חגית בת-אליעזר, שגרירת יקום תרבות לאירועים, ממליצה

על הסרט “היוצר”

כרזת הסרט ״היוצר״
כרזת הסרט ״היוצר״

היוצר” הוא סרטו החדש של הבמאי הבריטי גארת’ אדוארדס, העוסק, כמו סרטו הקודם משנת 2016 “רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים“, במלחמה עתידנית.

בשנת 2055 אנשים ורובוטים בעלי בינה מלאכותית חיים בצוותא בכל העולם. אבל בשל טעות מצערת, אנושית-רובוטית, נקרא לה “מחדל”, פצצת אטום הורגת מיליון תושבי לוס אנג’לס. למה נבחרה דווקא העיר הזאת, מוכת רעידות האדמה ומהומות על רקע גזעי? שמא כמחווה לסרט “בלייד ראנר“, המתרחש גם הוא בלוס אנג’לס, ושימש השראה לבמאי והתסריטאי גארת’ אדוארדס. יתר על כן, סביר להניח שמיקום האסונות הבדיוניים בלוס אנג’לס, המשמשת מרכז תעשיית הקולנוע של ארה”ב, מבטא את הפחדים הסמויים של אנשי קולנוע מקריסת התעשייה.

בעקבות האסון ארה”ב אוסרת על פיתוח רובוטים בכל העולם. אך “אסיה החדשה”, המאחדת את מדינות מזרח אסיה, עוברת על האיסור וממשיכה לפתח את הרובוטים, ש”חיים” בדו קיום עם האנשים. ארה”ב הכריזה מלחמה על אסיה החדשה, שנמשכת בהווה של הסרט כבר 10 שנים, ומשלחת טילים אימתניים מהבסיס השמימי על רובוטים ועל אנשים.

הסרט החל בהקרנות בארץ בסוף ספטמבר 2023, לפני 7 באוקטובר הארור, כשמלחמה בארץ הייתה עתידנית, כמעט בדיונית. עכשיו היא המציאות העגומה שלנו. מה שטוב בסרט “היוצר”, שהמלחמה מסתיימת בסופו. הבסיס השמיימי התוקפני נהרס, ארה”ב מובסת, ותושבי אסיה החדשה חוגגים. הסרט נוצר בידי קולנוען בריטי, אך מופץ ע”י חברת “אולפני המאה ה-20” האמריקאית, שנתנה יד לסרט המציג את ארה”ב ככוח הרע. מעניין.

הגיבור הראשי, בגילומו של ג’ון דיוויד וושינגטון, הוא ג’ושוע, סוכן לשעבר בכוחות המיוחדים. במשימתו הקודמת הוא נשלח לרגל באסיה החדשה, אך התאהב באישה מקומית בעלת תפקיד מרכזי בדרג הצבאי, בשם הבינלאומי,”מאיה”. הם חיו באושר בבקתה ליד הים, מצפים לילדם הראשון, אך במתקפת פתע של כוחות ארה”ב, מאיה נחטפה לספינה, והופצצה בלב ים מהבסיס האמריקאי השמיימי. הקטע הרומנטי הזה מתכתב עם אנבל-לי האלמותי של אתגר אלן פו:

תחילתו של השיר אנבל-לי
תחילתו של השיר אנבל-לי

חלק מהרובוטים האסייתיים היו עם פני אדם. מאיה מתה בהפצצה, אך פניה נסרקו מבעוד מועד והוענקו לרובוטית. יתר על כן, פני העוברית שלה הוענקו לרובוטית-ילדה מתקדמת, שגדלה, והנה היא כבר בת 9, ויש לה יכולות-על, שמנטרלות פעולת כל נשק התקפי של הצד השני.

ג’ושוע מבלה זמן איכות עם ילדתו הרובוטית, מביא בדרך חתחתים לסיום מלחמת עשר השנים, ומסיים את חייו בחיבוק מיוחל עם מאיה שלו, בגרסה הרובוטית, בשדה חיטה ירוק ונוסטלגי, המתכתב עם השדות של “גלדיאטור” של רידלי סקוט, יוצרו של “בלייד ראנר” שהוזכר קודם, אשר עובד על “גלדיאטור 2” שמתוזמן לצאת להקרנות בעוד שנה.

הרומנטיקה המשפחתית האנושית-רובוטית הזאת מרככת את המתכתיות של כלי המלחמה. ישנה עוד סצינה מעורבת אנושית-רובוטית נוגעת ללב. חייל רובוטי, שסומן ע”י כתם-לייזר, נכנס בריצה לבקתת אנשים. כולם מבינים שכבר שוגר לעבר החייל טיל, שעומד לפוצץ אותו תוך שניות אחדות. החייל הרובוטי קורא את הבעות האימה על פני האנשים, יוצא מיידית מהבקתה, ומתפוצץ במרחק בטוח מהם.

אם טבע האדם שוחר מלחמה, מוטב שיעשו עליה סרטים, ויניחו למציאות שתהיה ידידותית לאנשים.

מתוך הסרט ״היוצר״
מתוך הסרט ״היוצר״
הפוסט הקודםהסיוט הזה – שיר מאת דליה רביקוביץ’ בעברית ובתרגום לאנגלית
הפוסט הבאמקום של אש: שיר מפורסם מאת זלדה בעברית ובתרגום לאנגלית
בוגרת האוניברסיטה העברית במתמטיקה ומדעי המחשב, ומוסמכת הטכניון במתמטיקה. עובדת בתעשית המחשבים. למדה בסדנאות לשירה בהנחייתם של דליה רביקוביץ, רבקה מרים, ויעקב בסר. פרסמה ארבעה ספרי שירה: "השקת ספינת צפייה" (2008), "התנסויות" (2012), "בעזרת חברים" (2016), "כח משיכה" (2020). מתרגמת שירים מרוסית ומאנגלית, מפרסמת רשימות ביקורת על ספרי שירה, על סרטים, ועל הצגות תיאטרון. יוזמת ומנחה אירועי שירה.
תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, בתחילת המאה ה-21 גיליתי מחדש את הקומיקס, ובפרט את המנגה והאנימה. קיבלתי תואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. אך מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.

2 תגובות

  1. איזה יופי, איזו התקדמות טכנולוגית.מדהימה שמעניקה לנו אפשרות נוספת לחיים לאחר המות. להתחבר ליקירנו ולחוות זאת באופן רובוטי לאחר השמדתנו במלחמות.
    לחשוב שפעם נזקקנו לדמיין חיים אחרי המוות בגן העדן כמקור נחמה לחוסר משמעות חיינו הקצרים , ומותנו במלחמות מטומטמות. אכן סיבה טובה לאופטימיות. יחד ננצח.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שתיים × אחד =