כנס ספרות הבלשים הישראלי הראשון יתקיים ביום שני, 12 בספטמבר 2016 בבנין הספרייה המרכזית ויד לבנים רמת השרון, רחוב המחתרת 3.

ז’אנר ספרות הבלשים והפשע עוסק במשטרה, בבלשים פרטיים, בעורכי דין, ובאנשים רגילים, המוצאים את עצמם מעורבים בפרשיות פשע שונות. כבר למעלה ממאה שנה זוהי הסוגה הספרותית הפופולארית ביותר בעולם ובישראל.

הכנס יעסוק בעברו ובעתידו של הז’אנר בעולם ובישראל − מראשיתו בספרות העברית בשנות השלושים של המאה הקודמת, עת קרא זאב ז’בוטינסקי להפוך את ספרות בלשים לחלק בלתי-נפרד מחומר הקריאה של כל נער, ״על מנת שילמדו להתמודד עם עולם הפשע”. בתקופה זאת פרסם “הבלש העברי הראשון”, דוד תדהר, את חוברות הבלשים הראשונות בארץ שאותן כתב על דמותו הסופר והעיתונאי שלמה בן -ישראל.

הכנס יכבד את זכרו של תדהר באמצעות מתן אות כבוד “התדהר” לבנו בצלאל תדהר, שיינתן מעתה לסופרים שתרמו באופן משמעותי לספרות הבלש והפשע בישראל. את אות הכבוד הראשון ע”ש תדהר יקבל אלוף בן, עורך עיתון “הארץ”, על תרומתו של אביו אריה סיון לתחום − רומן המתח העברי הקלאסי “אדוניס”.

בכנס יופיעו סופרים ידועים מתחום הספרות הבלשית בישראל, ביניהם צביקה ניר, יו”ר אגודת הסופרים העברים בישראל, וכן דרור משעני, ויתקיים פאנל סופרים שידונו בספרות הבלשים והפשע בהווה ובעתיד מנקודות המבט הייחודיות שלהם.

מושב מיוחד יוקדש בכנס להרצאות עבור ילדים ובני נוער, ובו יציגו סופרי הבלשים מיכאל אבס ואשר קרביץ חידות בלשיות. הצגת החידות תתבצע בעזרתו של הצייר והקומיקסאי עופר זנזורי, שידבר על סדרת הקומיקס המשטרתית החדשה שיצר בעברית.

כל הרוכש כרטיס לכנס יוכל להוריד חינם מהדורה דיגיטלית של החוברת הראשונה בסדרת ״ספריית הבלש״ בהוצאת ״בית אוצר״. פרטים כאן.

הכנס יחל בשעה 10:00 ויסתיים בשעה 18:00. הרצאות למבוגרים יתקיימו בשעות 10:30 – 16:00 ולאחר מכן הרצאות ופעילות לנוער בשעות 16:00-18:00. הכניסה להרצאות הנוער – בחינם. אוכל אפשר לקנות בקפטריה בבית יד לבנים.

עלות כניסה: 30 ש”ח.

תוכנית הכנס

10:00-10:30 התארגנות, פתיחה, מכירת כרטיסים.

מושב מבוגרים

10:30-10:50 דברי ברכה מיו”ר אגודת הסופרים, צביקה ניר, סופר ומשפטן המכהן מדצמבר 2015 כיו”ר אגודת הסופרים הישראלית. מחבר “היד שהוציאה אותי להורג״, מותחן.

10:50-11:00 פתיחת הכנס על ידי נציגת עיריית רמת השרון, ד״ר איריס קלקא.

11:00-11:20 הענקת אותות הוקרה ע״ש דוד תדהר לבצלאל תדהר, בנו של דוד תדהר, ולאלוף בן, העורך הראשי של  עיתון “הארץ”.

11:20-12:00 אדיבה גפןפרסמה עד היום 23 ספרים, בהם ספרי ילדים וספרי עיון, רובם ספרי מתח ובלשים שהפכו לרבי מכר. כן ערכה את האנתולוגיה “רצח ליד הבית: סיפורי רצח ישראליים”. נושא ההרצאה: רכבת ההרים של ספרות המתח.

12:00-12:30 אלי אשד, מחבר הספר “מטרזן ועד זבנג – סיפורה של הספרות הפופולארית בישראל”, יו״ר עמותת “יקום תרבות”.

במסגרת ההרצאה ידבר אלי על אביו של בצלאל תדהר, דוד תדהר ז״ל, הבלש העברי הראשון, שתרם תרומה חשובה להתפתחות ספרות הבלשים העברית, ועל אביו של אלוף בן, המשורר אריה סיוון ז״ל, מחבר הספר הבלשי הקלאסי “אדוניס“.

12:30-13:00 הפסקה.

13:00-13:50 פאנל סופרים שידונו על ספרות הבלשים והפשע, ההווה שלה, עתידה, והקהילות השונות שאליהן היא פונה.

מנחה: אלי אשד

משתתפים: שאול בצרסופר בלשים ובמאי סרטים דוקומנטריים, ביניהם “גיבור העל הישראלי”, על הקומיקס בישראל. מחבר סדרת ספרי “בלש זמני“, על אודות עלילות סופר כושל המשלים הכנסה כחוקר פרטי.

