עם סיומה של השנה הדרמטית מאין כמוה שנת 2023 הנה תחזיות ונבואות שהושמעו לאורך השנים על שנת 2024, שעלולה להיות דרמטית אף יותר.

המערכת

שנת 2024 מתקרבת ואנחנו חוזרים למסורת השנתית שלנו מזה עשור של פירסום תחזיות ונבואות לגבי שנה זאת ממקורות שונים.

מידי שנה אני סוקר את הנבואות והתחזיות שהושמעו על השנה הבאה עלינו לטובה (או שלא) לאורך העשורים, ובודק מה התממש, או שלא, מהתחזיות והנבואות שאותן סקרתי לגבי השנה הקודמת שחלפה.

השנה, שנת 2023, הייתה דרמטית באופן מיוחד, ובה ישראל התקרבה למלחמת אזרחים, שהפכה לבסוף למלחמה כנגד חמאס וחיזבאללה שנמשכת בעת כתיבת דברים אלו בסוף נובמבר 2023.

משום כך רשימה זאת, שבדרך כלל עולה ביקום תרבות מידי שנה בחודש אוקטובר, נדחתה עקב מתקפת החמאס על ישראל, שאמנם יש לציין שנצפתה ונחזתה בידי מקורות שונים, בשביעי באוקטובר.

כפי שציינתי בעבר, ככל שאנו עוברים את שנת 2020, שנה מכרעת מבחינת כמות התחזיות והנבואות שהיו עליה, יש פחות ופחות תחזיות שפורסמו.

אזכיר את הכללים שאני מחיל על עצמי, כמובן תמיד עם יוצאי דופן: תחזיות ונבואות צריכות להיות מלפחות חמש שנים קודם ל-2024, ורצוי הרבה הרבה יותר. אני נאלץ לציין שזה נעשה קשה יותר ויותר לשמור על הכלל הזה. תחזיות שמתפרסמות באינטרנט לגבי העתיד זמן התפוגה שלהם הולך ומתקצר, וכיום יש נבואות מועטות לגבי העתיד הרחוק יותר מכמה חודשים. אם כי ישנן “נבואות” שמשנים את התאריך שלהן לאחר פרסומן ולאחר שעבר התאריך שציינו.

עם זאת, מדי פעם יש יוצאי דופן בגרנדיוזיות שלהם.

מגמות בהתנבאות

הטרנד לפני כמה שנים היה תחזיות אסטרולוגיות, או המצאה של נבואות בלתי ידועות של האסטרולוג הצרפתי נוסטרדמוס, או החוזה הבולגרית בבא ונגה.

טרנד נוסף, שהחל ככל הנראה בשנת 2019, אולי בהשראת פרקים מסדרת הטלויזיה הבריטית הידועה דוקטור הו, על נוסע בזמן לעבר ולעתיד, הוא של אנשים שמופיעים בטיק טוק, טוענים שהם נוסעים בזמן מהעתיד, ומשמיעים נבואות לגבי השנים הבאות.

כיום יש עשרות רבות כאלו ברשת. כולם כנראה בני עשרה משועממים.

הנה כמה דוגמאות:

יש לציין שאף לא אחד מ”נוסעי הזמן” האלו חזה דברים שחייבים היו להיות ידועים לנוסעים בזמן מהעתיד לזמן שלנו. לדוגמא מגפת הקורונה, שאיש לא הזכיר כשהטרנד החל ב-2019, מלחמת רוסיה אוקראינה, ההפיכה המשטרית בישראל, או מתקפת החמאס בשביעי באוקטובר 2023.

כך שלעת עתה לא נראה שיש הוכחות למסע בזמן אמיתי.

אני מביא גם כמה תחזיות שלא היו מתוארכות, או שהיו מתוארכות לגבי שנים שחלפו, ומאז התברר שהן בעצם מתאימות לשנה הבאה עלינו …

תחזיות ל-2023

נעבור תחילה על נבואות שפירסמנו לגבי השנה הקודמת. האם היו בהן הצלחות?

כאמור ישנן מעט מאוד תחזיות ונבואות לגבי שנת 2023.

בעיקרון ישנם שני ספרים בולטים, של יגאל סרנה והזמרת איה כורם, שאת שניהם סקרתי לאחר שיצאו לאור ב”יקום תרבות”. וכמעט לא שום דבר מעבר לזה. עד כמה הם התממשו?

תחזית קיסינג’ר, שר החוץ של ארה״ב שנפטר השבוע

כריכת ״שנותי בבית הלבן״ של קיסינג׳ר

ב-2012 טען הנרי קיסינג’ר, שר החוץ לשעבר של ארה”ב והוגה פוליטי שעזב את העולם הזה ב-29 בנובמבר 2023 בגיל מאה וחצי, שבתוך עשר שנים לא תהיה ישראל. הציטוט המדויק הוא:

In 10 years, there will be no more Israel

קיסינג’ר הכחיש שאמר זאת.

עשר שנים לאחר מכן ישראל עדיין קיימת, אבל כמובן יש שאלה גדולה מאוד עד כמה ישראל תמשיך להתקיים ואיך.

