ארבעים  שנה מלאו למלחמת יום הכיפורים. מידי יום ביומו מובאים בתקשורת סיכומים הערכות הסברים וניתוחים על מלחמה. וגם אני תרמתי לכך את תרומתי בסקירה על תיאוריות הקשר השונות שקיימות סביב מלחמה זאת.

וכעת  תרומה צנועה נוספת בסקירה על מיטב היצירות הספרותיות שפורסמו לאורך השנים על המלחמה הזאת. על מלחמת יום הכיפורים לא נכתבו כל כך הרבה יצירות ספרות יפה. למעשה מעט מאוד באופן יחסי. בערך כמה עשרות. אחרי ארבעים שנה אפשר כבר לקבוע מי מבין העשרות האלו הן המיטב של היצירות הספרותיות על מלחמת יום הכיפורים.

הנה רשימה של  ארבע  היצירות שהן לדעתי “היכל התהילה ” של הספרות  היפה על מלחמת יום הכיפורים. ארבע  היצירות הספרותיות הבולטות, המרשימות, החשובות, והמשפיעות ביותר שנכתבו על מלחמת יום הכיפורים בפרוזה, למבוגרים ולילדים. בתחום הפרוזה בתחום ספרות הילדים, ובתחום הסיפור המצוייר “הקומיקס”.

1. ספרי הפרוזה הבולטים ביותר על מלחמת יום הכיפורים.

נקודה מעניינת: שני ספרי הפרוזה הטובים והחשובים ביותר על מלחמת יום הכיפורים יצאו ממש במקביל ב-1999. שניהם מבוססים על חוויות אמיתיות של מחבריהם במהלך המלחמה שעברו עיבודים בידיוניים.  שניהם גם הפוכים לחלוטין ומציגים נקודות מבט מנוגדות לחלוטין מבחינה אידיאולוגית על המלחמה. האחד מנקודת מבט דתית “ימנית”, השני מנקודת מבט חילונית “שמאלנית”. אולי זה אחד הסודות של קסמם.

אני ממליץ מאוד לקרוא את השניים האלו בזה אחרי זה כדי להבין משהו על ה”ישראליות ” ועל מלחמת יום הכיפורים.

    

חיים סבתו תיאום כוונות /   תל-אביב : ידיעות אחרונות, ספרי חמד – ספרי עליית הגג, 1999
תורגם לאנגלית צרפתית ורוסית והוסרט.  הספר זכה בפרס ספיר לספרות עברית ובפרס יצחק שדה לספרות צבאית. התרגום לצרפתית זכה בפרס ויצ’ו.

ככל הנראה היצירה הספרותית האהובה ביותר שנכתבה על מלחמת יום הכיפורים. מתאר את המלחמה מנקודת מבטו של חייל מישיבות ההסדר (בן דמותו של המחבר) ואת הימים שלאחר המלחמה ונפילת ידידו הטוב. משקף את דעתו של “הימין” על מלחמת יום הכיפורים.

צפו במקדימון לסרט לפי הספר “תיאום כוונות ”
:

ס. יזהר.    גילוי אליהו / תל-אביב :   זמורה-ביתן,   תשנ”ט.1999.

לדעתי היצירה הטובה ביותר שנכתבה אי פעם על מלחמת יום הכיפורים, והספר החשוב ביותר שנכתב בידי סופר ישראלי חשוב על המלחמה. זהו הספר היחיד שנכתב בידי יזהר שעוסק בתקופה שלאחר מלחמת העצמאות, וזהו גם ספרו האחרון וככל הנראה המסכם. הספר הומחז לבמה וזכה בפרס ראשון בפסיטבל עכו של שנת 2001.

זהו תיאור כמעט דוקומנטרי של חיפוש של הגיבור בן דמות המחבר אחרי חתנו אליעזר  בעת המלחמה. הסיפור מבוסס גם על מסע של שלושה חיילים – יזהר סמילנסקי, חיים גורי, ועוזי פלד – בקרב חיילים במלחמת יום הכיפורים. הספר עוסק בשאלה בצורך במלחמה ובקדושת החיים. הוא עורר ויכוח נזעם   כתוצאה מטענתו של המחבר שנתקל בחיילים ישראלים בועטים בגולגלות של חיילי אוייב ותולשים שיני זהב מפיותיהם. הנה שתי דוגמאות מהויכוח הזה:

עינת ברקוביץ הלם הקרב השני של ס.יזהר

ותגובתו של זאב גלילי על הספר

2. ספר הילדים הטוב ביותר על מלחמת יום הכיפורים.

