חגית בת-אליעזר, שגרירת יקום תרבות לאירועים, ממליצה

על “תערוכת הפרח” במוזיאון העיר חיפה

כרזת ״תערוכת הפרח״ במוזיאון העיר חיפה
כרזת ״תערוכת הפרח״ במוזיאון העיר חיפה

מאורעות העבר, שזוכים לזיכרון היסטורי הם בדרך כלל קשים, וכוללים עימותים בין קבוצות אנשים, ועל כן מעוררים מחלוקת.

מוזיאון העיר חיפה, העוסק במרחב האורבני ובהיסטוריית העיר, מציג תערוכות אמיצות, שמתעדות גם צדדים מצערים בעברה של העיר. לדוגמא, תערוכת הזמר מייק ברנט, יליד חיפה, עליה כתבתי באתר חדשות חיפאי “חי פּה”, מציגה לצד הצלחתו הבינלאומית את בדידותו בחו”ל, את ניסיון ההתאבדות שלו שהביא לפציעתו, ואת מותו הטרגי בקפיצה מחלון ביתו בפריז.

כדוגמה נוספת, תהליך פינוי בינוי של רחוב ברל כצנלסון בחיפה, שהחל בשנת 2018, והסתיים לאחרונה בשורות בנינים חדישים, תועד בשנת 2019 בתערוכה בשם “מסיבת הרס”, עליה כתבתי כאן באתר.

לעומת תערוכות אלו, בעלות פן מצער, “תערוכת הפרח” החדשה של מוזיאון העיר חיפה, באוצרותה של יפעת אשכנזי, המציגה מבט היסטורי וחדש על מסורת חיפאית של תערוכות הפרחים שנערכו בעיר מדי שנה במשך 4 עשורים עד אמצע שנות התשעים של המאה ה-20, ופעם נוספת בשנת 2012, משרה שמחה חד משמעית, התמוגגות, התפעלות, ויושבת בלב ליבו של הקונצנזוס.

בשנת 1951 נערכה לראשונה תערוכת הפרחים בחיפה, ביוזמתו של דוד צירקין, מנהל המדור לשתלנות וגננות בעיריית חיפה. בשנים הראשונות היה מופקד על ארגון התערוכה אדריכל הגנים משה רול. לאחר מספר שנים, כאשר הוחלט להרחיב את היקף התערוכה, ההפקה עברה לשמואל ביאליק, מנהל המדור לספורט ולנוער בעיריית חיפה, שייסד את “החברה לתערוכות, ירידים ואירועים”, שארגנה פסטיבלים רבים בעיר. תערוכת הפרחים הייתה בין האירועים המרכזיים של חג הפרח, בהשתתפות בעלי משתלות וחנויות פרחים מכל רחבי הארץ, וכן הוקמו דוכנים של ארצות שונות, דוגמת צרפת, הולנד, ארצות הברית, סינגפור. לכבוד התערוכה עוצב כל שנה לוגו שונה, ונוצרו עבורה פריטים מיוחדים: כרזות, מעטפות דואר, בולים, גלויות, חוברות, ועוד. תערוכות הפרחים התקיימו בגנים בעיר בחודשי האביב כמעט כל שנה. ב- 1967 נערכה התערוכה ה- 16. זה אומר, שמאז תחילת המסורת ב-1951 ועד 1967 הייתה רק שנה אחת ללא תערוכה. אני מביטה בהתפעלות בכרזת התערוכה הזאת של אפריל-מאי 1967.

כרזה לכבוד התערוכה ה-16 בשנת 1967
כרזה לכבוד התערוכה ה-16 בשנת 1967

כמה תום ריחני פרחוני, כמה בהיר העתיד בידה המושטת של הילדה, כחודש לפני מלחמת הבזק, שנלמדת בצבאות העולם, אך לישראל היא הביאה את עול הכיבוש, ושיחקה לידיהם של מתנחלים קנאים, שקבעו את ביתם בלב האוכלוסייה הערבית וסיבכו עוד יותר את הסכסוך.