הוא התראיין ארוכות לציון מלאת חמישים שנה למלחמת יום כיפור, ונפגש בספטמבר 2023 עם ראש ממשלת ישראל בבניין האו”ם.

אבל נכון הוא שאפשר לטעון שכוונתו המקורית כשאמר את מה שאמר הייתה שישראל שתמשיך להתקיים כבר לא תהיה מדינה חילונית דמוקרטית. אם לכך הייתה כוונתו עדיין ייתכן שצדק. לקראת סיום השנה הזאת אפשר לאמר שישנה עדיין ישראל, אבל לאור תוצאות הבחירות היא מדינה שונה מאוד, אולי לא דמוקרטית, אולי דתית-חרדית-חרדלית קיצונית. ואולי האוכלוסייה החילונית תעמוד על זכויותיה ובסוף יצא מכל זה משהו טוב יותר.

מלחמה נגד החמאס מתממשת

כריכת ״הכריש״ ספרו של מישקה בן-דוד
כריכת ״הכריש״ ספרו של מישקה בן-דוד

המותחן העתידני הכריש של מישקה בן דוד (הוצאת תכלת, נובמבר 2017), מתרחש באפריל שנת 2022, ומתאר כיצד צעידה המונית עזתית לישראל יוצאת מכלל שליטה, וכיצד אנשי יחידת המנהרות של החמאס פורצים לישובים באזור הרצועה, והחיזבאללה מצטרף אליהם מלבנון בירי טילים לישראל ובפלישה רגלית. תגובה ישראלית סוחפת את המזרח התיכון למלחמה כוללת, ולמתקפה ערבית מאורגנת מצדדים שונים על מדינת ישראל. אל זאת מצטרפת רוסיה, ומתואר כיצד ישראל מגיעה לקונפליקט גרעיני עם איראן.

בעת כתיבת שורות אלו נראה שהמותחן של בן דוד התממש …קצת יותר משנה אחרי התאריך בו נקב.

קיראו ראיון של אלי אשד עם מישקה בן דוד על ספר זה “הכריש העתידני המאיים על מדינת ישראל”

וקיראו את תגובתו של מישקה בן דוד להתממשות תחזיתו במאמר גדול :

הכריש וקונספציות אחרות.

יגאל סרנה 2023

כריכת ״2023״ של יגאל סרנה
כריכת ״2023״ של יגאל סרנה

העיתונאי יגאל סרנה פירסם ב-2013 ספר דיסטופי בשם 2023 (הוצאת קיפוד ,2013), שאת המימון לו גייס בצורה שהייתה נראית לפני כמה שנים כעתידנית – ידי גיוס המונים. בספר מתאר סרנה דיסטופיה עתידנית, מדינת ישראל קודרת וקורסת. המוטו לחלקו הראשון של הספר לקוח מספרה של אנה זגרס, “טרנזיט”: “בימים ההם כולם רצו רק דבר אחד: להפליג משם. כולם פחדו רק מדבר אחד: להישאר מאחור”.

סרנה חזה בשנת 2013 עתיד שבו ישראל חרבה ורוב תושביה עזבו אותה למקומות טובים יותר.

העטיפה האחורית של הספר “2023” מאת יגאל סרנה

75 שנים לאחר הכרזת העצמאות של בן גוריון, אחרי שנים של גלי עזיבות, תל אביב היא עיר נטושה. הבתים שנעזבו מיושביהם מתפוררים. צמחייה ובעלי חיים משתלטים על החורבות. בישראל כולה נותרו רק כחצי מיליון איש, העקשניים מכולם, “היישוב הישן: ערבים גליליים, חרדים צפתיים”, כל אחד אחר, פחות עקשן, כל מי שיכול לעזוב – עוזב. חיות בר מסתובבות ברחובות תל אביב, חולדות חסרות פחד תרות אחר אוכל, מים יש לעתים, חשמל בקושי, הכל ריק מאדם.

קצת בדומה לסוריה של שנת 2017, שעדיין הייתה בעתידו של המחבר כשכתב את הספר. אלא שכאן הסיבה לנטישה אינה מלחמת אזרחים כמו בסוריה, לא מפני שהיא עומדת להיכבש על ידי אויביה, ולא בגלל אסון טבע כלשהו, אלא בגלל ניוון מוסרי, כלכלי, ותרבותי, המסתכם כאן בתואר “קאפו־טליזם”. לא במקרה, הסימן הראשון לגל העזיבות הפוקד את הארץ הם פיגועי המגדלים, שבעקבותיהם מתחילים לעזוב את תל אביב “טייקונים של גז ונפט, התפלת מים ואתרי פורנו והימורים”.

עד כמה זה התממש?

יגאל סרנה עצמו עזב את ישראל והיגר לפורטוגל, ואף פירסם על כך ספר בעברית, אם כי הוא שומר על קשר עם ישראל.

מבחינת סרנה התחזית שלו התממשה בחלקה לאור עליית קואליציית הימין הקיצוני, שאכן מביאה למה שנראה כמלחמת אזרחים ולהגירה המונית מהמדינה. מצד שני הוא לא צפה כלל, לא העלה על דעתו, את תנועת המחאה ההמונית כנגד הקואליציה הזאת, שזכתה לכינוי ממשלת החורבן.  

