יצחק מראס. איגוד יוצאי וילנה והסביבה

יצחק מראס Icchokas Meras נחשב לאחד הסופרים החשובים ביותר של הספרות הליטאית המודרנית, ויש חושבים החשוב ביותר. הוא בוודאי המתורגם ביותר לשפות זרות. ספריו תורגמו ללא פחות מ-20 שפות שונות מליטאית, יותר מכל סופר ליטאי אחר אי פעם. בליטא הוא נחשב לגיבור לאומי.

מה שרוב הליטאים לא יודעים הוא שמראס חי את רוב חייו בצניעות בעיר חולון בישראל כמורה למקצועות טכניים, והיה בין דברים רבים אחרים “יקיר העיר חולון”.

בילדותו ניצל מהשואה בעזרתה של משפחה ליטאית, וכשגדל הפך לתסריטאי ידוע, ולאחר מכן סופר חשוב ומשפיע בליטא ביצירותיו על השואה, שנחשבות בין יצירות המופת הגדולות ביותר על השואה שנכתבו בכל שפה, ובוודאי בליטאית.

ספרו “תיקו עם המוות”, מתאר משחק שחמט מצמרר בין מפקד נאצי של מחנה ריכוז והשמדה ונער יהודי, שחייב להגיע לתיקו עם המפקד על מנת להציל את חייו וחיי ילדי הגטו, נחשב ליצירת מופת וספר מתח עוצר נשימה.

עטיפת ספרו הידוע ביותר של יצחק מראס ״תיקו עם המוות״ בעברית

אבל, בגלל חדשנותו וסירובו להיכנע לתכתיבים, הוא הסתכסך סיכסוך חמור עם הממסד הספרותי הקומוניסטי, ומחוסר ברירה נאלץ לעלות לישראל. כאן הוא המשיך לכתוב בליטאית, והמשיך להיחשב כאחד מגדולי הסופרים של ליטא, אבל, למרות שזכה בפרסים, לא נעשה ידוע בישראל.

על אף שהסכסוך שלו עם המימסד הספרותי הליטאי והרוסי הביא להחרמתו המוחלטת בברית המועצות ובליטא, בכל זאת המשיך לשמור על קשרים עם ליטא. הסכסוך הגיע לשיאו לאחר שהסופר והעורך הרוסי שגילה את מראס כסופר פירסם, לאחר ביקור בארץ, מאמר שלילי על הקהילה הספרותית בישראל. מראס הגיב במכתב פתוח בעיתונות הישראלית, שעורר זעם רב ברוסיה.

הרצאתו של ד״ר אלי אשד על יצחק מראס

בהרצאה ידון ד”ר אלי אשד בחייו וביצירתו המדהימים של יצחק מראס, ובקשרים בין סופרים יהודיים והתרבות הליטאית, שאפשר לראות במראס את נקודת השיא שלהם.

ההרצאה ביום ראשון, 27/3/2022, בשעה 18:00

בבית איגוד יוצאי וילנה והסביבה, תל אביב, שכונת מונטיפיורי שד’ יהודית 30.

הציבור מוזמן.

עידכון : בהרצאה תוכלו לצפות בגירסה ערוכה כאן .

קיראו גם את סיפוריו הקלאסיים של יצחק מראס בתרגום לעברית ב”יקום תרבות”:

“האדמה תמיד חיה “סיפור מופת על השואה בליטא בתרגום יוסף כרוסט

הסעודה האחרונה: סיפור השואה האחרון והמסכם של יצחק מראס

אנדרטה לזכרו של יצחק מראס בעיירה קלם בליטא

תגובה אחת

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

12 − 8 =