חגית בת-אליעזר, שגרירת יקום תרבות לאירועים, ממליצה על

הסרט “מעשיה אמריקאית”

כרזת הסרט ״מעשייה אמריקאית״
כרזת הסרט ״מעשייה אמריקאית״

הסרט “מעשייה אמריקאית” מוקרן בארץ שבוע אחד בלבד – מאז 22/2/2024 – וכבר נכתבו עליו לפחות 12 רשימות ביקורת בכלי התקשורת השונים. אפשר להגיע אליהן בקלות בחיפוש באינטרנט. הנה לדוגמא: רון פוגל מהלל, פבלו אוטין משבח, יעל שוב חיובית למדי, תום שפירא מאוזן, עופר ליברגל אינו מתלהב.

זהו סרט הביכורים של קורד ג’פרסון, הידוע כעיתונאי וכותב לטלוויזיה, ומבוסס על ספר בשם Erasure משנת 2001. הגיבור הראשי של הסרט הוא סופר, ונושא הספרים מרכזי בו. על כן, שם הסרט באנגלית, American Fiction, אשר בו Fiction פירושה גם בדיה וגם ספרות יפה, מוצלח מאוד. לעומת זאת המילה העברית “מעשייה” חיוורת, לא רווחת, דלה.

סופר שחור, המכונה “מונק”, עובד כמרצה לספרות בקולג’. הוא מלמד ספר משנת 1955 בשם “The Artificial Nigger”, כאשר ה-N word האסורה מעוררת את התנגדותה של סטודנטית לבנה. כאן אנו עדים לתרבות ה- Woke האמריקאית, “נעורות” בעברית, כלומר מודעות ומעורבות פוליטית, המקדמת אנטי-גזענות, ונקיטת פעולות למען צדק חברתי. הסטודנטית מתלוננת והמרצה מפוטר: באופן ציני, דאגתה כביכול לשחורים פוגעת ישירות באיש שחור.

הסופר המובטל חוזר למשפחתו האמידה והמשכילה, בה האב המנוח היה רופא, וגם אחיו ואחותו רופאים. הסרט מותח ביקורת חריפה על תרבות רבי המכר, ועל התנהלות השופטים של פרסים ספרותיים. הוא אף מביע ביקורת עצמית על עשיית סרטים על פי ספרים מצליחים. הסרט גם משתעשע בהצגת מספר סופים אפשריים של עלילה, ובחירה בזה הרצחני ביותר, ובכך מציג את הצופים כצמאי דם קולנועי. מלאכת כתיבת ספר, שמסתכמת בהקלדה והיא נטולת כל חן ויזואלי, מוצגת כאן בצורה מבריקה: שני הניצים בפרק הנכתב הופכים להיות שחקנים בשר ודם ליד שולחן הכתיבה של הסופר, ומבקשים ממנו הנחיות בימוי.

לעומת האגף הספרותי-ביקורתי של הסרט העלילה המשפחתית מוגזמת, לא אמינה: האחות מתה פתאום מהתקף לב, האמא לוקה בשיטיון מתקדם, האח השני הוא הומו מוחצן, שחוגג את זהותו המינית לאחר שנות נישואין שקריים, האחים דשים בפרשיות האהבים של אביהם המנוח. מונק, הסופר, מנהל מערכת יחסים מגומגמת עם שכנתו.

הסרט “מעשייה אמריקאית” מראה, שאפילו בעידן הדיגיטלי העכשווי, ספרים נחשבים, ואף נמכרים, והדבר מעודד.

מקדימון הסרט :

כרזת הסרט American Fiction באנגלית
כרזת הסרט American Fiction באנגלית
הפוסט הקודםחופרת בארות מילים
הפוסט הבאהשיר השבועי עם אילן ברקוביץ׳: תפילה חילונית של מאיה ויינברג
בוגרת האוניברסיטה העברית במתמטיקה ומדעי המחשב, ומוסמכת הטכניון במתמטיקה. עובדת בתעשית המחשבים. למדה בסדנאות לשירה בהנחייתם של דליה רביקוביץ, רבקה מרים, ויעקב בסר. פרסמה ארבעה ספרי שירה: "השקת ספינת צפייה" (2008), "התנסויות" (2012), "בעזרת חברים" (2016), "כח משיכה" (2020). מתרגמת שירים מרוסית ומאנגלית, מפרסמת רשימות ביקורת על ספרי שירה, על סרטים, ועל הצגות תיאטרון. יוזמת ומנחה אירועי שירה.
תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, בתחילת המאה ה-21 גיליתי מחדש את הקומיקס, ובפרט את המנגה והאנימה. קיבלתי תואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. אך מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

ארבע × שלוש =