שיחה של אלי אשד, עורך ‘יקום תרבות’ עם דרור ניר קסטל, שכמה מהכובעים שהוא חובש הופכים אותו למומחה בתחום ההומור בארץ

דרור ניר קסטל הוא עורך אתר ילדי הקומדיה שמטרתו לקדם את ההומור בישראל לשיאים חדשים ולא נודעים עד כה וגם מפיק מופעי הסטנדאפ ‘ילדי הקומדיה’ ומומחה רציני לנושא ההומור. עבודת התזה שלו במחלקה ללשון עברית באוניברסיטת בר אילן עסקה ב’הומור מילולי במערכונים בעברית’ ( 2008), וזה מראה לכם כמה האיש מתעמק בתחום.

הוא אקדמאי בתחום הלשון העברית (תארים ראשון ושני) שמומחיותו המקצועית היא גם כתיבת הומור. הוא עוסק כיום בעיקר בעריכת לשון ובכתיבת תוכן. סיפוריו הופיעו בקובצי הסיפורים ‘הולכים ומסתבכים’ ו’סיפורים עם חוש הומור’. הוא פרסם ספר שירה דיגיטלי בשם ‘שירי דרור’ בהוצאת ‘כתב’. כמו כן ייסד את האתר ‘ילדי הקומדיה’, שעוסק בענייני קומדיה והומור. הנובלה “לחיות. יותר או פחות”, בעריכת הגר ינאי, היא ספר הפרוזה הראשון שלו.

בימים אלו הוא מוציא אסופה של סיפורים ושירים הומוריסטיים הנדירים בעולם הספרות הישראלי הרציני לעייפה, סיפורים ושירים עם חוש הומור, בהוצאת ‘ילדי הקומדיה’, 2018. זהו הקובץ השני מסוג זה.

ההשקה בפספרטו בר, חנינא 7 תל אביב, יום ראשון, 29 ביולי, בשעה 20:00.

הספר החדש מתפרסם שלוש שנים אחרי שניר קסטל הוציא את הקובץ סיפורים עם חוש הומור, הוצאת ‘ילדי הקומדיה’ בעריכת ורד זינגר ויואב איתמר (2015) והפעם הרחיב את היריעה גם לעולם השירה, שבדרך כלל נראה רציני וקודר מאין כמוהו.

הקובץ החדש כולל יצירות על אדם שמאבד את עבודתו ככותב על תרסיסים, ימות המשיח שמתרחשים בדימונה, סיפור על אראלה, גובה ממפעל הפיס, שאתה בהחלט לא היית רוצה לראות אותה בביתך, לילה נטול שינה שמסתבך בדרך לשירותים, הנקה כפתרון לבעיות הרעב, ההטבות שנמנעות מחבר חבר, פגישה עם אלוהים שמתלונן על בריאתו. ואלו רק חלק מנושאי השירים והסיפורים בקובץ ‘סיפורים ושירים עם חוש הומור’.

המשתתפים הם תומר קאופמן, ליאור נויפלד, עדן בן ארי, אלה נובק, אלפרד כהן, אורלי ארמוני פלד, נעמה לופו, מאיה זקס, עמוס בר, ארז מירנץ, גיא דגן, נועה לקס, יורם סלבסט, עמנואל לוי ויונתן אלחנן.

דרור ניר קסטל

אלי: מה זה הומור בעיניך?

דרור: התשובה הפשוטה ביותר היא כל מה שמעורר צחוק. התשובה המסובכת יותר היא שהוא יכול גם לעורר חיוך, גיחוך, קריצה עם אצבע מורה ועוד.

אלי: יש לדעתך דבר כזה הומור ישראלי?

דרור: במיינסטרים, המבוסס על סטריאוטיפים, יש הומור שמבוסס על הסטריאוטיפ של הישראלי כתחמן, כחסר נימוס, כסקסיסט, כקולני וכבור – סטריאוטיפ שלא השתנה הרבה מאז הגשש. ואם הרבה מזדהים איתו, כנראה יש לו ביסוס. דבר נוסף במיינסטרים הוא הומור המבוסס על מבטאים ועל עדות, אם כי בשנים האחרונות הוא הצטמצם בעיקר למבטא הרוסי וקצת הערבי, שלא פוסח גם על ‘ארץ נהדרת’ הנאורים.

בכל מקרה, אותי יותר מעניין ההומור האישי, ולכן רוב הראיונות שלי ב’ילדי הקומדיה’ הם עם סטנדאפיסטים, בניסיון למצוא את ההומור האישי והמייחד ולא את ההומור המאחד.

אלי: אתה יכול לספר משהו על עבודת המחקר שלך ‘הומור מילולי במערכונים בעברית’ ועל המסקנות שנבעו ממנה? הן השפיעו במשהו על ההבנה שלך את ההומור הישראלי העכשווי?

דרור: עבודת המחקר שלי התמקדה רק בהומור מילולי במערכונים ישראליים בתקופה של ארבעים שנה. לא השוויתי בין כמה תקופות או בין ההומור הישראלי להומור של אומות אחרות. מכיוון שעסקתי במערכונים, הדגש היה על לשון הדמויות, וגם חלק מהמסקנות הוא שאנחנו צוחקים בעיקר ללשון דמויות שיש בהן חריגה, אם הן ילדים, מהגרים, מעמד סוציו־אקונומי אחר או סתם בורים. בהומור הישראלי אנחנו גם רואים שמה שמצליח הוא דמויות עם לשון ייחודית, כמו ראובן מ’ארץ נהדרת’, משיח, יניר האחמ”ש, אך הן גם דמויות שמוכרות מהמרחב הישראלי. השילוב בין הזר למוכר לא שונה בהרבה מההומור העולמי, אבל הטיפוסים אחרים כי החיים בישראל אחרים.