דניאל קלוגרעיתונאי בשפה הרוסית בישראל, סופר בלשים בשפה הרוסית, וחוקר ספרות בלשים. מחבר סדרת ספרי “לנין הבלש” על עלילותיו של המהפכן הצעיר ולדימיר איליץ’ לנין ברוסיה הצארית של ראשית המאה ה-20, כאשר הוא חוקר תעלומות פשע שונות.

נחמן גרשונוביץסופר בלשים חרדי, וכותב רב מכר בקהילה זאת. בין השאר חיבר את סדרת ספרי ״התרסקות״ העוסקת באברך יואל קופר, הלוקה בפיצול אישיות בעקבות תאונת דרכים. צד אחד שלו הוא אברך עדין נפש, והאישיות השנייה היא גנב-על בעל מזימות שוד גאוניות מושלמות.

שמרית היללמנחת התוכנית היומית ״זמן מיסטיקה״ בערוץ 10, מחברת של סיפורים בלשיים רומנטיים פופולריים.

13:50-14:40 דרור משעני, סופר וחוקר ספרות, מתמחה בסוגת הסיפור הבלשי. מלמד בחוג לספרות באוניברסיטת תל אביב. עיקר יצירתו סדרת הרומנים הבלשיים רבי המכר שבמרכזם פקד אברהם אברהם, שתורגמו לכמה שפות. נושא ההרצאה: האתגרים של מחבר רומנים בלשיים במאה ה-21, בעולם ובישראל.

14:40-15:00 הפסקה.

15:00-15:30 ד״ר דוד גורביץחוקר תרבות ופוסט מודרניזם, מרצה בכיר לתקשורת בבית הספר לתקשורת במסלול האקדמי המכללה למנהל, ובמרכז הבינתחומי הרצליה. מחבר הספר “הבלש כגיבור תרבות בספרות, בקולנוע ובטלוויזיה״. נושא ההרצאה: הפונקציה והתפקיד האידיאולוגי המשתנים של הבלש הספרותי בתרבות המודרנית לאורך השנים.

מושב ילדים ונוער – כניסה ללא תשלום

16:00-16:40 מיכאל אבססופר ילדים ידוע. מחבר ספרי סדרת “משחקי בילוש“, עד כה חמישה ספרים המורכבים מתעלומות וחידות לקוראים צעירים. יציג לקהל  הצעיר חידות בלשיות שאותן יאייר במקום עופר זנזורי.

16:40-16:50 הפסקה.

16:50-17:20 עופר זנזורימאייר, כותב, וקומיקסאי. מעצב אינטראקטיב ואתרי אינטרנט. מנהל מחלקת תקשורת חזותית במכללת אורט הרמלין ומרצה בכל תחומי העיצוב החזותי. יצר את סדרת הקומיקס ״המגשר״, עלילות יחידת מודיעין משטרתית מיוחדת שנאבקת בפושעים שאנשי משטרה רגילים אינם יכולים להתמודד איתם.

17:25-18:00 אשר קרביץמלמד קורסים במתמטיקה ובפיזיקה באוניברסיטה הפתוחה ובמכללה האקדמית להנדסה בירושלים. מחבר הספר הבלשי למבוגרים “קלמן קימרלינג: חוקר פרטי בעזרת השם״. מחבר סדרת ספרי החידות הבלשיות לנוער “פקד קולומבוס חוקר”. הוא יציג לקהל חידות בלשיות שאותן יאייר במקום עופר זנזורי.

תוצאת תמונה עבור רצח מסתורי ספריית הבלש

לכבוד הכנס, תצא מחדש לאור במהדורה אלקטרונית החוברת הראשונה מסדרת “ספריית הבלש”, על אודות עלילות הבלש העברי הראשון דוד תדהר – זאת הודות לחסות שהעניקה לכנס הוצאת “בית אוצר”. ספר זה הוא הכותר הראשון בסדרת “משכבר” של הוצאת “בית אוצר”, המוקדשת להוצאות מחודשות של כותרים היסטוריים.
החוברת “הרצח המסתורי” מאת “ב. חבקוק” (הפסאודונים של שלמה בן ישראל, שכתב את החוברות בשיתוף הבלש העברי הראשון דוד תדהר) פורסמה לראשונה ב-1932 בפלשתינה-א”י, והיא כוללת מכתב הקדמה מאת אביגדור המאירי, סופר ומשורר ומקים התאטראות הסאטיריים “הקומקום” ו”המטאטא”.
כל הרוכש כרטיס לכנס יוכל להוריד את הספר האלקטרוני בחינם מאתר בית אוצר בכתובת:
http://books.treasure.co.il/

מיקום הכנס

הספריה המרכזית, בית יד לבנים, רחוב המחתרת 3, רמת השרון.

שלושה מגרשי חניה סמוכים ברחוב גד, ברחוב המחתרת פינת רחוב הפלמ״ח, ובשדרות ביאליק צמוד לבנין העיריה.

צור קשר:

אמנון סטופ

amnon.stupp@gmail.com

אלי אשד

elieshe@zahav.net.il

2 תגובות

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שמונה עשרה + 1 =