״חיכוך בעור״ ספר שיריו של יואב איתמר כריכה קדמית
״חיכוך בעור״ ספר שיריו של יואב איתמר כריכה קדמית

ליואב איתמר – סופר, מחזאי, עורך, משורר, מסאי, מבקר, מתרגם, ומו”ל –  יצא לאור ספר שירים שני, “חיכוך בעור”, בעריכת ורד זינגר, בהוצאת “ספרי עתון77”.
יואב איתמר הוא יקיר יקום תרבות: חבר עמותה, היה עורך השירה. נכון לתחילת יוני 2020, הספר טרם הודפס, אך הוא בהחלט עבר את השלב של העתק שמש.

אביא 3 שירים מתוך הספר כמתאבן.
שיר קולינארי תחילה:

חביתה וגרב מאת יואב איתמר
חביתה וגרב מאת יואב איתמר

השיר מתאר חיי נישואין בצורה רעננה, מהזווית של חפצים שימושיים: מאכלים ובגדים. שורת השיר הראשונה “גבר חי עם אישה חודשים ושנים.” נשמעה לי מוכרת, אך מהיכן? ורד זינגר עזרה לי להתביית על שירו של דוד אבידן “הרי את מותרת”, אשר מתחיל בשורה: “גבר חי עם אישה במשך חודשים ושנים”. בהמשך, בשורתו השנייה, צצות “סכינים”, כמו “לסכין” בשורה השלישית אצל יואב איתמר. ההתכתבות הזאת בין שני השירים חיננית ומשמחת.

עכשיו שיר אנטומי:

עיניים מאת יואב איתמר
עיניים מאת יואב איתמר

כמו החפצים בשיר הקודם, כך עיניים כאן הן איברים בפני עצמם, לא משל להתפייטות רגשית. עיניים נוכחות בשיר ומביטות מכל מילה שלו, אך רשומות כלשונן בכותרת בלבד.
יפה הביטוי “ללכוד אותך בחבלי רשתית”, שאומר גם “לראות”, וגם “ללכוד אותך ברשת”.
בקוראי את השורה הראשונה של הבית השני: “אני רוצה לראות תמיד”, אני שוב שומעת שיר מוכר, אותו זיהיתי מיד: “אני רוצה תמיד עיניים” של נתן זך. כיוון שהמשך השיר של זך מדבר על “יפי העולם”, האהובה בשיר של יואב איתמר ניחנה ביופי רב, והיא גומלת לו בשבועת-אמונים מצוירת-מפוסלת:

טבע דומם מאת יואב איתמר
טבע דומם מאת יואב איתמר

השם “טבע דומם” מתנוסס מעל שיר אנושי-רגשי, וכך גם תמונת הכריכה, בה עץ פצוע-קליפה סוכך על שירי עור אנושי פגוע. התמונה עובדת נהדר: היא מרתקת את המבט, ומתוך התבוננות ממושכת בה, הקליפה המעוותת ודימוי חוט התיל מגרים את קצות העצבים הרגישים האנושיים ומעוררים הזדהות.

שירים מקובץ שירה חדש של יואב איתמ.
יואב איתמר
הפוסט הקודםהצופה לבית ישראל: שירתו של דורי מנור
הפוסט הבאראיון עם קוץ
בוגרת האוניברסיטה העברית במתמטיקה ומדעי המחשב, ומוסמכת הטכניון במתמטיקה. עובדת בתעשית המחשבים. למדה בסדנאות לשירה בהנחייתם של דליה רביקוביץ, רבקה מרים, ויעקב בסר. פרסמה ארבעה ספרי שירה: "השקת ספינת צפייה" (2008), "התנסויות" (2012), "בעזרת חברים" (2016), "כח משיכה" (2020). מתרגמת שירים מרוסית ומאנגלית, מפרסמת רשימות ביקורת על ספרי שירה, על סרטים, ועל הצגות תיאטרון. יוזמת ומנחה אירועי שירה.
על אודות יואב איתמר עורך מדור השירה והתיאטרון של "יקום תרבות". נולד בחיפה, בגר בנגב, חי בתל אביב. ערך למעלה מ-50 ספרים במסגרת "חבר לעט", תרגם שניים, הוציא לאור את הספר השירים "חוד הלב" ("קשב לשירה", 2012). נוסף על כך משמש כמורה לכתיבה ולספרות, כמבקר תיאטרון, כחוקר ספרות ותרבות וכמו"ל משותף (יחד עם חני שטרנברג) של כתב העת והוצאת הספרים "מקף".

3 תגובות

  1. “מי ידע שנישואים / הם מכנסים מגוהצים / וחביתה וגרב?”. הומור מוסיף המון לשירה וגם לנישואים… תודה, חגית, על הסקירה היפה, הקולעת, ועל השירים שבחרת ודיבורך עליהם. בינתיים הספקתי לקרוא את הספר. השירים מעולים, מעמיקים ונוגעים. בהצלחה, יואב!

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

ארבע × 5 =