ישנן מעט מאוד יצירות בספרות הילדים על מלחמת יום הכיפורים, ואולי רק אחת מהן היא בעלת ערך. למרבית ההפתעה היא נכתבה זמן קצר לאחר המלחמה. כמו הרוב המוחלט של היצירות האחרות  לילדים בנושא זה.

אוריאל אופק עשן כיסה את הגולן / ציורים פ.הכטקופף    [תל-אביב] :   מ. מזרחי,   1974

קירבתי את המשקפת אל עיני, הבטתי מזרחה – ולא האמנתי למראה עיני. כבמטה קסם ירדו רשתות ההסוואה במהירות, כמו גלי ים, שנסוגו וגילו את הטאנקים שהסתתרו מתחתם. באותה שניה היכה קול נפץ אדיר על אזני וענן – אבק עלה וכיסה את בונקר – התצפית. שתי מלים פילחו את מוחי: זה התחיל!””.

איתן בן העשר, שגר בחווה המבודדת נאות – גולן (והוא גם התלמיד היחיד בבית הספר הקטן בעולם), מספר בגוף ראשון על החוויות המרתקות והמרגשות, שעברו עליו במלחמת יום הכיפורים: הידידות עם הילד הדרוזי, הביקורים במוצב שעל הגבול, ההתקפה הפתאומית, לאחר שנותר יחידי בחווה, הכיתור וחילוץ החייל הפצוע, שביית קצין  המודיעין הסורי – עד הנצחון. בספר מפעמת אוירה של אמת, אהבת מולדת, וכמיהה לימים של שלום. אחד מספריו המרשימים ביותר של אופק. היה ונשאר ספר הילדים הטוב ביותר על מלחמת יום הכיפורים. הספר זכה בעיטור הכבוד הבינלאומי על שם אנדרסן ותורגם לחמש שפות : אנגלית, גרמנית, הולנדית, דנית, ואפריקנס (שפת הבורים בדרום אפריקה). הספר הוא ספרו המתורגם ביותר של אוריאל אופק לשפות אחרות. אך האמת היא שישנם רק מתחרים מועטים על התואר.

“עשן כיסה את הגולן ” בשפות שונות.

3. סיפור הקומיקס “העלילון” המרשים ביותר על מלחמת יום הכיפורים.

גם בתחום הקומיקס אין דוגמאות רבות לסיפורים על מלחמת יום הכיפורים. הטוב שבכולם הוא סיפורו של יריב אמציה ( פנחס שדה ) “חולות אדומים“,אייר גיורא רוטמן, שהופיע בשבועון “הארץ שלנו” ב- 1974.

זהו סיפורם של שני לוחמים ישראליים היוצאים למלחמה במצרים בסיני, נופלים בשבי המצרי ונמלטים. הסיפור האחרון שאותו כתב פנחס שדה בתחום הקומיקס,ואחד המרשימים ויוצאי הדופן ביותר.

“חולות אדומים “פורסם מחדש ברשת ב”יקום תרבות ” בספטמבר 2017 במלאת 44 שנים למלחמה.

אלו הן היצירות שהן “היכל התהילה” של הספרות היפה על מלחמת יום הכיפורים.

ולסיום  כנספח סיפור שאינו דווקא מהמיטב של הספרות היפה על מלחמת יום הכיפורים, אבל כילד הוא היה האהוב עלי ביותר (כן גם יותר מסיפורו של אופק, אם כי זה טוב יותר כספרות בהרבה).

“און שריג” (שרגא גפני) דנידין הרואה ואינו נראה משחרר שבויים /    תל-אביב :   מ. מזרחי,    1974

בהחלט לא מיטב ספרות הילדים על המלחמה, אבל הספר האהוב ביותר עלי באותה התקופה. ככל הנראה אחד הספרים השוביניסטיים ביותר בספרות הילדים הישראלית. דנידין משחרר את שבויי מלחמת יום הכיפורים בסוריה לאחר שהוא משכנע את החיילים הסוריים הסדיסטיים השומרים עליהם ומענים אותם שהוא רוח רפאים.