לצערנו עוטף עזה אכן נחרב במהלך שנה זאת במתקפה של חמאס, ותושבים פונו מאיזורי דרום הארץ וצפון הארץ שהתרוקנו.

ראו עוד על ספרו של סרנה: 2023 על פי יגאל סרנה -עולם עתידני עצוב.

ראו את מאמרו של סרנה על ספרו כששנת 2023 האמיתית מגיעה לקיצה.

2023 עכשיו.

תחזיות לשנת 2024

כעת אעבור לתחזיות ונבואות שהושמעו לגבי שנת 2024, או לתחזיות שבדיעבד אנחנו מבינים שהושמעו לגבי מצבים שעלולים להתרחש דווקא בשנה הספציפית והמסוכנת הזאת.

אנרכיסטים נגד הסנהדרין

אם אני בוחר את שלושת הספרים שחזו בדייקנות הרבה ביותר את המצב כיום בישראל, אזי הראשון שבהם הוא ספרו של משה בן אפרים (יוצר הסדרה הרדיופונית משנות השישים “משפחת שמחון”) “גוג: רומן אפוקליפטי” (הוצאת ירון גולן, 1998). בספר הזה חוזה בן אפרים השתלטות רודנית על ישראל באמצעות הצבעה מושחתת בכנסת של מפלגות ימין מושחתות. התוצאה הסופית היא שישראל מושמדת גרעינית.

241

העטיפה הקדמית והאחורית של הספר “גוג” מאת משה בן אפרים.

הספר השני שאבחר, הוא קובץ הסיפורים של דניאל דותן (דמות חשובה למדי בתרבות החילונית של ישראל, והאיש שיצר את “סצינת שינקין”) אנרכיה מותק (ספרי סימן קריאה / הקיבוץ המאוחד 1999).

הספר זה כולל את הסיפור הקיצוני מכול מסוג זה, “אנרכיה מותק”. הסיפור מתאר עתיד שבו חרדים דמויי הטליבאן באפגניסטן שולטים במדינה בצורה אלימה ורצחנית ומקימים סנהדרין השולטת בכל, ומחתרת נשים פמיניסטיות אנרכיסטיות נאבקת בהם. זהו סיפור מלא דם ואלימות, והוא מקצין אולי יותר מכל סיפור אחר את החששות של חילונים מפני השתלטות חרדלית-חרדית. חשש שלכאורה עומד כעת להתממש.

כריכת ספרו של דניאל דותן ״אנרכיה מותק״

ומעניין שתומכי הממשלה בישראל מכנים את יריביהם “אנרכיסטים”, כמו הדמויות בסיפורו של דותן.

האם נראה בשנת 2024 דברים הדומים למה שמתואר בסיפור?

נציין שהסיכוי למלחמת אזרחים בישראל גם לאחר סיום מלחמת עזה נשאר, אם כי כרגע נראה שקטן בהרבה.

נבואת הזעם השירית של אמיר גלבע

המשורר אמיר גלבע. מכון גנזים

המשורר אמיר גלבע, הידוע בעיקר משירו האופטימי “שיר בבוקר בבוקר”, שזכה לביצוע מפורסם של שלמה ארצי, פירסם ב-1974 שלוש פואמות מצמררות במחזור השירים “כמכוות הכר”, שנכתב בהשראת והשפעת מלחמת יום כיפור. השירים מתארים נבואה מצמררת על עזיבת העם את ארצו ומעברו מחדש לגולה, בדומה להגירה ההמונית המתקיימת כיום בשנת 2023 ממדינת ישראל.

השירים “חטפו” ביקורות קשות ביותר. נזעמות כל כך שגלבע שהקפיד לא לענות על ביקורות אלו, והתעטף לאחר פרסומם בשתיקה שירית במשך עשור שלם.

הנה אחד מהם:

שירו של אמיר גלבע ״אם תקומי תלכי״

הפוטש בהר הבית

ספרו של יונה יגול “‘הפוטש’ בהר הבית” (תל-אביב, “ית”ד”, תשל”ט 1979).

זהו ספר עכשווי ביותר, למרות שפורסם ב-1979, ותיאר סיטואציה שלכאורה מתרחשת בראשית שנות השמונים – העתיד הקרוב של הפרסום – וכך לכאורה הפך להיסטוריה חלופית.

אבל לצערנו הרב לא עוד. מה שהוא מתאר יכול להתרחש גם כיום, או בעתיד המיידי של שנת 2024, כאשר בישראל שולט הימין הקיצוני ביותר.

כך, יש מקום לסקור מחדש את הספר שנשכח מכל לב, וזכה לתשומת לב מועטה ביותר גם כשפורסם ב-1979.

מחברו נפטר זמן קצר לאחר הפרסום וכמעט נשכח כמו ספרו.

העטיפה הקדמית של הספר “הפוטש בהר הבית” מאת יונה יגל שנראה שהוא מתאר את המציאות של העתיד המיידי.

