כל יום שישי יקום תרבות מפיצה שבועון ובו הפניות למאמרים שפורסמו בשבוע החולף, ולעיתים למאמרים שפורסמו ביקום בשנים קודמות באותם נושאים שנדונו בשבוע הזה.

להלן השבועון מיום שישי האחרון, ה-22 למרץ 2024: וינג’י וסינגולריות,סורוקין על פוטין,ארד על “המחפשים”,אבי נשר,זלכה על הפורמליזם,מזר על מו”מ,”אליטה”,פואטרי סלאם,מלר ובן עזר על ברש,והמלצות.

שבועון יקום תרבות

לכל קוראינו שלום,
אנחנו מקווים שאכן שלום לכולכם.
ישראל היא בעיצומה של מלחמה רבת חזיתות, אבל אנחנו כתמיד איתכם כנציגי עולם הספרות הישראלי לדורותיו, שהוא תמיד פעיל למרות הכל גם עכשיו ובמיוחד עכשיו.

אנו פונים לציבור קוראינו לשלוח אלינו סיפור, מאמר, שיר, ציור, קומיקס, או כל יצירה אחרת, העוסקים בעתיד שאותו היינו רוצים לראות, “אוטופיה”, בניגוד לעתיד שאנו פוחדים שיהיה, “דיסטופיה”.

ויש לנו גם בקשה:

“יקום תרבות” זקוקה לתמיכה בפעילותה, במיוחד בתקופה קשה זו לתרבות.
נשמח מאוד לתרומתכם, אנא תרמו בקישור המצורף.

בתודה מראש מצוות יקום תרבות.


צר לנו להודיע  להודיע על עזיבתו אתמול את העולם הזה של המדען החשוב וסופר המדע הבדיוני הידוע ורנור וינג’י בגיל 80. וינג’י התפרסם כמי שיצר את רעיון “הסינגולריות”, נקודה בעתיד הקרוב שבה אינטליגנציות מלאכותיות יקבלו תודעה. יש שטוענים שאנו קרובים כעת מאוד לנקודה זאת. קראו את סיפורו היחיד שהתפרסם בעברית.


עוד בעניני אקטואליה. ולדימיר  פוטין זכה ב״בחירות״ ברוסיה. קראו את החיזוי המדהים של ולדימיר סורוקין בספר “יום מחייו של אופרצ’ניק” שפורסם בשנת 2006 ברוסיה וחוזה את רוסיה בשנת 2027.


רועי צ’יקי ארד על סרט המערבונים הקלאסי “המחפשים”, כותב: “טבח מזוויע? לנקום או לשחרר חטופים? דילמת ההרעבה? היצירה הטובה ביותר על טרגדיית ה-7 באוקטובר והמלחמה שאחריו היא מערבון קלאסי מ-1956”.


קראו גם את הבמאי אבי נשר על סוגת המערבון והבמאי ג’ון פורד.


דור זלכה מסביר את תיאוריית הפורמליזם בביקורת האמנות ומציע כיצד לתקן את הבעיות שבה.


חיים מזר מברר בזמן של משא ומתן עם החמאס כיצד יש לנהל מו”מ כזה.


בספטמבר 2024 מלאו 100 שנה ליציאתו לאקרנים של הסרט הסובייטי “אליטה”, אחד הסרטים הראשונים והחשובים על מסע למאדים. הנה סקירה על הסרט ועל הספר שעליו התבסס, של אלכסי טולסטוי.


חגית בת-אליעזר על “פואטרי סלאם” התחרות השנתית למופעי שירה מדוברת spoken word.


לציון 135 שנה להולדתו של הסופר הגדול אשר ברש ד”ר יצחק מלר בודק את תיאורי המחלות המרובים בנובלה “איש וביתו נמחו” של אשר ברש, ומראה כיצד הסופר מתאר באופן אמין ומתאים לידע בתקופתו את המחלות ואת הטיפול בהן.


קראו גם את מאמרו של אהוד בן עזר על הנובלה.


ולבסוף, בהמלצות סוף השבוע ממליצה חגית בת-אליעזר על “פנים לבנות” ו-“גנאווה” של להקת המחול “קמע”.

אנו מאחלים לכם ולכולנו שנשרוד את האירועים בהצלחה ולמרות הכל נמשיך הלאה לזמנים טובים יותר.

מערכת “יקום תרבות”


קיראו על חידושים באתר גם בדף הפייסבוק שלנו.

ראו את סיכום פרויקט הדיסטופיות של יקום תרבות, על מדינת ישראל שאנו לא רוצים לראות.

אתם מוזמנים להיכנס באופן קבוע לדף האירועים שלנו שבו יש תיעוד של האירועים הספרותיים והתרבותיים שערכה עמותת יקום תרבות לאורך השנים  מ-2010 ואילך.


אנו מזמינים את ציבור הסופרים לשלוח לפרסום סיפורים שזכו בעבר בפרסים ספרותיים.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל/

רשימה של סיפורים כאלו שפורסמו ב”יקום תרבות” תוכלו למצוא כאן.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל

אתם מוזמנים גם להיכנס לדף פרויקט הסיפור התנ”כי וההיסטורי שלנו שבו אנחנו מביאים סיפורים קלאסיים וחדשיים ואף עכשוויים על תולדות עם ישראל בימי התנ”ך ולאורך הדורות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

7 − 4 =