שיר למשוררת דארין טאטור / ניסים ברכה

“לְמַעַן פָלַסְטִין עֲרָבִית

לֹא דַּי לִי בְּפִתְרוֹן שֶׁל שָׁלוֹם

לֹא אוֹרִיד לְעוֹלָם אֶת דְּגָלַי

עַד אֲשֶׁר אוֹרִידֵם מֵעַל מוֹלַדְתִּי.”

מתוך: ‘הִתְקוֹמֵם, עַמִּי, הִתְקוֹמֵם נֶגְדַּם’ – דארין טאטור

שירתךְ כנה

מנומקת

אינה מתפשרת

נחושה.

אני

אלחם על

ארצי

עד טיפת דמי

האחרונה.

כריכה קדמית של ״לכבוד מערכת שעות נוספות״ של ניסים ברכה

“שיר למשוררת דארין טאטור” מופיע בספר שיריו השני של המשורר ניסים ברכה (יליד 1978, דימונה, מתגורר כיום עם משפחתו בירושלים),

לכבוד מערכת שעות נוספות” (2020, הוצאת ספרי עיתון 77, עורכת סמדר שרת, עמ’ 38, שירי הספר לא מנוקדים להוציא במקומות מוקשים לקריאה).

השיר מופיע בשער “עכשיו לבעוט”, השני מבין שבעת שערי הספר, שכוללים כמה משירי הלוחמים יוצאי הדופן של תקופתנו: שירים בוטחים, לא מתנצלים, נושאים בגאון את תפקיד המשורר כלוחם רובאי בצבא ובשירות המילואים (ראו למשל השירים העוקבים “סנה בוער” ו”צוות אלמליח” שבעמ’ 49-47).

בשיר שלפנינו המשורר ניסים ברכה מקיים דיאלוג עם המשוררת דארין טאטור (ילידת 1982, הכפר ריינה, היגרה לאחרונה לשוודיה), ועם השיר המפורסם שלה, “התקומם עמי, התקומם נגדם”, שהוביל בשעתו, יחד עם פרסומים נוספים שלה ברשתות החברתיות, למעצרה בעוון הסתה לטרור ותמיכה בארגון טרור (2015). המעצר הביא גם לפעולות מחאה מצד סופרי ומשוררי ישראל בעד שחרורה. למיטב זכרוני, המשורר ברכה לא נטל חלק באותן פעולות, אך הוא אולי מהבודדים שהישירו מבט אל דבריה של טאטור בשירה, והשיבו עליהם באותה המטבע כמי שאומר: אם את קוראת למלחמה על פלסטין גם אני אקרא למלחמה על ישראל. אני מכבד את הכנות המנומקת של שירתך ואת הנחישות שבה, אבל שימי לב, גם שירתי שלי כזאת לעומתך, וכך גם עמדתי המוסרית.

משום מה נזכרתי בשיר הזה במהלך הימים שבהם נלחמו הרופאים על חייו של סמל ראשון בראל חדריה שמואלי זכרונו לברכה, בן 21, צלף ביחידת המסתערבים של משמר הגבול דרום, שנהרג כתוצאה מירי של פלסטיני שהתקרב לגדר ברצועת עזה, וירה דרך חרך בחומה לעבר העמדה שבה הוצב. ביום שבו נודע על מותו המצער כתב המשורר ניסים ברכה בדף הפייסבוק שלו כי גורלו של החייל נשזר בגורל דודו, רב”ט אלברט (בן אסתר וניסים) בן נעים, שנהרג לפני 54 שנים בתעלת סואץ. “במותם ציוו לנו את אהבת הארץ, אהבת האדם ואת החיים. תנחומים”, הוסיף.

ראו עוד על ניסים ברכה

המשורר ניסים ברכה

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

3 × שתיים =