כריכת ״מתנה מאלוהים שאין״ של נעם שליט
כריכת ״מתנה מאלוהים שאין״ של נעם שליט

רעלים / נעם שליט

הרעלים שלך: וודקה, וויסקי

שוקולד ‘טים-טם’.

הרעלים שלי: קפה, בירה ממבשלה

מקומית,

שוקולד לבן.

שלי: אנשים שמנסים לבלוע עצב.

שלך: אנשים שהגבול שלהם נמס אל

תוך הקרב.

אנחנו צועדים במסדרונות מקבילים

עם שתי רשימות מכולת

דבר אחד כתוב בשתיהן:

לאט לאט

בזהירות

שלא לאבד.

פורסם כי בישיבת הקבינט המדיני-בטחוני האחרונה שרת התחבורה, מירי רגב, הוציאה פופקורן וחילקה לנוכחים בעת שהחל קרב האשמות נוסף בין השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר לבין שר הביטחון יואב גלנט. רגב פרסמה הכחשה לדברים, וגם נטען כי היא בדיאטה והפופקורן נועד לשמש תחליף למאפים. אולם העיתונאי אורי משגב תיאר בדף הפייסבוק שלו השתלשלות שונה של הדברים: כשהחל העימות בין בן-גביר וגלנט רגב “אכן הוציאה שקית פופקורן גדולה… פרצה בצחוק רם וגדול, הכריזה ‘הנה ההצגה מתחילה’ ופתחה את שקית הפופקורן. היא הציעה למי שישבו בקרבתה להתכבד”. למי להאמין? באופן אישי הייתי גוזר צום ותענית על כל שרי הממשלה שהיו בתפקיד בזמן המחדל של השביעי באוקטובר, וכן גם על העומד בראשם. שיאכלו לחם צר ומים לחץ ואולי בדרך הזו יצליחו להבין את שאירע, ואולי אפילו להזדהות עם החטופים בעזה.

השיר של המשוררת נעם שליט (ילידת 1988, קורנית, גבעתיים) לא עוסק אמנם בפופקורן, אך כן עוסק ברעלים חומריים כגון מוצרי מזון ושתייה שלא נתפסים כבריאים, וגם ברעלים רוחניים כמו עצב מוסתר וקרבות מודחקים. השיר לקוח מתוך ספר השירים החדש שלה, “מתנה מאלוהים שאין” (2023, הוצאה עצמית, עמודים לא ממסופרים, שיר מס’ 26). שירי הספר לא מנוקדים במקור ואין להם כותרות, את הכותרת לשיר כאן אני נתתי. ההקשר הכללי של הספר, הרביעי במספר של המחברת, הוא שירי אהבה לאהוב, בן הזוג עידו, שלו הספר מוקדש לכבוד יום הולדתו, ולכן יש בספר 38 שירים, כמניין שנותיו. אחרי הפתיחה היומיומית, הכמעט אגבית של השיר, עוברת שליט לדון בעניינים שהם יותר ברומו של עולם, כאשר אלו משתלבים בבית השני של השיר לכדי רשימות מכולת של החיים והזוגיות שיש לשמר, “לאט לאט / בזהירות / שלא לאבד”. תיאור הזוגיות כצעידה במסדרונות מקבילים עם שתי רשימות מכולת שונות הוא יפה ומקורי, כאשר הדמיון ביניהן הוא אותו דבר אחד שיש לשמר: חיי האהבה ביחד.

ראו גם

ערוץ היוטיוב של נעם שליט

האתר של נעם שליט

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

2 × 4 =