הרומן ההיסטורי-משפחתי מר מאני (הוצאת הקיבוץ המאוחד 1990) נחשב כיום לספרו החשוב ביותר של א.ב. יהושע, ולאחת מיצירות המופת של הספרות העברית החדשה. הוא תורגם ל-15 שפות, ופורסם עליו קובץ מאמרים שלם שנכתבו בידי מגוון חוקרים, הישג שלו זכו רק ספרים בודדים אחרים בספרות העברית החדשה.

כריכת קובץ המחקרים על “מר מאני”, תופעה נדירה ביותר לגבי ספר כלשהו בספרות העברית.

הספר מורכב מחמש שיחות בין אנשים ממשפחת מאני לאורך הדורות במאה ה-19 והעשרים, ובן שיח.

ההבנה של כל השיחות מביאה לבסוף לפיענוח של תעלומות משפחתיות שונות.

הפרק השלישי של “מר מאני”, שאתם עומדים לקרוא, גם הומחז, וב-1996 הפך לסידרת טלויזיה בת שישה פרקים בבימויו של רם לוי (ראו בקישורים למטה). זהו הפרק הראשון שפורסם, אם כי הוא השלישי בסדר הכרונולוגי של העלילה. זהו סיפור שמתרחש על רקע מלחמת העולם הראשונה. בסיפור איש ממשפחת מאני משוחח עם קצין בריטי בפגישה דרמטית ואף מדהימה בעיר ירושלים, שבה הוא מציע חלופה לחזון של התנועה הציונית.

הסיפור הזה פורסם בשלב שבו הסופר א.ב. יהושע חשב שהמדובר ביצירת נפל שמוטב לגנוז אותה. אולם העורך של מגזין “פוליטיקה”, יוסי שריד, שיכנע אותו לפרסם פרק מהספר שנגנז במגזין שלו. חודש לאחר הפירסום כתב חוקר ומבקר הספרות הידוע דן מירון מאמר ביקורת נלהב באופן יוצא דופן ב”העולם הזה” (תמצאו אותו כנספח למטה), שבו הגדיר אותו כ”קטע הפרוזה הטוב ביותר שכתב יהושע מזה שנים רבות”. א.ב. יהושע קרא את מאמר הביקורת הזה, התעודד ממנו, והחליט להוציא את הספר מהגניזה שבה היה נתון. אם כן, מתברר כי שריד הביא להצלתה של יצירת מופת, הספר הטוב ביותר והמוערך ביותר של יהושע.

לפניכם באדיבות א.ב. יהושע הפרסום המקורי של הפרק מ”מר מאני” במגזין פוליטיקה, גליון 5-6 של מרס-אפריל 1986, גליון מיוחד ובו פורסמה עוד יצירת מופת סיפרותית פוליטית, המחזה של יעקב שבתאי “אוכלים על רצח נבות בידי המלך אחאב והמלכה איזבל, שבו אלמנטים שהיו קשורים לפוליטיקה של שנות השמונים, אבל המחזה הוא על זמני ובהחלט רלוונטי גם לפוליטיקה העכשווית של המאה ה-21.

לסיום הבאנו גם קישורים לפרקי סדרת הטלווזיה המעולה “מר מאני” על פי הספר.

המערכת

נספח מאת דן מירון: מאמר הביקורת הראשון על “מר מאני” מ”העולם הזה” בחודש שלאחר פרסום הסיפור שלמעלה.

קיראו גם את הסיפור הרביעי בספר “מר מאני “:

דוקטור מאני -קראקוב 1899

צפו בפרקי הסדרה “מר מאני” מ-1996

קראו גם

את מאמרו של ד״ר אלי שי על “מר מאני” ועל כתיבתו של א.ב.יהושע

חלק א

חלק ב

חלק ג

קיראו ראיון של משה גרנות עם א.ב. יהושע על “מר מאני ” ועל זהות ספרדית

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שמונה עשרה − שלוש =