חגית בת-אליעזר, שגרירת יקום תרבות לאירועים, ממליצה

על ההצגה “מה קרה לעולם”

כרזת ההצגה "מה קרה לעולם"https://www.youtube.com/watch?v=YHb-jwgbKN


https://www.youtube.com/watch?v=5oD_g7pyjUssכרזת ההצגה “מה קרה לעולם”

זהו המחזה החדש מאת גור קורן, בבימויה של תמר קינן, המועלה בתיאטרון הקאמרי מאז 19.5.2023, ומוצג רבות בימים אלה.

בני משפחה מסיימים את השבעה על מות האם, רזיה, מושבניקית כבת 70, ממחלת הסרטן. כל האורחים הלכו, הכיסאות, שאריות הכיבוד, פונו. נשארו הילדים הבוגרים בסלון הבית, והזיכרונות, העולים ומוצגים על הבמה.

והנה היא אודיה קורן, בתפקיד רזיה, החיונית כל כך, המעורבת בכל ענייני המשפחה, המושלת בבעלה, והדואגת עמוקות לאושרם של ילדיה הבוגרים. הדמות כתובה באהבה עצומה ובגעגוע טרי, שכנראה לעולם לא יתישן, לעדה ז”ל, אימו האהובה של גור קורן. נישואיו המתפרקים של הבן דור, בגילומו של ישי גולן, בסוף שנות הארבעים שלו, מעסיקים את רזיה האם, ומאתגרים אותה לתקן את המעוות. השאלה של הזכות להתרגשות רומנטית מתמדת מחדדת את הבדלי העמדות בין דור והאם, המשקפים את פערי הדורות. גם עומר, הצעירה מדור ב- 20 שנה, המקיימת יחסים אינטימיים איתו, מעורבת בסיפור המשפחתי הזה. דמותו של אב המשפחה, יצחק’לה, המנותק לכאורה מהדרמות המשפחתיות והמציית לאשתו הפעלתנית, מספקת קטעים קומיים, הכתובים בעידון, ומתוך חיבה עמוקה.

אין רעים בסיפור המשפחתי הזה. כולם טובים, ולכולם מגיע להיות מאושרים, אך זה לא ניתן, כי הרצונות מתנגשים בצורה טרגית. עומר, בגילומה של שירן בוחניק, מנתקת את יחסיה עם דור, אך אין זה מציל את נישואיו.

הדמויות מפותחות, בעלות נוכחות. גם הדמויות המשניות זוכות לטיפול מסור של המחבר, ולקראת סוף ההצגה מתגלה בהם צד אחר, מפתיע, אחרי שהקהל גיבש את עמדתו כלפיהם:

יצחק’לה, שהיה כנוע, צייתן, לצד אשתו הדומיננטית, שאף לא הצליח להשלים משפט תשובה לשאלות בני משפחתו, משמיע דברים שקולים ובהירים מתוך ניסיון חייו הרב, לאחר מותה של רזיה, וילדיו מטים לו אוזן.

עומר, הצעירה הפרחחית, הפונה לרזיה באופן ילדותי בתור “אימא של דור”, המתבלת את שפתה במושגי סלנג לועזי, מנתחת נכונה את אישיותם של בני משפחתו של דור, ואף מתכוונת ללמוד פסיכולוגיה.

גור קורן שם בפי הדמויות אמרות מדויקות, חכמות, בנושאים הקשורים למשפחה, לחילופי הדורות. התוכנייה הנהדרת, הזמינה באתר הקאמרי, מביאה ציטוטים מדברי הדמויות, וגם את “מילון המושגים של עומר”. בזמן ההצגה התרשמתי מהאימרות המנוסחות היטב, החדות, הקולעות, של הדמויות הרבות, בהן הייתי רוצה להתעמק, מתוך קריאת המחזה.

מתוך תוכניית ההצגה "מה קרה לעולם"
מתוך תוכניית ההצגה “מה קרה לעולם”

אתם, קוראי ההמלצה, שעוד צפוי לכם התענוג של צפייה בהצגה, תקשיבו טוב-טוב לדיאלוגים השנונים, המשמעותיים כל כך בין הדמויות.

על המדרגות מתוך ההצגה "מה קרה לעולם". מזכה לדפנה הראל כפיר


על המדרגות מתוך ההצגה “מה קרה לעולם”. מזכה לדפנה הראל כפי


https://www.youtube.com/watch?v=5oD_g7pyjUsר
הפוסט הקודםסופר בחזית המאבק בהפיכה המשטרית: ראיון עם איתי בחור
הפוסט הבאשבועת היפוקרטס ברקע מחאות הרופאים כנגד שינוי המשטר ו״הבית על האגם״
בוגרת האוניברסיטה העברית במתמטיקה ומדעי המחשב, ומוסמכת הטכניון במתמטיקה. עובדת בתעשית המחשבים. למדה בסדנאות לשירה בהנחייתם של דליה רביקוביץ, רבקה מרים, ויעקב בסר. פרסמה ארבעה ספרי שירה: "השקת ספינת צפייה" (2008), "התנסויות" (2012), "בעזרת חברים" (2016), "כח משיכה" (2020). מתרגמת שירים מרוסית ומאנגלית, מפרסמת רשימות ביקורת על ספרי שירה, על סרטים, ועל הצגות תיאטרון. יוזמת ומנחה אירועי שירה.
תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, בתחילת המאה ה-21 גיליתי מחדש את הקומיקס, ובפרט את המנגה והאנימה. קיבלתי תואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. אך מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.

תגובה אחת

  1. לא ראיתי עדיין ההצגה. יצרת לי עניין וסקרנות. ההצגה כמשקפת את המציאות , הדילמות אתן אנחנו מתמודדים לפני ואחרי מותו של גורם דומיננטי בחיינו כמו האם. האם באמת אנחנו משוחררים ומשתחררים. כולנו אנשים טובים ובכל זאת ללאנפתרונות קלים.
    תודה חגית

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

תשע − שלוש =