יונה יגול (1911-1980) היה דמות בולטת במפא”י בשנות החמישים והשישים, עיתונאי, ומראשי סיעת “מן היסוד” במפלגה, שניסתה להמריד את מפא”י נגד בן גוריון בפרשת לבון, ולהעמיד בראש המפלגה את פנחס לבון. לאחר הכשלון הוא נפלט מהפוליטיקה.

יגול כתב את הרומן “הפוטש בהר הבית” כצוואה פוליטית, והספר נראה כיום כתחזית של עליית הימין הכהניסטי הקיצוני, ששולט כיום ביד רמה, ומאיים להכניס אותנו למלחמת כל בכל.

הדמויות המופיעות בספר הן שיקוף של דמויות אמיתיות, והעובדה שהוא לא נתבע תביעת דיבה היתה כנראה בגלל חוסר הצלחתו של הספר, שנעלם במהירות וכמעט לא השאיר כל חותם. ומן הסתם גם בגלל פטירתו של המחבר זמן קצר לאחר פרסום הספר.

הספר מתאר קשר המתנהל בו זמנית בשלושה צירים כנגד המשטר הדמוקרטי בישראל: ציר אחד הוא של האלופים בישראל מעריצי ההתנחלויות, אריאל שרון, ראש חיל האוויר בני פלד, המדען הבכיר יובל נאמן, גורודיש, ועוד כמה בשמות בדויים מוסווים קלות; ציר שני הוא של אנשי עסקים עשירים, למשל פיליפ ארדיטי-דורון, המבוסס כנראה על המליונר העבריין פלאטו שרון; הציר השלישי הוא של תנועת גוש אמונים; הציר הרביעי הוא של הרב כהנא וחסידיו.

הרקע לספר הוא תוהו ובוהו כלכלי, שנוצר בחלקו בידי קושרי הקשר.

הרב משה כהן (הלא הוא הרב מאיר כהנא) יוצר קשר עם מנהיג עובדי צי הסוחר הישראלי, וזה משבית את המשק באמצעות הועדים הגדולים, מה שגורם למשבר כלכלי חסר תקדים. נכי צה”ל מעלים באש את משרד האוצר. התחבורה הציבורית עומדת מלכת, והאשפה נערמת ברחובות.

אנשי גוש אמונים, המתנגדים לנסיגה מסיני (הספר נכתב לפני השלמת הנסיגה) משתלטים אז על ירושלים, וחוסמים את מבואותיה. פלוגת קומנדו של גוש אמונים אמורה לכבוש את הר הבית, ומשם לפתוח בהתקוממות כללית. והם כמעט מצליחים.

בהקדמה לספר כתב יגול: “תנועה פוליטית שרתמה למרכבתה היום יומית את הגאולה השלמה, וטורחת הרבה כדי לקרב את ימות המשיח…אין ספק שעקרונות מדינת החוק זרים ללאומנות הקנאית.”

לא נראה שהוא טעה, כפי שאנו נוכחים כיום, בשנת 2023, כאשר נציגי מפלגות לאומניות, יורשותיו של כהנא הם חלק מממשלת ישראל.

בהחלט נראה שהם מתכוננים להשתלט על הר הבית, דבר שעלול להביא למלחמה גרעינית.

להלן קטעים מהספר, שנקרא כיום כמו תחזית של המתרחש בשנת 2023-2024:

השתלטות ימנית קיצונית-חרדית על ישראל

ספרו של הדי בן-עמר ״בשם שמים״

הסופר הדי בן-עמר, בספרו בשם שמים (עם עובד, תשנ”ח 1998), מתאר את קורותיה של משפחה מקיבוץ דימיוני, תל-זיו, בשנים 1997-2010, כשמדינת ישראל נהפכת למדינת הלכה. אילי, הבן הצעיר במשפחה, נוסע עם שני חבריו לחפש את אחיותיו הנמצאות בסמינר לחזרה בתשובה, במטרה לעזוב יחד איתן את הארץ. במהלך הנסיעה מתוודעים הקוראים להשתלשלות האירועים שהביאו לעליית ראש הממשלה החרדי הראשון, וכן הווי החיים במדינת ההלכה.

הספר חזה שבשנת 2016, עשרים שנה בעתיד של כתיבת הספר, ישראל היא מדינה ימנית קיצונית טוטליטארית, לאחר רצח ראש ממשלה ימני. הרומן מתחיל עם פרולוג של פליט מישראל (בעצם בנו של המחבר) באמסטרדם הליבראלית במרץ 2016.

כעת נראה שמה שהסופר חזה שיתרחש בעשור הקודם מתרחש בעשור הנוכחי, אבל באופן כללי הוא היה די מדוייק.

ראו על ספר זה: ההווה של 2016 כעתיד דיסטופי

מפליא ששלושת הסופרים – משה בן אפרים, הדי בן עמר, ודניאל דותן – חזו ממש במקביל, בסוף שנות התשעים, אירועים שיתרחשו 25 שנים מאוחר יותר. כאילו כל אחד מהם צפה במקביל אלמנטים שונים של מה שעומד להתרחש.

