כריכת לילה שחור אור לבן אנתולוגיה גותית יקום תרבות כולל אחורית
״לילה שחור, אור לבן״ – מקראה גותית (באנר פרסומי)

אנו שמחים ונרגשים להציג בפניכם את הספר החדש במסגרת מפעלות ההוצאה לאור של יקום תרבות:

לילה שחור, אור לבן – מקראה גותית

במסגרת שיתוף הפעולה שלנו עם הוצאת בית אוצר, ובמיוחד עם העורכת הראשית רקפת א. ידידיה, המתמחה בספרות גותית ומפעילה את האתר iqassandra.com המוקדש לה (באנגלית).

הספר מקבץ מבחר סיפורים שהתחרו בתחרויות סיפורים קצרים שערכה עמותת יקום תרבות ובמיוחד מתחרות סיפורים קצרים בהשראת סיפורי אדגר אלן פו למבוגרים.

הסיפורים, שנבחרו בקפידה על-ידי עורכת הספר רקפת א. ידידיה, מייצגים את כל הגוונים של הספרות הגותית, מהם סיפורים באווירה תקופתית או מיתית, ומהם סיפורים בעולמנו המודרני, מהם בעיר ומהם במדבר, בעולם המערבי או במזרח הרחוק. הם מכילים שלל מפלצות גותיות ידועות, כמו מומיות, זומבים מתפוררים, אנשי זאב, ערפדים בקריצה מודרנית, רוחות רפאים, וגופות מתקררות. וגם יכולות על טבעיות במסורת גיבורי העל… רק חתול שחור חסר.

כל סיפור כשלעצמו הוא עולם, וביחד אנו יוצאים למסע משרה אל שרה, מההבטחה האולטימטיבית אל הסוף הסופי בהחלט. האם זהו מסע אל עולם של מעבר, או שאלו הם ייצוגים של נבכי נפשנו, הניתנים להסבר פסיכולוגי מודרני? גם הדיון הזה מופיע במקראה.

לא כל סוגה ספרותית יכולה להתהדר, כמו הז’אנר הגותי, בהיסטוריה מיוחדת, שאינה מוגבלת לסוגה ספרותית, ואף לא לביטויים גותיים בתחומי אמנות אחרים כמו הארכיטקטורה הגותית, או אמנות הציור הגותית, אלא מתחברת אל החיים עצמם. עורך יקום תרבות, ד”ר אלי אשד, שמתמחה בין היתר באירועים היסטוריים שכאלו, בשיתוף רקפת א. ידידיה, מספקים בפינת ההיסטוריה במקראה שלפניכם, הצצה לאירוע מדהים, סיפורים גותיים על אודות יצורים חיים על הירח, שהתחזו לידיעות חדשותיות אמיתיות. על אף שהסיפורים הוכחו כתרמיות תוך זמן קצר, השפיעו על אמונות בקשר לירח במשך עשרות שנים, עד שהופרכו סופית עם הנחיתה של האדם על הירח. שתיים מהידיעות היו מאת אדגר אלן פו, ואחת מהן, אודות האנס פפאל, הייתה ההשראה למתיחה המפורסמת מכל – מתיחת הירח הגדולה משנת 1835.

לכל אלו הקדימה רקפת א. ידידיה מבוא, שמצד אחד מציג בקצרה את ההיסטוריה של הסוגה, את היצירות הבולטות בתחום, ואת החזון הפילוסופי שעמד מאחורי ספרות זו, ומצד שני מסביר את המאפיינים החשובים של הספרות הגותית תוך שהוא מדגים אותם על סיפורי אסופה זו. לכן, החוששים מספוילרים מתבקשים לקרוא את החלק במבוא העוסק ביצירות שבאסופה, רק לאחר שיקראו את היצירות עצמן.

הספר הוא הספר הראשון בסדרת מינרווה לספרות גותית של בית אוצר (על שם מינרווה פרס, הוצאה לאור בריטית מסוף המאה ה-18 שהוציאה לאור ספרי ספרות זולה גותית, שרובם מוזכרים בספרה של ג’יין אוסטין נורת’נגר אבי).

אנו מודים לכל המשתתפים באסופה: אסף שוכרי-כהן, דן בורנשטיין, יאיר הדס, אלמוג ניסים, מור משרקי, יורי מור, אסף לנדו, עמרי חולון, ונגה גולדמן.

ולכם אנו מאחלים קריאה מהנה ומרתקת.

הספר זמין כבר כעת בפורמט דיגיטלי, בעלות של 30 שקל:

מאתר בית אוצר

ומאתר ע-ברית

הפוסט הקודםשירתו של שי בוזגלו
הפוסט הבאמי היה מחבר ספר “דברים”?
תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, בתחילת המאה ה-21 גיליתי מחדש את הקומיקס, ובפרט את המנגה והאנימה. קיבלתי תואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. אך מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

עשרים − שש =