כיום כמבוגר לקרוא את “דנידין משחרר השבויים” זה מביך, אבל באותם ימים שלאחר יום הכיפורים הספר תרם רבות למורל בזמן הציפיה לחדשות על השבויים הישראלים בסוריה.

ראו עוד על מלחמת יום הכיפורים :

כשל או קשר :תיאוריות קוסנספירציה  על מלחמת יום הכיפורים

מלחמת יום הכיפורים כסיפור קומיקס

נחום גוטמן הצלם במלחמת יום הכיפורים 

13 תגובות

 1. לאלי
  רשימה מעניינת. האם התוודעת לספר “שכפ”ץ” (מאת דוד דוריון הוצאת “ברוש”, 1990) שנכתב על אותה מלחמה?

  בנוסף חסרה אולי פסקה על קבצי שירים שנכתבו על מלחמת יום כיפור (כמו “חושניה המסגד”, של אלישע פורת ז”ל).

 2. דוד
  אודה ואתוודה איני מכיר את ספרו של דוריון.גם לא את הספר של צור שיזף ואף לא את קובץ השירים של אלישע פורת.
  אני רק מודע לעוצם קיומם.
  הקריטריונים שלי להכללה של ספר ב”היכל התהילה” הם פשוטים לדעתי :לא דווקא הטעם האישי שלי ,אם כי הוא משחק תפקיד גם כן , אלא התגובות וההתיחסות שלהם זכו הספרים.אם בכלל.
  ספרו של סבטו זכה להתייחסויות רבות .הוא זכה בפרס ספיר והוסרט.
  ספרו של ס.יזהר זכה להתייחסויות רבות ולויכוח לוהט. הוא גם הומחז.
  דהיינו הם עוררו תשומת לב עצומה. לחיוב ולשלילה.
  ספרו של אוריאל אופק זכה לעיטור אנדרסן הבין לאומי.ותורגם לחמש שפות.
  עד כאן אלו היו בחירות אוביקטיביות פשוטו כמשמעו של ספרים שמוכרים בציבור הרחב ובקהילה הספרותית כיצירות בולטות ואף כיצירות מופת. אפשר להתווכח עם הבחירות האלו אבל יש מתחתן קרקע מוצקה.
  הבחירה של “חולות אדומים” היא כבר סוביקטיבית יותר. ועדיין אני חושב שהיא עומדת ,אין סיפור קומיקס אחר שעוסק במלחמת יום הכיפורים שאפילו מתחיל להתקרב ברמתו ל”חולות אדומים “.
  עוד ספר ששקלתי להוסיף ובסופו של דבר לא עשיתי זאת היה “לא שם זין ” של דן בן אמוץ שהוסרט..וזה בראש ובראשונה שלמרות שהוא יצא לאור ב-73 הוא בכלל נכתב לפני המלחמה ועוסק בקורבן של מלחמת ההתשה וכתוצאה הוא לא רלבנטי לרשימה זאת העוסקת בספרות יפה על מלחמת יום הכיפורים .
  לגבי ספריהם של שיזף ודוריון ופורת האם עוררו תשומת לב ביקורתית או ציבורית ? האם הם זכו לויכוחים נזעמים או שבחים מקיפים ? משום שיש עשרות רומנים וגם קבצי שירה הקשורים למלחמת יום הכיפורים .ורובם ככולם לא זכו לתשומת לב ופשוט נעלמו.
  אז איני רואה לסיבה להכניסם ל”היכל התהילה “.
  אני יכול לתת רשימה מלאה של יצירות ספרות יפה הקשורות למלחמת יום הכיפורים.אבל זוהי רשימה ביבליוגרפית ולא רשימת “היכל תהילה”.

 3. אלי
  תודה על תגובתך המפורטת. אך תגובתי הקצרה לא באה כלל להשיג על בחירותיך. בפרוזה שאלתי ” האם התוודעת?” לספר “שכפ”ץ” דווקא משום שאינו מוכר. דהיינו האם הוא בכלל ברשימת האינוונטר שלך הואיל והתעניינת ביצירות המלחמה. ובנוסף תהיתי (תהיה קלה בלבד) אם לא היה ראוי להוסיף לפרוזה, לספרי הילדים ולקומיקס (כשהאחרון קרוב ללבך) גם ענף נוסף שירה (הקרוב ללבי) מבלי לדחוק שום יצירה מהרשימה.

