‘נסיך המדבר’ הוא סיפורו של סופר המדע הבדיוני הידוע הארי האריסון. הוא פורסם לראשונה בהמשכים בעיתונים בארה”ב בחודשים אוקטובר – דצמבר 1961.

הסיפור יוצא מנקודת ההנחה שפעילות אנושית יזומה תהפוך את מדבר סהרה לאזור גשום ופורח כפי שהיה בעברו הרחוק. זהו רעיון ישן שמגוון אנשים הציעו בעבר, ותואר כבר בספר של ז’ול ורן בשם ‘ים בסהרה’.

Image result for vern sea in the desert Related image

Image result for ‫ים בסהרה ורן‬‎

אלא שכפי שכבר ז’ול ורן תיאר בספרו יש להניח שהבדואים של הסהרה, המורגלים מזה אלפי שנים לתנאים המדבריים של הסהרה, לא יתלהבו ממצבו החדש של אזורם. ואולי הם יעדיפו דווקא את מדבריות המאדים?

אלי אשד

סיפור מופרך במיוחד שמעלה גם הרהורים על הקפיטליזם ה״נאור״ המוצג במאה ה־24 ה״מתקדמת״. אחרי הכול, באמת לקחו לאנשים האלו את מקום מגוריהם ואת הפרנסה – בלי לדאוג לתחליף. זה מתקדם?

ומצד שני, אם ה״פרנסה״ של האנשים האלו היא שוד – מה הם עושים מחוץ לכלא? גם בזה המאה ה־24 מצטיירת כלא במיוחד מתקדמת. יותר אולי כמו המערב הפרוע.

אמנון סטופ

כתב הארי האריסון

צייר מאק רבוי

קראו עוד הרפתקה של פלאש גורדון בכוכב הלכת מאדים:

פלאש גורדון בעיר מאדים הקסומה (מאת הארי האריסון ודן בארי), שבו פלאש מחפש אחרי שרידי תרבות קדומה במאדים.

עוד סיפורים בסאגה על פלאש גורדון בכוכב הלכת מאדים :

מאדים של “ההווה” או יותר נכון העתיד הקרוב של פלאש גורדון מתואר בסיפור :

פלאש גורדון ונסיך המדבר של מאדים 

פלאש וידידיו בעל הכוחות הטלפטיים וילי נתקלו כבר בתרבות הקדומה של בני המאדים בסיפור הזה:

“פלאש גורדון ובני כוכב המאדים 

ובסיפור נוסף פלאש וידידו נתקל במלך מת של המאדים שקם לתחייה כאן:

פלאש גורדון וספינת הרפאים של מאדים 

פלאש גורדון  יוצא במסע בזמן להיסטוריה של כוכב הלכת מאדים בסיפור הסופי  במחזור הסיפורים של פלאש גורדון על כוכב הלכת מאדים שפורסם ב-1980.

פלאש גורדון במסע בזמן לתרבות הקדומה של מאדים 

עוד סיפורים ב’יקום תרבות’ משנות השישים והשבעים על איש החלל פלאש גורדון. את מרביתם כתב סופר המדע הבדיוני הארי האריסון. ראו כאן:

פלאש גורדון וגיבורי קרית הירח (מאת הארי האריסון ומאק ראבוי), שבו פלאש מתמודד עם התרסקות של תחנת חלל ענקית על על כדור הארץ.

פלאש גורדון וכובשי החלל האמיצים (מאת הארי האריסון ומאק רבוי), שבו פלאש ואנשי צוותו מתמודדים עם חייזר מסוכן במיוחד שחודר לחללית שלהם. הסיפור היה מקור ההשראה לסרט האימה המפורסם ‘הנוסע השמיני’.

