יצחק רבין בשורה הראשונה שלישי משמאל יושב לרגלי אליעזר שמאלי. מתוך המאמר ב״דבר לילדים״

סופר הילדים הידוע אליעזר שמאלי היה מורה של הכיתה שאחד הילדים בה היה יצחק רבין הצעיר. שמאלי הקריא באוזני ילדי כיתה זאת את פרקי הספר שהפך לימים לספרו הראשון והידוע ביותר “אנשי בראשית” (1933), שהתבסס על חייו של ידידו השומר אלכסנדר זייד, ואף כתב על ילדי הכיתה את הספר “בני היורה” (1937), שהתפרסם אף הוא מאוד.

כריכת ספרו של אליעזר שמאלי ״בני היורה״

עם הוריו של יצחק רבין היו לשמאלי קשרים מיוחדים והוא אף כתב חוברת לזכרה של אימו של רבין לאחר פטירתה בגיל צעיר ב-1937.

עטיפת חוברת שכתב אליעזר שמאלי על רוזה כהן אימו המנוחה של יצחק רבין בשנת מ-1940

לפניכם שתי רשימות שהופיעו במקור בשבועון “דבר לילדים”. אחת מהן היא ראיון שבו מספר רבין על ילדותו ועל מורו אליעזר שמאלי, והשנייה היא סיפור זיכרונות שכתב שמאלי על הכרותו עם יצחק רבין הילד.

הרשימה הראשונה פורסמה ב”דבר לילדים” 31 בדצמבר 1963, זמן קצר לאחר שרבין התמנה לרמטכ”ל, ובה הוא מספר לראשונה על הכרותו עם אליעזר שמאלי לסופר אוריאל אופק.

הרשימה תפורסם שוב ביוני 1974 בגירסה מורחבת ב”דבר לילדים” לאחר שרבין התמנה לראש ממשלת ישראל, תחת השם “אחד מבני היורה”.

וכעת הנה סיפור של אליעזר שמאלי מ”דבר לילדים” כרך מח חוברת 38 שנת 1974, שפורסם זמן קצר לאחר מינויו של יצחק רבין לראש הממשלה. בסיפור מתואר כיצד פגש את יצחק רבין הילד לראשונה, וכיצד היתה בכך התגשמות של “נבואה” ששמע ממורה הספורט שלו מלניקוב, האיש שבנה את פסל האריה השואג בתל חי.

צילום של אברהם מלניקוב. מוזיאון ישראל ירושלים

שמאלי טען בסיפור אחר ששמע נבואה מקבילה ממלניקוב לגבי מכר משותף של השניים, יצחק שדה שהיה אחד מסתתי פסל האריה בתל חי והפך למייסד הפלמ”ח.

יצחק רבין הילד, תמונה מ”דבר לילדים” של 1963

קיראו גם

בחזרה ל”אנשי בראשית”: מאמר של אהוד בן עזר על ספרו המפורסם של אליעזר שמאלי שהוקרא לראשונה בפני כיתתו של יצחק רבין

“בן היורה” – אלי אשד על יצחק רבין בספרות הילדים העברית

תגובה אחת

  1. אני תמה מה עלה בגורלו של אותו הפסל שאותו כייר מלנקוב מפניו של יצחק רבין התינוק. אם היה קיים עד היום היה שווה הרבה מאוד.רוב הפסלים של מלנקוב בכל אופן שהיו ברשותו עלו באש בבליץ הנאצי על לונדון שבה היתגורר מלנקוב בשנות מלחמת העולם השנייה.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

אחד + 13 =