בנוסף לחזרה נוסטלגית בזמן לאותן תערוכות העבר, “תערוכת הפרח” הנוכחית מציעה חגיגה חדשה של צבע וריח. בפתח חלל התערוכה בקומה הראשונה מוצב שער מרהיב, המכוסה בשטיח ירוק קטיפתי ופרחים מלאכותיים.

שער הכניסה לתערוכה. צילום לנה גומון
שער הכניסה לתערוכה. צילום לנה גומון

בקיר הקשתי ממול השער, בעומק התערוכה, נמצאים סידורי פרחים של האומנית אלבינה צ’יז’יק, שהובאו טריים מספר ימים לפני פתיחת התערוכה, וקמלים לאיטם במהלך התערוכה לעיני המבקרים.

סידורי הפרחים של אלבינה צ׳יז׳יק צילום לנה גומון
סידורי הפרחים של אלבינה צ׳יז׳יק צילום לנה גומון

הפרחים משנים את צורתם ואת צבעם עם הזמן, ומעניקים בכך מראה חדש ומשתנה ללא הרף לעבודה כולה. מצד ימין למטה על הקיר נמצא מונה זמן מאז הצבת המיצג. זה היה מראה המונה בזמן ביקורי בתערוכה ב-23.7.2023:

מונה הזמן. צילום חגית בת-אליעזר
מונה הזמן. צילום חגית בת-אליעזר

בשטחי הגינון של החצר המרווחת של המוזיאון נשתלו פרחים רעננים, מרהיבים, בתמיכת מערכת השקיה ייעודית. פינת יצירה מוצלת, בחסות טאיוואן, מזמינה ילדים לפעילויות יצירה.

פינת טאיוואן בחצר. צילום לנה גומון
פינת טאיוואן בחצר. צילום לנה גומון

בקומה השנייה של המוזיאון ישנם חדרים של טאיוואן, ליטא, ויפן, עם טעימות של מסורות הפרחים של המדינות. על כן גם ל”תערוכת הפרח” במוזיאון העיר צביון בינלאומי, כפי שהיה לתערוכות הפרחים ההיסטוריות בחיפה.

קירות החדר הלימודי מכוסים בלוחות עם מידע על נושאים שונים, הקשורים לפרח, דוגמת מבנה הפרח, וסוגי מאביקים:

סוגי מאביקים. צילום חגית בת-אליעזר
סוגי מאביקים. צילום חגית בת-אליעזר

יש גם חלל משפחתי חווייתי עם כריות ופופים לילדים, בו הם יכולים לדפדף בספרי ילדים ומגזינים על פרחים.

בחלל המוזיאון משולבות פעילויות אינטראקטיביות רבות לילדים ולהורים.

תערוכת הפרח במוזיאון העיר מתאימה לבילוי קיץ ממוזג ומוצל להורים עם ילדיהם, להכרת הפן היפה והריחני של תולדות העיר חיפה, ושל ישראל הצעירה, האופטימית, הדמוקרטית.

הפוסט הקודםהשיר הזוכה במקום השני בתחרות “רוח החופש”: לכל הכיוונים של איילת סולימני
הפוסט הבאהשיר השבועי עם אילן ברקוביץ׳ – לימוד של מירה קדוש
בוגרת האוניברסיטה העברית במתמטיקה ומדעי המחשב, ומוסמכת הטכניון במתמטיקה. עובדת בתעשית המחשבים. למדה בסדנאות לשירה בהנחייתם של דליה רביקוביץ, רבקה מרים, ויעקב בסר. פרסמה ארבעה ספרי שירה: "השקת ספינת צפייה" (2008), "התנסויות" (2012), "בעזרת חברים" (2016), "כח משיכה" (2020). מתרגמת שירים מרוסית ומאנגלית, מפרסמת רשימות ביקורת על ספרי שירה, על סרטים, ועל הצגות תיאטרון. יוזמת ומנחה אירועי שירה.
תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, בתחילת המאה ה-21 גיליתי מחדש את הקומיקס, ובפרט את המנגה והאנימה. קיבלתי תואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. אך מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

11 + 7 =