החטיפה באולמפיאדה הבינכוכבית  בוקי 4 "Interplanetary Olympic Games" (3/29/64 to 7/5/64) באק יוצא לאבטח אולימפיאדה ולשחרר ספורטאית חטופה מקבוצת מהמרים,בכדי שהכוכב החדש האוהב אותה מנבחרת הארץ לא יפגע בהימור שעשו. […]

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

2 × 2 =