ד״ר ניסים כץ, עורך הפרוזה של יקום תרבות, ממליץ על

הספר ״סדר היום״

הספר סדר היום של אריק ויאר
הספר סדר היום של אריק ויאר

השבוע אני רוצה להמליץ לכם על הספר “סדר היום” מאת אריק ויאר (מצרפתית:רמה איילון) בהוצאת “ספרית פועלים”. אני אוהב ספרים שמבוססים על אמת היסטורית, והם חלקית פרוזה וחלקית מחקר היסטורי. תמיד אפשר ללמוד מהם, והם מעניקים תמונה מעניינת, עשירה, ורחבה, יותר מאשר כל ספר היסטורי יבש, משום שהם נמצאים בקו המפריד בין היסטוריה לסיפור ובין בדיון לאמת. הספר הקצר הזה משתמש בטכניקה הזו, ומתבסס על מחקר מעמיק של הסופר, ובזה יחודו.
אז מה מסופר פה? סיפורו של ויאר מתחיל באסֵפה שהתקיימה ב־20 בפברואר 1933, בארמון מפואר שעל גדות נהר השְׁפְּרֶה, ובה נפגשו לראשונה עשרים וארבעה בכירי התעשייה הגרמנית עם הקנצלר הטרי, אדולף היטלר. עם הבכירים נמנו בעליהן של חברות כמו אופֶּל, סימנס, אגפא, באייר, טלפוּנקן, ואלה התבקשו באותה אספה לפתוח את ארנקיהם על מנת להבטיח את נצחונו של היטלר בבחירות הקרֵבות. באספה זו בוחר ויאר לפתוח את רצף האירועים שהביא בסופו של דבר לאַנשׁלוּס, סיפוח אוסטריה לרייך הגרמני (1938). בקדמת הבמה הוא מציב את “אחורי הקלעים”. את המאורעות ההיסטוריים הגדולים, כמו גם את הדמויות שחוללו אותם, הוא חושף לעינינו באמצעות הפרטים השוליים לכאורה.
“אנחנו מטילים על ההיסטוריה את כל כובד משקלנו, מעמידים פנים שיש לאל ידה לביים את גיבורי הסיוטים שלנו. לעולם לא נִראה את המכפלת המלוכלכת, את מפת השולחן המצהיבה, את לשונית הצ’ק, את כתם הקפה. המאורעות יתגלו לנו רק מהצדודית היפה שלהם”, אומר ויאר, ובצדק.
זהו ספר של ספרות במיטבה: סוחפת, חכמה, נוקבת, לשונה עשירה ומלאת הומור. בהיקפו הצנוע של הספר, בחסכנותו המכוּונת, מציג לנו ויאר דרך חדשה לספר את ההיסטוריה. ממליץ מאוד.


בצילום הכריכה: גוסטב קרוּפּ, איל תעשייה גרמני, מתומכיו הגדולים של היטלר.

הפוסט הקודםחגית בת-אליעזר עם מאיה ויינברג על עטלפים וקורונה
הפוסט הבאצרעת ומצורעים בימי המקרא
מבקר ספרות וכותב טורי דעה בוואלה ובגרוזלם פוסט בין השנים 2007 ל-2009. מרצה לתקשורת, בתחומי ההתמחות : מדיה ושינוי חברתי, מדיה ומיעוטים.
תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, בתחילת המאה ה-21 גיליתי מחדש את הקומיקס, ובפרט את המנגה והאנימה. קיבלתי תואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. אך מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

ten + שתים עשרה =