השתלטות חרדית

בשנת 2023 נראה שהחרדים קרובים להשתלטות מוחלטת על המשאבים של מדינת ישראל. זה בדיוק מה שתואר בספר עתידני משנת 2004 של חיים חיימוף “הקדחת השחורה ומות החילוני האחרון” (זמורה ביתן 2004).

עטיפת ספרו של חיים חיימוף “הקדחת השחורה ומות החילוני האחרון”

בספר שנכתב בידי מחבר פורה של רומנים היסטוריים ואחרים מפלגה חרדית מזרחית, המבוססת בבירור על מפלגת ש”ס, מצליחה לכבוש את השלטון וראשות הממשלה, כאשר בראש מעייניה – בניית מדינת הלכה. בהנהגת ראש הממשלה החרדי, המדינה משילה מעצמה את כל סממני החילוניות: אוניברסיטאות נסגרות; מוסדות תרבות, עיתונים ואמצעי תקשורת נעלמים; חיי התושבים מושתתים יותר ויותר על לימוד תורה, גידול ילדים ואיסוף תרומות הכרחיות בארץ, ובעיקר בחו”ל. האם תשרוד מדינת היהודים?

נבואות בחוץ לארץ

נרחיב כעת את היריעה לגבי תחזיות ונבואות שהושמעו בחו”ל לגבי ישראל ולגבי מקומות אחרים.

נבואות נוצריות

בלי נבואת אפוקליפסה דתית אי אפשר, אז הנה נבואה אחת כזאת לשנת 2024.

נבואה בולטת עבור הנוצרים המורמונים בארה”ב היא נבואה של גורם מורמוני שבאפריל 2024, בעקבות ליקוי שמש שיהיה בולט במקומות שונים קדושים לאמונה המורמונית, יתחילו אחרית הימים.

April 8, 2024: Solar eclipse with a path that follows various places sacred to Mormonism will start the “Tribulations”

שנת 2024 ברוסיה

בעת כתיבת שורות אלו רוסיה כושלת לאט אך בביטחה במלחמתה עם אוקראינה שפרצה בשנה הקודמת. דנו בתחזיות על המלחמה בפרק על נבואות השנה הקודמת.

כעת נעסוק בשני ספרים ספציפיים לרוסיה, אחד מהם על שנת 2024, והשני הוא ספר משנות השמונים שעוסק ברוסיה עתידנית שמזכירה מאוד את זאת של ימים אלו.

דוגמה בולטת שכבר אפשר להזכיר בשנת 2023 כתחזית שגויה היא של ספר המבוסס על סדרת הטלויזיה המפורסמת “דוקטור הו” על נוסע בזמן בעבר ובעתיד. זו סדרה שבימים אלו מלאו שישים שנה להקרנתה, היו לה מאות פרקים עם שחקנים שונים בתפקיד הדוקטור, ונכתבו על פיה מאות רבות של ספרים, סיפורי קומיקס, ותסכיתי אודיו ורדיו.

אחד מהספרים על פי הסדרה, משנת 2003, עוסק גם בעתיד המיידי של רוסיה בשנת 2024 Emotional Chemistry.

כריכה אחורית Emotional Chemistryזהו אחד הספרים המועטים מאוד המתארים את מוסקווה בעתיד הקרוב של שנות העשרים של המאה ה-21. אני מכיר רק עוד אחד כזה, שכבר עסקתי בו “יום מחייו של אופרצ’ניק”, שדווקא צדק בתחזיותיו.

בסיפור Emotional Chemistry הגלגול השמיני של הדוקטור (אל תשאלו אם אינכם יודעים, בעיקרון הוא הופיע רק בסרט אחד) מבקר במוסקווה של שנת 2024, שהיא מעט יותר טכנולוגית מזאת המוכרת ב-2003, ובאופן כללי הדברים שם נעים על מי מנוחות.

לא נאמר שם דבר במיוחד על המשטר של רוסיה בשנת 2024, האם זאת רודנות או שהיא חזרה להיות דמוקרטיה. אבל בבירור יש אוליגרכים. כמובן מלחמת רוסיה אוקראינה אינה מוזכרת כלל, ובבירור המחבר לא העלה אותה על דעתו.

במציאות ברור שבשנת 2024 האמיתית הולכים להיות שינויים דרמטיים ברוסיה. חוץ מהבחירות החדשות לנשיא רוסיה, שכבר לא ברור שזה יהיה ולדימיר פוטין, הרודן שפלש לאוקראינה והביא חורבן עליה ועל ארצו.

עדיין איננו יודעים מה יהיו השינויים ברוסיה אבל יהיו, אם כי נכון לרגע זה, סוף נובמבר 2023, פוטין נראה יציב, ושופריו מצהירים שהוא ירוץ לבחירות 2024.

מצד שני יש המעריכים כי יש כבר משהו כמו שלוש מאות אלף הרוגים רוסיים, (!) ומשהו כמו מליון פצועים, במלחמת רוסיה אוקראינה שכנראה תימשך עוד מינימום של חצי שנה עד שנה נוספת. כמו מלחמת קרים במאה ה-19.

אם וכאשר הדוקטור יבקר במוסקווה של שנת 2024 הוא ימצא שם משטר רודני רצחני המזכיר את זה של סטלין, או מדינה הנמצאת באנרכיה מתעצמת.

