חגית בת-אליעזר, שגרירת יקום תרבות לאירועים, ממליצה

על פרויקט ההצגה “אהבה ומגפה”

כרזת ההצגה ״אהבה ומגפה״
כרזת ההצגה ״אהבה ומגפה״

פרויקט “אהבה ומגפה” של תיאטרון הקאמרי הזמין מחזאים שונים לכתוב יצירות קצרות על תקופת הקורונה, שהתחילה במרץ 2020. 

בת חן סבג, יואב שוטן-גושן, עירד רובינשטיין, נועה לזר קינן וגור קורן, נענו לאתגר, ובקיץ 2021 ההצגה עלתה על הבמה בבימויו של עירד רובינשטיין.

לא ידוע לי מתי הייתה הצגת הבכורה, וודאי לפני 11.07.2021, מועד פרסומה של הביקורת מאת ננו שבתאי בעיתון הארץ.

ראיתי את ההצגה רק לאחרונה, ב-11.2.2024, והוקסמתי. ארבעת הסיפורים של המחזאים השונים משתלבים לחוויה תיאטרלית אחת, והשחקנים כינרת לימוני, נטע גרטי, נדב נייטס ונדב אסולין, שרובם מגלמים יותר מתפקיד אחד בחלקים השונים, מפגינים משחק מרהיב.

זירת ההתרחשות היא חדר מרווח עם חדר שירותים-אמבטיה במלון קורונה.

כל פעם זוג אחר, שנמצא חיובי למחלה, נכנס לחדר. רובם סובלים מחום גבוה ושאר תסמיני הקורונה, דבר שמגביר את המתח ומלהיט את האווירה. הבמה המסתובבת מעוצבת ע”י ערן עצמון בצורת קובייה שקופה, ומאפשרת לקהל תצפית מושלמת על הדמויות העוברות מחדר המגורים ליחידת השירותים. במעבר בין הסיפורים השונים, נכנס לחדר צוות של מחטאים לבושי סרבלי מגן ושאר אביזרים, המרססים חומר חיטוי על הרהיטים, ובאותו הזמן מפנים את האביזרים ששימשו את הדמויות הקודמות, וכך מכינים את החדר לכניסתו של הזוג הבא. לאורך כל המחזה נעשה שימוש יעיל בחפצים השונים, כולל פרטי לבוש, בלונים, צינור המים של מקלחת, פרוסת עוגה, ועוד. מרשים ביותר השימוש במראה בחדר האמבטיה. הדמויות מסתכלות במראה, תוך כדי הבעות הפנים של סידור שיער וניקוי איפור שנמרח, בעומדן עם הפנים לקהל. אבל אין מראה, דבר לא חוצץ בין השחקן לצופה. המראה הפיזית קיימת רק בתודעה, בדמיון המשותף של כל הנוכחים באולם ועל הבמה. ניתן לומר, שהקהל הוא המראה עבור השחקנים, כהיפוך של האימרה על כך שהתיאטרון, הדמויות, הן המראה מול הקהל.

מעבר למלאכת התיאטרון המרשימה, העלילות עצמן מלהיבות ממש. הרציניות-טראגיות נוגעות ומעוררות חמלה, ההומור של הקטעים הקומיים שנון ומזניק פרצי צחוק משחרר ומאחד את הקהל. המתח בסיפורים השונים עולה גבוה ומרתק, אך לא עובר את הגבול, לא הופך לגרוטסקה, ובכך נשאר אמין ומחזיק את הקהל מעורב. הריב בין בני הזוג הנשוי בסיפור הראשון מסתבך עד כדי פציעה, אך זאת קלה, אינה מסכנת את שלומו של הפצוע.

נטע גרטי ונדב נייטס בהצגה ״אהבה ומגפה״
נטע גרטי ונדב נייטס בהצגה ״אהבה ומגפה״

השרה ללא תיק הימנית ההומופובית, בסיפור האחרון, מעוצבת מתוך חיבה אנושית, ואינה נראית כקריקטורה, ואף עוברת התמתנות.

כינרת לימוני ונדב נייטס בהצגה ״אהבה ומגפה״
כינרת לימוני ונדב נייטס בהצגה ״אהבה ומגפה״

הזונה המתארחת בחדרו של גבר דיכאוני-מריר ביום הולדתו מספקת הבלחות הומוריסטיות רבות, והקהל מגיב בצחוק מתגלגל.

כינרת לימוני ונדב אסולין בהצגה ״אהבה ומגפה״
כינרת לימוני ונדב אסולין בהצגה ״אהבה ומגפה״

המעיל, אותו לובשת הגברת בדרכה החוצה בסוף החלק בהשתתפותה, הוא הברקה של מעצב התלבושות מאור צבר: המעיל מוגזם כל כך, שהוא מצליח לבדו, ללא מילה אחת, להביא לגל צחוק רועם.

הסיפורים מגוונים, אנושיים-נוגעים, מעמיקים-מצחיקים במידה הנכונה, הבימוי ממזג את פירות יצירתם של הכותבים השונים למקשה אחת, והמשחק ניחן באמינות ובעצימות. כמה טוב, שההצגה ממשיכה גם בחודשים הקרובים, כשלוש שנים לאחר הבכורה.

הנה הם 4 המועדים הידועים בחודשיים הקרובים.

בואו, מלאו את האולם של קאמרי 2, ותזכו בחוויה תיאטרלית עילאית.

הפוסט הקודםהאלכימאות של אבנר טריינין
הפוסט הבאדרישת שלום -סוזן־שוש בן־עזרא בשיר אופטימי מוסרת לחטופים דרישת שלום מהבית
בוגרת האוניברסיטה העברית במתמטיקה ומדעי המחשב, ומוסמכת הטכניון במתמטיקה. עובדת בתעשית המחשבים. למדה בסדנאות לשירה בהנחייתם של דליה רביקוביץ, רבקה מרים, ויעקב בסר. פרסמה ארבעה ספרי שירה: "השקת ספינת צפייה" (2008), "התנסויות" (2012), "בעזרת חברים" (2016), "כח משיכה" (2020). מתרגמת שירים מרוסית ומאנגלית, מפרסמת רשימות ביקורת על ספרי שירה, על סרטים, ועל הצגות תיאטרון. יוזמת ומנחה אירועי שירה.
תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, בתחילת המאה ה-21 גיליתי מחדש את הקומיקס, ובפרט את המנגה והאנימה. קיבלתי תואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. אך מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

3 × ארבע =