שלדון טייטלבאום במאמר מ-1984, שפורסם במקביל בעברית ובאנגלית, בעקבות מאמר של סטיוארט שיפמן בפנזין Fanzine המדע הבדיוני הידוע Holier Than Thou #17 מספטמבר 1983, מספר על קוריוז בלתי ידוע לחלוטין בכרוניקות של קולנוע המדע הבדיוני: סדרת סרטי מדע בדיוני ביידיש על מסעות לכוכב הלכת מאדים.

הפנזין Holier Than Thou, בעריכת Marty Cantor, התקיים בין השנים 1979-1988. הייתה לו תפוצה של כמה מאות עותקים, ופורסמו סך הכל 27 גליונות. הוא היה מועמד לפרס ההוגו מטעם חובבי המדע הבדיוני של ארה”ב על הפנזין הטוב של השנה בשנים 1984 ,1985 ו-1986, אבל בכל פעם הפסיד לפנזין אחר.

הרשימה שלפניכם, שהיא אולי הבולטת ביותר שפורסמה בפנזין במהלך שנות קיומו, פורסמה בעברית במקור במגזין “פנטסיה 2000” בגליון מספר 42 בחודש מאי 1984.

היא פורסמה לראשונה בארץ באנגלית בג׳רוזלם פוסט 27 אפריל 1984, ואנו מביאים גם את שתי הגירסאות באנגלית.

עורכת המגזין “פנטסיה 2000” דאז גבי פלג כתבה בהקדמה לגליון:

“לשלדון טייטלבאום שהתמנה לעורך מדור הקולנוע של המגזין יש גם להודות על מאמר מיוחד שיעניין וודאי רבים מהקוראים בעיקר בזכות הקוריוז שבו – לא תאמינו אך המדובר בסרטי מד”ב בייד

יש!”

המאמר הוא סוג של פרודיה של היסטוריה חלופית שפורסם כמתיחה.

אבל עדיין הוא מעניין וגורם לנו לחשוב מה היה קורה אילו ..הקולנוע האידי היה פונה גם לכיווני המדע הבדיוני.

על כך נוסיף שהיו סרטי פנטזיה ביידיש בשנות השלושים של המאה העשרים, ובראשם הסרט הידוע מאוד על פי המחזה הידוע מאוד “הדיבוק”, כך שפנטזיה מסוגים שונים בהחלט לא הייתה זרה לקולנוע היידיש.

המערכת

להלן המאמר של טייטלבאום בג׳רוזלם פוסט.

והמקור שפורסם ב fanzine Holier Than Thou בארה״ב.

לפרטים נוספים

מאמר לזכרו של סטיוארט שיפמן

סטיוארט שיפמן בפאנקלופדיה

דף הפייסבוק של שלדון טייטלבאום

הפוסט הקודםשרלוק הולמס בארץ ישראל
הפוסט הבאהמלצות אנשי יקום תרבות לסוף השבוע 1-2 אפריל 2022: המלצה על “הנה אנחנו”
Sheldon Teitelbaum
Born in Montreal in 1955. Upon graduation from university he came to Israel, joined the infantry and later the Education Corps, and served as a staff officer for the Paratroopers Brigade for three years. Teitelbaum became a member of the editorial board of Fantasia 2000, and began writing the nation’s first ever SF/F book review column, in The Jerusalem Post. Teitelbaum had a journalism career working for Newsview and the Jerusalem Post, while working as a science writer for the Weizmann Institute of Science. He moved with his family to Los Angeles in 1986, where he became Los Angeles Bureau Chief for film magazine Cinefantastique, a founding writer for the Los Angeles Jewish Journal, and a senior writer for the Jerusalem Report. Additionally, he held a job at the University of Southern California as a science writer and, later, for a subcontractor to the U.S. Department of Energy. Teitelbaum has published on SF/F-related and other themes in Al-HaMishmar, The Los Angeles Times, The New York Times, The Forward, Time-Digital, Wired, The Montreal Gazette, SF Eye, Midnight Graffiti, Foundation: The Review of Science Fiction, Premiere Magazine, Entertainment Weekly, the Encyclopedia of Science Fiction (2nd Ed. & Online Edition), and The Encyclopedia Judaica (2nd Ed.). He won Canada’s first Northern Lights Award in 1998, and three Brandeis University/ Jewish Press Association awards for excellence in news and cultural reportage. He lives in Southern California.

4 תגובות

  1. הבהרת המערכת :
    המאמרים שלמעלה הם פרודיות ופורסמו כמתיחה . ואנו פירסמנו אותם כאן כמתיחת “1 באפריל”. אם תחפשו חומר נוסף על סרטי “זאז טומלמאן ” ברשת לא תמצאו.

    אבל הוא גורם לנו לחשוב מה היה קורה אילו ..הקולנוע היידי היה הולך לכיווני מדע בדיוני בשנות השלושים.

  2. במקרה הזה זאת לא הייתה בדיוק מתיחה אלא יותר “הסטוריה חלופית ” של הקולנוע היידי .שאכן הלך לכיוונים של סרטי פנטזיה.ותיאורטית לחלוטין יכול היה ללכת גם לכיוונים של מדע בדיוני. נזכיר שהיוצרים של סירטוני פלאש גורדון מהתקופה היו יהודים שבמקור באו מבית דובר יידיש.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שלוש + ארבע עשרה =