בקרמלין הוא לא יוכל לבקר כי המקום תחת פיקוח הדוק ביותר של שומרי ראש עצבניים, ויש להם סיבה טובה מאוד להיות עצבניים.

הספר השני הוא “הברירה השטנית” של פרדריק פורסייט.

הברירה השטנית

בזמן שרוסיה נחלשת כתוצאה ממלחמה עם אוקראינה, זה הזמן להיזכר במותחן שחזה משהו קצת דומה לזה לגבי קודמתה של רוסיה, ברית המועצות.

בספר מתואר כיצד כתוצאה ממשבר פוליטי, חקלאי, ואקלימי חמור, ברית המועצות מוצאת את עצמה רעבה ללחם ועל סף קריסה. במידה רבה המשבר נגרם עקב מרד באוקראינה, אסם החיטה של הרוסים. ועקב כך יוצאת רוסיה למלחמה במערב.

כתב את הספר ב-1979 סופר המותחנים הידוע פרדריק פורסיית, שנודע הודות למותחנים שלו כמו “נשיא על הכוונת” ו-“תיק אודסה”.

הוא כתב את הסיפור תחילה כתסריט, ולאחר מכן כרומן מתח המתרחש בעתיד הקרוב של אז, שנת 1982. אמנם התאריך כבר חלף מזמן, אך ברית המועצות אכן קרסה והתפרקה למדינות שונות זמן קצר לאחריו.

לאחר עלייתה המחודשת של רוסיה במשך שנים רבות הסיפור יכול היה להיחשב רק היסטוריה חלופית, אבל כיום הוא שוב נראה מציאותי מאוד.

רוסיה בעת כתיבת שורות אלה היא חלק מציר רשע עולמי שכולל את סין, איראן, תורכיה, מיאנמאר, ומדינות אחרות העויינות ואויבות לארה”ב ולמערב, כולל ישראל.

יתכן בהחלט שמה שחזה פורסייט אכן יקרה לרוסיה בעתיד הלא רחוק כתוצאה מהמלחמה עם אוקראינה.

פרקים מ”הברירה השטנית” ראו כאן

https://www.no-666.com/2023/03/20/%d7%94%d7%91%d7%a8%d7%99%d7%a8%d7%94-%d7%94%d7%a9%d7%98%d7%a0%d7%99%d7%aa-%d7%a1%d7%99%d7%a4%d7%95%d7%a8-%d7%a2%d7%9c-%d7%a7%d7%a8%d7%99%d7%a1%d7%aa%d7%94-%d7%a9%d7%9c-%d7%a8%d7%95%d7%a1%d7%99%d7%94/

מלחמת העולם השלישית

עטיפת המגזין האמריקני Collier’s משנת 1952 שבו תוארה מלחמת עולם שלישית אפשרית בין ארה”ב ובין רוסיה, אז ברית המועצות

בזמן שרוסיה מאיימת על אוקראינה ועל המערב בנשק גרעיני זה הזמן להיזכר בספר מפורסם בזמנו, שנת 1978, “מלחמת העולם השלישית”, שכתב גנרל בנאט”ו, ג’ון האקט, עם חבורת עמיתים קצינים בכירים, ובו הוא תיאר מלחמה בין ברית ורשה ונאט”ו באוגוסט 1985.

במהלך המלחמה מוטלת פצצה גרעינית על עיר באנגליה, כפי שמאיימים התועמלנים הרוסיים כיום שרוסיה תעשה. אבל המלחמה מוכרעת לבסוף בידי האוקראינים.

כריכת הספר ״מלחמת העולם השלישית״ של ג׳ון האקט הגרסה העברית

ספר זה תיאר מלחמת עולם שלישית שמתרחשת באוגוסט של שנת 1985 בין כוחות ברית וורשה בראשות ברית המועצות וכוחות נאט”ו, שכוללת גם מתקפה גרעינית של הסובייטים על העיר הבריטית ברמינגהם.

אבל, המלחמה מביאה לקריסה פנימית של ברית המועצות, למרידה של אוקראינה שדורשת עצמאות, וכתוצאה מכך לנפילת האימפריה הסובייטית.

בדיעבד ספר זה הפך להיסטוריה חלופית. לא הייתה מלחמת עולם שלישית. היה גלסנוסט עם עלייתו של מיכאיל גורבצ’וב לשלטון בברית המועצות, ולאחר מכן התפרקות של ברית המועצות בדרכי שלום.

הסיטואציה שאותה תיאר האקט נעשתה רלבנטית קצת יותר כיום בשנת 2023, כאשר רוסיה תוקפת את שכנתה אוקראינה, וכנראה תהיה רלבנטית עוד יותר בשנת 2024, כשרוסיה מאיימת על העולם גם בכלי נשק גרעיניים. במהלך 2022 ובמהלך 2023  דוברים רוסיים שונים בכלי התקשורת של רוסיה, מהם אנשי צבא בכירים, ומהם מנהיגים בכירים, כמו דימיטרי מדבדב נשיא רוסיה לשעבר, ועד פוטין עצמו, איימו בהפצצה גרעינית של אנגליה באופן ספציפי, ושל המערב באופן כללי בידי רוסיה.

