מת עד הלילה (באנגלית: Dead Until Dark) הוא ספרה הראשון של הסופרת שארלין האריס בסדרת הספרים “תעלומת הערפדים הדרומיים”, העוסק בדו קיום בין ערפדים ובני האדם. לעברית תורגמו  גם הספר השני בסדרה “מתים חיים בדאלאס” והספר השלישי “קלאב מת ” .זהו ספר נוסף בז’אנר הפופולארי מאוד על בני הנוער של הערפדים הסקסיים המסתוריים .אותם יצירי הלילה שפעם עוררו פחד וגועל מעוררים היום תשוקה ומשיכה בלב הצעירים ,וזאת שאלה מעניינת למה?

א. ב. דן זמר העמל בימים אלו על גילום דמותו של הבדרן הידוע לשמצה דודו טופז בהצגה וחובב ידוע של מותחנים ומידי פעם אפילו של ערפדים ובעיקר ערפדיות קרא את הספר.והנה התרשמותו :

למות לא רק  בלילה

מאת א.ב. דן

מת עד הלילה מאת שרלין האריס תרגום הדר רובין הוצאת קדמת עדן 2009 .

העלילה:

אי שם בלואיזיאנה בדיינר שכונתי נידח עובדת סוקי סטוקהאוז מלצרית בתולה בת עשרים וחמש, ולא רק זה, יש לה יכולת לקריאת מחשבות. היכולת הזו- מסבכת אותה לא אחת עם השף ועם יתר העובדות שנבהלות מכך שמחשבותיהן גלויות בפניה. יש לה מעין מחסום על הראש שמונע בעדה מלקרוא את המחשבות אבל לא תמיד היא נעזרת בו. הוריה נפטרו לפני שנים בתאונה, היא גרה עם סבתה ולפרקים היא פוגשת במקום עבודתה את אחיה ג’ייסון שנחשב הזיין של העיירה. זה לא שסוקי אחותו- “לא נראית טוב”, להפך, הבוס שלה רומז לה באופן עבה שהוא בעניין והיא מקבלת עוד הצעות לוהטות אבל משום מה אף אחד לא מתאים לה…עד שמגיע למקום בלילה אחד ערפד. זה אמור להיות מאורע חריג “ערפד”, אבל בלואיזיאנה של הספר שלפנינו “מת עד הלילה” הראשון בטרילוגיית “דם אמיתי”, ערפדים הם חלק אינטגראלי משגרת הקיום, אמנם לא מחבבים אותם בעיירה הפצפונת, אבל גם בה ובכל המסבאות מחזיקים להם בקבוקי דם חם סינתטי. סוקי מתאהבת ממבט ראשון בערפד שמתיישב לבדו ושעליה לשרתו, הדבר שמושך אותה במיוחד נעוץ בעובדה שהיא לא מצליחה לקרוא מהן מחשבותיו. סדרת רציחות של כמה תושבות בעיירה שהיו ידועות באישיותן הנפקנית ובכך שקיימו יחסים עם ערפדים מתרחשת בזו אחר זו. החשד הראשוני נופל על חברה של סוקי הערפד אבל לאחר מכן הראיות מראות כי אחיה של סוקי ג’ייסון הוא האשם. גופות נוספות מתחילות להיערם. מיהו הרוצח? מה יעלה בגורל היחסים של סוקי והערפד? מה יקרה בין סוקי והבוס? והאם סוקי תצליח לפצח את התעלומה בזכות יכולת קריאת המחשבות? זאת ועוד בהמשך הספר…

חוות דעת:

שרלין האריס

לשרלין האריס יכולת כתיבה קולחת וזורמת. אין ספק, זו ספרות רדודה, נעדרת “מחקר” ו”רבדים עמוקים”, בנוסף היחס המקל שהיא מגלה כלפי התנהגויות מיניות חריגות והעובדה שהדמות הראשית היא חריגה על המידה מקשים ליצור קשר של חיבה או הזדהות בין הדמות הראשית לקורא. הרי מילא מלצרית אבל למה בתולה? ועוד קוראת מחשבות? ובנוסף לכל- סוקי היא הכלאה בין חנונית לצינית ללוזרית שמעניקה לערך החיים יחס מבטל. את סגנון הכתיבה של האריס הייתי מגדיר כ-מה שהיה מתקבל לו היו שמים במיקסר את ג’יימס לי ברק מחבר סדרת רובישו ואת סטיג לארסון מחבר טרילוגיית נערה עם קעקוע דרקון. כמו ליסבת גיבורת ספריו של לארסון, שהיא דמות חריגה, מוקצנת משולי החברה, כך גם סוקי היא סוג של זבל לבן עם יכולות על טבעיות שספק אם יזכו למימוש ואם כן ספק אם למימוש לצרכים טובים. כמו ליסבת שנעדרה מערכי מוסר ואף הייתה סוג של סוציופתית כך גם סוקי סובלת מנתק רגשי והיחס שלה לחוק הוא גבולי ביותר כמו גם העובדה שהיא נעדרת כל זיקה לדת ולמוסד המשפחה. שרלין האריס יצרה את הספר בגוף ראשון, כשמחשבותיה של סוקי מתובלים בצבעים וריחות- כמובן מתוך התבוננות נשית, ששמה דגש מיוחד על הבגדים והריח. אופי התבוננות דומה אם כי “גברי” יותר, מאפיין את דמותו של רובישו, גיבור ספריו של ג’יימס לי ברק המשמש שוטר הנמצא גם ב-לואיזיאנה. כמו סוקי גם רובישו מרבה לשקוע במחשבות על העבר ובפלאשבקים צבעוניים וריחניים על הוריו ויחסיהם הבעייתיים, המשפיעים על חייו בהווה ובעתיד.

לסיכום!

זבלון אבל…מאוד מבדר ואפילו כיפי. שילוב חריג בין הומור חולני, מין ביזארי, מדע בדיוני, מותחן אימה ורומן משרתות. כדאי מאוד לקחת אותו איתכם לחופשת ראש השנה. אני כבר הולך לקרוא את ספר ההמשך!

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

3 × שלוש =