 4. זאת רשימת האינבנטר שלי על מלחמת יום הכיפורים שהיא אכן אינה מלאה:
  מלחמת יום הכיפורים בספרות היפה. לפי תתי ז’אנרים של ספרות יפה ולפי סדר כרונולוגי של פרסום:
  פרוזה למבוגרים :
  אהרן מגד מסע באב תל-אביב : עם עובד, תש”מ, 1980
  ‬ספורה של משפחה ישראלית ששכלה את בנה הבכור במלחמת יום-הכיפורים.
  ‬מישקה בן- דוד ,מישקה בן- דוד חיילים שמחים ( במהדורות מאוחרות יותר : לא ראיתי חיילים שמחים) ספריית תרמיל ,תל -אביב : משרד הביטחון – ההוצאה לאור, תשמ”ב, 1982.
  ‬סיפור תהליך ההתבגרות המואץ שעוברים חיילי פלוגת מודיעין במלחמה עם כניסת המוות לחייהם כשחקן קבוע.
  יובל נריה אש תל-אביב : זמורה, ביתן, תש”ן, 1989.
  עבוד ספרותי בעל מאפיינים פסיכולוגיים למציאות אמיתית…במלחמת יום הכיפורים. ‬
  ‬‬ חני זיו שרב תל-אביב : ידיעות אחרונות, ספרי חמד, 1990
  דוד דוריון שכפ”ץ” הוצאת “ברוש”, 1990
  דרור גרין צוות 4 / ירושלים : כתר, [תשנ”ב] 1992.
  ‬ צור שזף אהבה על קו השבר” חרגול ב-1998
  ס. יזהר, גילוי אליהו / תל-אביב : זמורה-ביתן, תשנ”ט.
  ‬ חיים סבתו תיאום כוונות / תל-אביב : ידיעות אחרונות, ספרי חמד – ספרי עליית הגג, 1999
  ‬ אורית. שחם-גובר, איפה היית בשישה באוקטובר? / תל אביב : ספרית פועלים, תשס”ב 2001.
  הגר, אלמנת מלחמת יום כיפור, גוררת עמה חשבון לא גמור עם המלחמה שגזלה ממנה את בעלה
  אבנר ‬ גליקליך, ההר : / תל אביב : משכל, [תשס”ב] 2002.
  ‬על מוצב החרמון במלחמת יום הכיפורים. רומן המבוסס על ספורה של חבורה מלוחמי גולני, שהוטלה לקרב על כיבושו של מוצב החרמון במלחמת יום הכיפורים. ‬
  יובל ורן מדריך לנוסע הבודד : רומן / רמת השרון : אסיה, תשס”ז 2007.
  ‬סיפורו של בני דנציגר שלקה בהלם קרב ברגעים הראשונים של מלחמת יום הכיפורים. עלילת הרומן מתרחשת שלושים שנה מאוחר יותר, במשך שלושה ימים

  יוסף,בר יוסף תמרה. אור יהודה : כנרת, זמורה-ביתן, דביר, תש”ע 2010.

  מלחמת יום הכיפורים בספרות הילדים

  אוריאל אופק עשן כיסה את הגולן / ציורים פ.הכטקופף [תל-אביב] : מ. מזרחי, 1974
  גלילה רון-פדר השלושה שלא נטשו : סיפורם של שלושה ילדים שנשארו ברמת הגולן במלחמת יום הכיפורים / תל אביב : מלוא, [תשל”ד] 1974.

