מתוך מגוון החומרים אשר מגיעים לפרויקט אוטופיה אנו מפרסמים, גם בימים אלה, יצירות נבחרות, אשר מתארות עתיד אופטימי, רצוי, טוב יותר מההווה.

והפעם עם רותי סבט מקיבוץ מגן.

רותי סבט
רותי סבט

רותי סבט אוהבת לטייל ולצלם. היא ילידת ירושלים, חברת קיבוץ מגן שבמועצה האזורית אשכול בנגב המערבי.

“מאגדות מגן”, אסופת סיפורי המקום של חברי קיבוץ מגן לאורך השנים, הופקה ביוזמתה של רותי סבט בשנת 1979, לקראת שנת ה-30 להקמת הקיבוץ.

ספר שיריה “מן הבית ממול”, בעריכת יעקב בסר, יצא בשנת 1993 בהוצאת ספרי עיתון 77, וספר השירים “תקווה מנסה להיכנס“, בעריכת גבריאל מוקד, יצא לאור בהוצאה עצמית בבסיוע קיבוץ מגן וחבצלת החדשה – קרן התנועה הקיבוצית”. בספטמבר 2023

רותי סבט עם עותקים של ספרה
רותי סבט עם עותקים של ספרה ״תקווה מנסה להכנס״

קיבוץ מגן הותקף ע”י חמאס ב-7.10.2023. כיתת הכוננות של הקיבוץ, בהנהגת הרבש”ץ ברוך כהן, הדפה את המתקפה, ומנעה חדירתם של המחבלים לקיבוץ. ב- 9.10.2023 פונו חברי הקיבוץ למלון דניאל בים המלח.

שמחתי לשוחח עם רותי סבט, השוהה עם חבריה בבית המלון. נודע לי שהמפעל “מגן אקו-אנרג’י” לייצור מערכות אנרגיה סולארית, חזר לפעול בקיבוץ, וכן הרפת, המשותפת לקיבוצים מגן, בארי וגבולות, פועלת כסדרה.

בראיון בערוץ 12, אורנה איינשטיין, מרכזת גידולי השדה בקיבוץ מגן, סיפרה על כך שחברי הקיבוץ חזרו, אם כי בהיקפים מצומצמים, לעבד את האדמות בעונה הזאת, הקריטית לזריעת הגידולים, ובפרט תפוחי אדמה, לטובת היבולים של השנה הבאה.

לראיון עם איינשטיין מזמנים טובים יותר, ב-2019, ראו כאן החל מדקה 1:25.

אורנה איינשטיין בערוץ 12 על גידולי השדה בקיבוץ מגן לאחר הפינוי
אורנה איינשטיין בערוץ 12 על גידולי השדה בקיבוץ מגן לאחר הפינוי

מתוך השיחות עם רותי סבט התרשמתי מהמבנה החברתי המפואר שהקיבוצים יצרו: קהילתיות שיתופית הדוקה בתוך הקיבוץ, וקשרים מסועפים של עבודה ושל חינוך בין הקיבוצים. מארג הקיבוצים של המועצה האזורית אשכול, אליה משתייך קיבוץ מגן, ובדומה, מארגי קיבוצים במועצות אזוריות אחרות, הוא גוף חי אחד המודע לשלומו של כל חבר של כל קיבוץ המרכיב אותו. אחת מחברות קיבוץ מגן נחטפה מקיבוץ בארי לעזה. שיחזרו בשלום היא וכל החטופים!

מובא כאן שיר מתוך ספרה של רותי “תקווה מנסה להיכנס”.

רותי אומרת על השיר: “כשכתבתי את השיר הוא היה מציאותי. לא חשבתי שפעם הוא יהיה אוטופיה, שלא ברור מתי תקרה”.

שירה של רותי סבט
שירה של רותי סבט
הפוסט הקודםבחזרה למגדל בבל בשיר האוטופי “לוּ”
הפוסט הבאאת חכי לי ואחזור – שיר מפורסם לחיילים של קונסטנטין סימונוב בתרגום בוריס ארנבורג, אברהם שלונסקי, ושלמה אבן שושן
רותי סבט
רותי סבט אוהבת לטייל ולצלם. היא ילידת ירושלים, חברת קיבוץ מגן שבמועצה האזורית אשכול בנגב המערבי. "מאגדות מגן", אסופת סיפורי המקום של חברי קיבוץ מגן לאורך השנים, הופקה ביוזמתה של רותי סבט לקראת שנת ה-30 להקמת הקיבוץ. ספר שיריה "מן הבית ממול" בעריכת יעקב בסר, יצא בשנת 1993 בהוצאת ספרי עיתון 77. ספר השירים "תקווה מנסה להיכנס" בעריכת גבריאל מוקד, יצא לאור בספטמבר 2023. קיבוץ מגן הותקף ע"י חמאס ב-7.10.2023. כיתת הכוננות של הקיבוץ בהנהגת הרבש"ץ ברוך כהן הדפה את המתקפה, ומנעה את חדירתם של המחבלים לקיבוץ. ב- 9.10.2023 חברי הקיבוץ פונו למלון דניאל בים המלח.
בוגרת האוניברסיטה העברית במתמטיקה ומדעי המחשב, ומוסמכת הטכניון במתמטיקה. עובדת בתעשית המחשבים. למדה בסדנאות לשירה בהנחייתם של דליה רביקוביץ, רבקה מרים, ויעקב בסר. פרסמה ארבעה ספרי שירה: "השקת ספינת צפייה" (2008), "התנסויות" (2012), "בעזרת חברים" (2016), "כח משיכה" (2020). מתרגמת שירים מרוסית ומאנגלית, מפרסמת רשימות ביקורת על ספרי שירה, על סרטים, ועל הצגות תיאטרון. יוזמת ומנחה אירועי שירה.

4 תגובות

  1. “עד הסבב הבא”. מצער ונורא שהסבב הגיע בגדול. ובכל זאת, לא נפסיק לקוות לעתיד טוב יותר שבו “תכלת השמים” ו”ארגמן הפטוניה” יהיו שוב במרכז תשומת הלב. תודה, חגית, לך ולרותי וליקום תרבות.

  2. אכן, שיר עוצמתי במציאות חיינו. הוא יום אחד שיר על תכלת שמיים , פטוניה וורד אדום , למחרת הוא חלום ואוטופיה.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

15 − ארבע =