ד״ר ניסים כץ, עורך הפרוזה של יקום תרבות, ממליץ על

הספר ״סדר היום״

הספר סדר היום של אריק ויאר
הספר סדר היום של אריק ויאר

השבוע אני רוצה להמליץ לכם על הספר “סדר היום” מאת אריק ויאר (מצרפתית:רמה איילון) בהוצאת “ספרית פועלים”. אני אוהב ספרים שמבוססים על אמת היסטורית, והם חלקית פרוזה וחלקית מחקר היסטורי. תמיד אפשר ללמוד מהם, והם מעניקים תמונה מעניינת, עשירה, ורחבה, יותר מאשר כל ספר היסטורי יבש, משום שהם נמצאים בקו המפריד בין היסטוריה לסיפור ובין בדיון לאמת. הספר הקצר הזה משתמש בטכניקה הזו, ומתבסס על מחקר מעמיק של הסופר, ובזה יחודו.
אז מה מסופר פה? סיפורו של ויאר מתחיל באסֵפה שהתקיימה ב־20 בפברואר 1933, בארמון מפואר שעל גדות נהר השְׁפְּרֶה, ובה נפגשו לראשונה עשרים וארבעה בכירי התעשייה הגרמנית עם הקנצלר הטרי, אדולף היטלר. עם הבכירים נמנו בעליהן של חברות כמו אופֶּל, סימנס, אגפא, באייר, טלפוּנקן, ואלה התבקשו באותה אספה לפתוח את ארנקיהם על מנת להבטיח את נצחונו של היטלר בבחירות הקרֵבות. באספה זו בוחר ויאר לפתוח את רצף האירועים שהביא בסופו של דבר לאַנשׁלוּס, סיפוח אוסטריה לרייך הגרמני (1938). בקדמת הבמה הוא מציב את “אחורי הקלעים”. את המאורעות ההיסטוריים הגדולים, כמו גם את הדמויות שחוללו אותם, הוא חושף לעינינו באמצעות הפרטים השוליים לכאורה.
“אנחנו מטילים על ההיסטוריה את כל כובד משקלנו, מעמידים פנים שיש לאל ידה לביים את גיבורי הסיוטים שלנו. לעולם לא נִראה את המכפלת המלוכלכת, את מפת השולחן המצהיבה, את לשונית הצ’ק, את כתם הקפה. המאורעות יתגלו לנו רק מהצדודית היפה שלהם”, אומר ויאר, ובצדק.
זהו ספר של ספרות במיטבה: סוחפת, חכמה, נוקבת, לשונה עשירה ומלאת הומור. בהיקפו הצנוע של הספר, בחסכנותו המכוּונת, מציג לנו ויאר דרך חדשה לספר את ההיסטוריה. ממליץ מאוד.


בצילום הכריכה: גוסטב קרוּפּ, איל תעשייה גרמני, מתומכיו הגדולים של היטלר.

השאר תגובה

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שמונה-עשרה − 2 =