  “און שריג “( שרגא גפני ) דנידין הרואה ואינו נראה משחרר שבויים / תל-אביב : מ. מזרחי, 1974
  דנידין משחרר את שבויי מלחמת יום הכיפורים בסוריה.
  אוריאל בן-עמי אבא של גדעון מנצח ביד אחת / ירושלים : אופק תשל”ד
  התמודדות הילד גדעון עם פציעתו של אביו שנפצע במלחמת יום כיפור במלחמה נגד הסורים. …
  משה טמיר ( עורך ) ,יום הדין – מלחמת יום הכיפורים : אמנות ילדים ונוער : רישום וסיפור שיר וציור / ירושלים : משרד החינוך,1974
  גאלה קדם המכתב שלא הגיע : סיפורים לילדים ולנוער מימי מלחמת יום הכיפורים. איורים בינה גבירץ יזרעאל, תשל”ט 1979.
  אירנה ליבמן ימי מבחן / ת”א [תל-אביב] : ירון גולן, 1991.
  סיפור-אהבה לבני הנעורים על רקע מלחמת יום הכיפורים ‬ ידידות בין מירי שמואל, תלמידת כיתה ו’,ובין סטוארט, עולה חדש מאנגליה המתנדב לשרת בגולני במלחמת יום כיפור.
  אורה מורג אש על פני המים / ירושלים : כתר, 2005.
  ‬רועי בן ה-12 יוצא לגלות מה קרה לאחיו במלחמת יום הכיפורים
  גלילה רון פדר פתאום ביום-הכפורים תל אביב : מודן, [תשס”א] 2001.
  ‬ספר בסדרת “מנהרת הזמן ” על מסע בזמן למלחמת יום הכיפורים.

  ‬ ‬ מלחמת יום הכיפורים בקומיקס
  יריב אמציה ( פנחס שדה ) “חולות אדומים ” אייר גיורא רוטמן “הארץ שלנו 1974.
  פרץ וינברג “יוסי וענת במלחמת יום כיפור ” דבר לילדים כרך מד ,1974. חוברות 22-31. ב10- חלקים.עלילות שני ילדים במלחמה.

  מלחמת יום הכיפורים בשירה

  ראובן בן -יוסף קולות ברמה : שירי מלחמת יום הכיפורים / תל אביב : דביר, תשל”ו 1976.
  ‬ יעקב פלס אחרי מלחמת יום הכיפורים : קובץ שירים בעניני חינוך הנוגעים במיוחד לתקופתנו. כפר-חב”ד : פלס, יעקב, תשל”ו 1976.

 5. שאלה כללית: האם ישנו מקום בו אפשר להשיג את סיפורי הקומיקס מהארץ שלנו או דבר לילדים?
  האם יש גישה מקוונת לגליונות ישנים של העיתונים הללו?
  חוץ מהתמונות המצורפות שעוררו סקרנות לגבי “חולות אדומים” – לא נראה לי שיש גישה אליהם.

 6. אפשר להשיג את הכרכים הרלבנטיים של “דבר לילדים “והארץ שלנו “בבית אריאלה ,ובספריית יפה באונ’ תל אביב.

 7. הם ידוע לכם שיר של חיים גורי שנכתב אחרי מלחמת יום כיפור עליה או בעקבותיה?
  תודה. נאוה

 8. לידיעתכם:
  בחודש אוקטובר 2015 יצא לאור ספרי “גפרור” – מישהו שיחבק אותי…
  רומן אהבה על רקע מלחמת “יום כיפור”.

  מצ”ב תקציר העלילה…

  גפרור – מישהו שיחבק אותי – משה גל

  סרן גדי גולן וסרן דייויד אברבוך הם שני טייסי קרב במילואים, בטייסת מסוקי “בל 205”, בשני בסיסים שונים של חיל האוויר הישראלי.

  שניהם גברים איכותיים, מרשימים וכריזמטיים, גבוהי קומה ויפי מראה בשנות ה – 27 לחייהם, שעשו את שירותם הסדיר בתקופת “מלחמת ההתשה” בתעלת סואץ ובלחימה במחבלים בלבנון.

  גדי ודייויד אינם מכירים זה את זה ומעולם לא נפגשו, אך דרכיהם, זהויותיהם וגורלם, עומדים להצטלב בשרשרת אירועים עוצרי נשימה, ויריעת חיים מרגשת, שסועה ופטליסטית.

  גדי, צבר, מלח הארץ, סמל של הישראלי היפה, עומד לסיים את לימודיו בטכניון בחיפה, לקראת הסמכתו כמהנדס אווירונאוטיקה, חודשים ספורים לפני פרוץ מלחמת יום כיפור.