קיראו גם את הסאגה המקבילה של פלאש גורדון על כוכב הלכת נוגה כוכב לכת פראי שורץ מפלצות בדומה לברזיל   שמתארים את ההתפתחות של הקונפליקט בין הארצנים שמתיישבים על נוגה  והנוגאים  הילידים שמתפרץ בסיפור הזה:

  1. המלחמה בענק הקוטב  ( פורסם במקור ב-1962)
  2. הדולפינים של נוגה .( פורסם במקור ב-1962)

3. צרות על נוגה  ( פורסם במקור ב-1970)

4. במעמקי כוכב הלכת  נוגה ( פורסם במקור ב-1971 )

5. אליל הביצה של נוגה. ( פורסם במקור ב-1972)

6. הקדמה מגיעה לנוגה ( פורסם במקור ב–1972 )

7. מרד על כוכב נוגה ( פורסם במקור ב-1976)

8.פלאש גורדון והדרקונים של נוגה (1980)

פלאש גורדון במסע ליום אתמול שבו פלאש גורדון, איש החלל, יוצא למסע מסוכן בזמן בתקופות שונות – מימי הדינוזאורים ועד הרנסאנס, ומעבר. האם תעמוד משטרת הזמן, שמתפקידה למנוע מסעות לא מאושרים בזמן, מנגד?

פלאש גורדון במשלחת לכוכב פלוטו (מאת הארי האריסון ומאק ראבוי), שבו פלאש גורדון, זרקוב וידיד חייזר, אנגור, מנסים להקים מושבה על הכוכב המרוחק פלוטו, אך נתקלים בסכנות איומות.

פלאש גורדון בעולם הרובוטים (מאת הארי האריסון ודן בארי), שבו פלאש מתמודד עם עולם שבו השמידו הרובוטים את בני האדם.

פלאש גורדון נגד הפולשים (מאת הארי האריסון ודן בארי), שבו פלאש ודוקטור זרקוב מתמודדים עם פלישה של גזע חייזרים מתקדם לכדור הארץ.

פלאש גורדון נגד מרד היוביראים (מאת הארי האריסון ודן בארי). זהו המשך הסיפור על כוכב הלכת פלוטו שבו פלאש מתמודד עם גזע החייזרים.

פלאש גורדון בעולם הברברים (מאת הארי האריסון ודן בארי). עיבוד של ספר מדע בדיוני ידוע,  ‘עולם המוות’, של הארי האריסון שבו פלאש גורדון ואנשי צוותו מתמודדים עם עולם פראי באופן מיוחד – עולם חסין כנגד הטכנולוגיות המתקדמות ביותר.

פלאש גורדון במעמקי כוכב נוגה (מאת דן בארי), שבו פלאש גורדון נלחם כנגד גזע חייזרי המאיים להשתלט על כוכב נוגה.

פלאש גורדון בכוכב המוות (מאת דן בארי). המשך הסיפור הקודם, שבו פלאש גורדון ודייל ארדן מתמודדים עם עולם מלאכותי שמטרתו היא להשמידם.

פלאש גורדון פוגש את נוח השני. סיפור חדש יותר, מ-1980, שצייר דן בארי ובו פלאש וזרקוב מתמודדים עם רובוט שמתכנן ליישב את כדור הארץ עם חיות מכוכב אחר.

פלאש גורדון במלחמת המינים בכוכב קורקובו. החלק הראשון בסדרת סיפורים על פלאש גורדון וידידיו ד”ר זרקוב ודייל ארדגן בכוכב “התאום” של מונגו, קורקובו, שבו שולטות נשים המשעבדות גברים.

פלאש גורדון נגד המלכה בת האלמוות של קורקובו. החלק המסיים של הסיפורים על כוכב קורקובו ושל הקריירה בת 40 השנה של האומן דן בארי כיוצר סיפורי פלאש גורדון.

פלאש גורדון גרסת מגזין ‘להיטון‘. עיבוד בפרוזה של סיפור הסרט ‘פלאש גורדון’ מ־1980 בכיכובו של חיים טופול בתפקיד דוקטור זרקוב.

מאמרים מאת אלי אשד על פלאש גורדון:

שמונים שנה של פלאש גורדון – החלק הראשון: המסע לכוכב מונגו

שמונים שנה של פלאש גורדון – החלק השני: היקום של דאן בארי

פלאש גורדון במדינת ישראל

פלאש גורדון בן 80 – הסדרה המלאה של המאמרים והסיפורים

Image result for flash gordon dan mac raboy

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שש − שלוש =