הנה כתיזכורת כמה פרקים מקוצרים מהספר של האקט:

פצצת אטום רוסית על אנגליה


ההסכם הצפוי עם סעודיה

במהלך 2023 נראה היה שצפוי הסכם בין ישראל וסעודיה שיביא לברית כנגד איראן, יש הושבים שזאת הייתה אחת הסיבות העיקריות למתקפת החמאס באוקטובר 2023, כדי למנוע הסכם זה, וגם הסיבה למתקפות של הקבוצה התימנית הקיצונית החות’ים על ישראל ועל ספינות בבעלות ישראלית בים סוף.

משהו קצת דומה תואר במותחן של ריצ’ארד קלארק בשם “שער העקרב” (מאנגליתאריאל פורטוגז, ידיעות אחרונות – ספרי חמד, 2006).

עלילת הספר היא כי בעתיד הקרוב קבוצה מהפכנית קיצונית משתלטת על סעודיה, מפילה את שלטון בית סעוד, ויוצאת למאבק כנגד ישראל וארה”ב.

כריכה קדמית של ״שער העקרב״ מאת ריצ׳ארד קלארק

שנת 2024 בקולנוע העתידני 

שנת 2024 כיכבה בשלושה סרטים בולטים בקולנוע המדעי בדיוני. שלושת הסרטים האלו מזהירים מפני אסונות גרעיניים ואקולוגיים שיפגעו בעולם לקראת שנה זאת, כפי שאנו חוששים גם במציאות העכשווית. 

הסרט הראשון היה “מעבר למחסום הזמן”  מ-1960.

כרזת הסרט Beyond the Time Barrier

בסרט, שיצא ב-1960, טייס קרב מ-1960 נוסע בטעות בזמן לעתיד הרחוק של שנת 2024. בשנה זו הוא מוצא שניסויים גרעיניים באטמוספירה   כפו על התושבים לגור בערים תת קרקעיות.

העיר התת-קרקעית נחרבת בסוף הסרט, אך הטייס מצליח לחזור לזמנו, אם כי הוא מזדקן שם במהירות, אבל מספיק להזהיר את עמיתיו מפני העומד לקרות.

צפו במקדימון הסרט:

ובסרט המלא:

הסרט השני הוא “נער וכלבו” מ-1975.

כרזת הסרט A Boy and his Dog

עלילת הסרט מבוססת על סיפור ידוע מ-1969 של התסריטאי והסופר הרלאן אליסון.

בסיפור בחור צעיר וכלבו הטלפתי חיים בשממה של שנת 2024 לאחר מלחמה גרעינית שהחריבה את  העולם.

צפו במקדימון:

והסרט השלישי הוא “היילנדר” מספר 2, מ-1991.

כרזת הסרט Highlander 2 The Quickening

בסרט קונור מקלאוד, בן האלמוות, חי בשנת 2024 בעיר המוגנת מפני קרינת השמש, שפגעה בשאר כדור הארץ. שמי העולם מכוסים ברשת כנגד קרינה עקב התפרקות שכבת האוזון. אך המגן נשלט בידי חברה מושחתת. חברי מחתרת מגלים ששכבת האוזון התחדשה, וכבר אין צורך במגן. גיבור הסרט יוצא להילחם, על מנת להוריד את המחסום שבגללו אי אפשר לראות את שמי הלילה.

במציאות מאז שהסרט נעשה שכבת האוזון הולכת ומתחדשת הודות להסכם בינלאומי שאסר על פליטת המזהמים שפגעו בה.

צפו במקדימון היגלנדר 2:

שנת 2024 ב”מסע בין כוכבים”

לשנת 2024 יש חשיבות עצומה בעתיד של סדרות “מסע בין כוכבים” Star Trek. כמה וכמה דמויות מסדרה זאת ביקרו בכדור הארץ, ביתר דיוק ארה”ב, בשנה זאת בכמה הזדמנויות שונות בסדרות “חלל עמוק 9” ו-“פיקארד”.

בפרק The High Ground מסדרת “מסע בין כוכבים -הדור הבא”, ששודר לראשונה ב-1990, נודע לנו משיחה בהווה של הסדרה, המאה ה-24, שאירלנד הצפונית והדרומית התאחדו כתוצאה מפעולות טרור בשנת 2024. הפרק הזה נאסר להקרנה באנגליה וגם ברפובליקה של אירלנד מחשש שלתחזית אקראית זאת יהיו השלכות בעולם האמיתי לקראת 2024.

והנה הדיאלוג:


Picard: History has shown us that strength may be useless when faced with terrorism.
Data: But if that is so, captain, why are their methods so often successful? I have been reviewing the history of armed rebellion, and it appears that terrorism is an effective way to promote political change.
Picard: Yes, it can be. But I have never subscribed to the idea that political power flows from the barrel of a gun.
Data: Yet there are numerous examples when it was successful – the independence of the Mexican state from Spain, the Irish Unification of 2024, and the Kenzie Rebellion.
Picard: Yes, I am aware of them.
Data: Then would it be accurate to say that terrorism is acceptable, when all options for peaceful settlement have been foreclosed?
Picard: Data, these are questions that mankind has been struggling with throughout history. Your confusion is… only Human.