  דייויד הוא יתום שעלה לארץ בגפו בגיל 16, ובתום שירותו הצבאי הוא חוזר לארצות הברית, ללמוד משפטים ב”לוס אנג’לס”, ומקפיד להגיע פעמיים בשנה לשירות המילואים בישראל.

  סיגל היפיפייה והאנרגטית בת קיבוץ גבעת חיים, שזה עתה מלאו לה 24 אביבים מאושרים, היא אהבתו הגדולה של גדי וחברתו לחיים מזה שנתיים.

  חודשיים וחצי לפני פרוץ מלחמת יום כיפור, בעת שהם שוהים בדירתם השכורה בחיפה, סיגל מבשרת לגדי שהיא נושאת ברחמה את פרי אהבתם העזה, והם מתכננים להינשא בקרוב.

  ואז ב – 6 לאוקטובר, בשעה 2:00 בצהריים, האדמה רועדת…

  גדי ודייויד מוזעקים לבסיסם, מצוותים לאותו מסוק ויוצאים למשימותיהם להגנת המולדת, מול הכוחות העצומים של הצבא המצרי, שחצו את “תעלת סואץ” ופלשו לחצי האי סיני.

  רק אחד מהם חוזר מהתופת, פצוע אנוש, חסר הכרה והלום קרב, שכל זיכרונות עברו נמחקו ממוחו, וכשהוא מתעורר במרכז רפואי בארה”ב, משתקם וחוזר לחיים, נותרת התעלומה – מי הוא?…

  בארץ נולדת עתליה, שגדלה להיות נערה יפת תואר, טובת מראה ומלאה בשפע אור הבריאה, אותו היא מפיצה על סביבתה ששרויה בשיברון לב, בעוד היא נחושה ללכת בדרכו של אביה.

  מסכת חייהם גדושת ההתרחשויות של גיבורי העלילה וסיפור אהבתם המופלאה של גדי וסיגל, שזורים לאורך כל הספר, מניעים את העלילה לשיאי מתח, כשברקע מרחפת כל הזמן השאלה, מי מהשניים חזר מהמלחמה, דייויד?… או גדי?… זאת עד שכל הקצוות הפתוחים נסגרים.

  זהו סיפור אהבה מרתק, סוחף ומרגש, ראשיתו בדיונות החול רוויות הדם של חצי האי סיני, במלחמת “יום כיפור” 1973, וסיומו בשלהי שנת 2012, לאורך רצועת “חולות הזהב” של פלורידה.

  לפניכם אפוס רחב יריעה וחובק עולם לאורך ארבעה עשורים, של חבורת צעירים מלוכדת, ואחד מהם, שחווה אובדן זהות, חיפוש עצמי, חזרה מה”אין”, התפכחות, קבלה והכלה, על רקע האירועים, התמורות והתהפוכות שחלו על מדינת ישראל מאז המלחמה ועד היום.

  קחו נשימה עמוקה, אתם תזדקקו לה…

 9. לרגל מלאת 44 שנים לפרוץ מלחמת יום הכיפורים, לפניכם אחת מיצירות הספרות המרשימות ביותר על מלחמה זאת, סיפור קומיקס שכתב פנחס שדה וצייר גיורא רוטמן, אשר הופיע ב-1974 בשבועון ה”ארץ שלנו”, ובו נפרשת לראשונה בקומיקס העברי המציאות הקודרת והבלתי-מיופה של המלחמה.
  חולות אדומים: סיפור קומיקס קלאסי על מלחמת יום הכיפורים מאת פנחס שדה וגיורא רוטמן

  https://www.yekum.org/2017/09/%D7%97%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%AA-%D7%90%D7%93%D7%95%D7%9E%D7%99%D7%9D-%D7%A1%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%A8-%D7%A7%D7%95%D7%9E%D7%99%D7%A7%D7%A1-%D7%A7%D7%9C%D7%90%D7%A1%D7%99-%D7%A2%D7%9C-%D7%9E%D7%9C%D7%97/

 10. Rachel Madar Einhorn-Dadashov כותבת בפייסבוק:
  אפשר להוסיף גם את ספר הילדים שכתבה לאה צבי דובז’ינסקי על נושא הפוסט טראומה. הספר נקרא “לאן נעלם הצחוק של אבא?” לאה נשואה לזאב שנלחם ונפצע בחווה הסינית.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

11 − 3 =