אלי: מה הייתה מטרתך באנתולוגיה?

דרור: האנתולוגיה היא המשך למה שאני רוצה לעשות ועושה באתר ‘ילדי הקומדיה’ – למצוא קולות ייחודיים בהומור הישראלי העכשווי; אם זה סטנדאפיסטים, תסריטאים, יוצרי קומיקס או סופרים. חלק מהתכנים באנתולוגיה היו פינה באתר, ‘סיפורים קומיים’ או ‘שירים קומיים’ שאוגדו לספר.

אלי: איך ליקטת את החומרים? לפי אילו קריטריונים וסטנדרטים?

דרור: כאמור, הטקסטים פורסמו באתר שלי ‘ילדי הקומדיה’. לחלק הגעתי בעקבות ספרים שערכתי, אל חלק בעקבות ערבי שירה קומית שארגנתי, חלק הגיעו אליי בעקבות מודעה ואל חלק נחשפתי בשיטוט ברשת. הקריטריון העיקרי הוא טקסט מעורר חיוך והנאה וגם טקסט שלמיטב הבנתי זו מטרתו, והחיוך הוא לא תופעת הלוואי שלו.

אלי :מהם ערבי הקומדיה שאתם מארגנים? אילו קטעי הומור אתם מכניסים בהם? אילו תכנים? או שזה פתוח לכל מי שרוצה להשתתף?

דרור: התחלתי בערבי סטנדאפ שבועיים בבלום בר, וכיום אני בעיקר מוכר מרתוני סטנדאפ למרכזי צעירים בקריית ביאליק וברמת גן. היו גם ערבי סטנדאפ תמטי, כמו סטנדאפ פואטי וגם סטנדאפ לעולים. אפשר לראות באתר ‘ילדי הקומדיה’ מופעי סטנדאפ וקומדיה. רוב הקטעים קצת חריגים בנושאים שלהם. חוץ מסטנדאפ יש ערבים שבהם יש שירה קומית וספוקן וורד. לרוב אני בוחר את המופיעים, לפעמים יש המלצות של אחרים, ולפעמים ניתנת במה פתוחה בסוף הערב.

אלי: היו חומרים שקיבלת ולא עמדו בסטנדרטים שלך?

דרור: את הסיפורים והשירים שקיבלנו דירגו היועצות הספרותיות שלי, נועה לקס וטל ניר קסטל, שלא קיבלה את התפקיד בשל פרוטקציה. היו גם טקסטים שפורסמו באתר ולא נכנסו, מכיוון שלא העלו מספיק חיוך או כי הכתיבה שלהם לא הייתה מגובשת מספיק.

אלי: במה הספר הזה שונה מהקודם?

דרור: הספר הקודם התמקד רק בסיפורים. הפעם נוספו שירים. גם עבודת העריכה הייתה שונה. בספר הקודם פרסמנו בעיקר דברים ששלחו לנו. הפעם בחרתי, כאמור, בעיקר מטקסטים שכבר הכרתי ופורסמו באתר. לכן אני חושב שהספר הזה ממוקד הרבה יותר.

אלי: מתוכננים ספרים נוספים כאלו?

דרור: אין עוד תוכנית בפועל, אבל אני חושב להוציא ספר של מאמרים קומיים ואולי לשנות את המתכונת לתחרות, כמו ‘פרס גפן’ בכנסי המדע הבדיוני וכמו בתחרות סיפורי המתח של ‘יקום תרבות’.

אלי: ולסיום, מהו סוג ההומור האהוב עליך אישית?

דרור: אישית, נראה לי שיש לי יותר חיבור להומור טקסטואלי יבש ושנון, שמעלה חיוך ומופיע יותר בספרות ופחות בסטנדאפ ובסרטונים ויראליים. בשנים האחרונות הגעתי למסקנה שזה סוג ההומור האהוב עליי, בעיקר ככותב וכעורך, כי זה סוג הומור יותר מרומז ומעודן. גם הפקתי ערבי סטנדאפ וניסיתי לעשות סטנדאפ בעצמי. לי קצת קשה עם הישירות, להגיע לקהל מהר ובלי עיכובים. אני אדם איטי בכל המובנים ומקווה שהספר ידבר לאנשים שאוהבים לצחוק לאט יותר.

ראו גם:

החיים לאחר תחיית המתים: עוד שיחה עם דרור ניר קסטל

אתר ‘ילדי הקומדיה’

3 תגובות

  1. האנתולוגיה תושק בקול תרועה רבה ביפו ביום ראשון ה-29 ביולי בשעה 20:00 , “פספרטו” (רבי חנינא 7, שוק הפשפשים, יפו)
    בהשקה יקריאו: תומר קאופמן, נעמה לופו, מאיה זקס, ליאור נויפלד, עדן בן ארי, עמוס בר , ודרור ניר קסטל.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

אחד × שתיים =