צפו בקטע כאן

הפרק שודר באנגליה לראשונה רק בשנת 2007, 17 שנה לאחר הקרנתו המקורית בארה”ב, בגלל חששות של גורמי הביטחון בבריטניה מהשפעתו האפשרית על אירלנד.

בסדרת “מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9” Deep Space 9, היה פרק בן שני חלקים שצולם ב-1994, Past Tense, שבו קפטן סיסקו חוזר מהעתיד של המאה ה-24, לעיר סאן פרנציסקו לעבר הרחוק עבורו של שנת 2024, שבה מתחוללות מהומות בארה”ב כנגד ממשלה הפוגעת בזכויות האזרחים בעלי ההכנסה הנמוכה.

לימים העירו שהפרק נראה כחוזה את ימי הנשיאות של דונאלד טראמפ בארה”ב, ויש כל סיבה לחשוב שאם דונאלד טראמפ יתמנה לשוב לנשיאות ארה”ב ב-2024 הפרק יתגלה כתחזית מדוייקת ביותר.

קיראו על התחזיות בפרק זה כאן.

צפו בחלק א’ של הפרק:

כרזה לסדרת הטלויזיה Star Trek Picard

בעונה השנייה של הסדרה “סטאר טראק: פיקארד”, שהוסרטה בשנת 2021 (העונה נכתבה בעיקרה בשנת 2019 והייתה אמורה להיות מוסרטת בשנת 2020 אך ההסרטה נדחתה בגלל מגפת הקורונה), והוקרנה בשנת 2022, קפטן פיקרד ואנשים אחרים חוזרים מראשית המאה ה-25, שנת 2401, לעיר לוס אנג’לס בשנת 2024, ומגלים בין השאר שהחלו הצעדים ליצירת אנשים גנטיים עליונים, ובראשם הילד קאהן, שיגרמו למלחמות האאוגניו ולמלחמת עולם שלישית.

צפו במקדימון לפרקי עונה זאת בסדרה “פיקארד”

בניגוד לרוב התחזיות שהועלו למעלה סדרות “מסע בין כוכבים” השונות שומרות על אופטימיות (זהירה) לגבי אירועי שנת 2024.

בחירות לנשיאות ארה”ב רודנות עתידית ?

בבחירות 2024 עלול להתמודד על הנשיאות דונלד טראמפ, המואשם בפשעים שונים, כולל ההתקפה על הקאפיטול ב-6 לינואר 2020 בנסיון למנוע את החלפת השלטון הדמוקרטית. משקיפים רבים מאמינים שדונאלד טראמפ עלול לנסות להפוך את ארה”ב לרודנות ולהביא עליה מלחמת אזרחים.

האם זה יקרה?

רוברט היינליין חזה משהו מעין זה בנובלה If This Goes On שכתב עוד ב-1940. בנובלה הוא תיאר כיצד בשנת 2012 נבחר בארה”ב נשיא שהופך לרודן אכזרי.

כזכור טראמפ נבחר בפעם הראשונה ב-2016.

קיראו על סיפור זה עוד במאמר :

נחמיה סקאדר לנשיאות !

עטיפת ספר של רוברט הינליין Revolt in 2100 שמתאר מרד כנגד שלטון רודני שהוקם בארה”ב בשנות העשרה והעשרים של המאה ה-21.

סיכום

האם משהו מכל התחזיות האלו אכן יתממש?

ככל הנראה שנת 2024 עומדת להיות שנה דרמטית ביותר. אחת הדרמטיות ביותר בתולדות מדינת ישראל.

ומן הסתם גם דרמטית ביותר בהיסטוריה העולמית.

אבל אנחנו מקווים שנהיה כאן גם בעוד שנה, למאמר על תחזיות ונבואות לשנת 2025.

קראו גם את המאמרים הקודמים בסדרה

מלחמת עולם שלישית ? -תחזיות ונבואות על שנת 2023

שמש ירוקה: נבואות ותחזיות לקראת שנת 2022

בשנה הבאה: נבואות ותחזיות על שנת 2021

העולם בשנת 2020 – נבואות תחזיות סיפורים וקומיקסים על שנת 2020

לקראת שנת 2019: תחזיות נבואות וסרטים על שנת 2019

ירושלים הבנויה: נבואות ותחזיות אחרות על שנת 2018

אם זה ימשך כך – נבואות על שנת 2017

נבואת 2016 של נוסטרדמוס – פלישה מוסלמית ומתקפת טרור

אלי אשד על נבואת 2015 של נוסטרדאמוס

כיצד הייתה אמורה להיראות שנת 2015 לפי החוזים וסופרי המדע הבדיוני

תחזיות ונבואות על שנת 2014

שדה הקרב אוקראינה: התחזיות הספרותיות על פלישת רוסיה לאוקראינה

נבואות אחרית הימים על ממלכת פרס ואיראן

תגובה אחת

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שבע עשרה − ten =