לאן נעלם יעקב צוואנגר?

במסגרת מרתון “בלש בעיר“, שיתקיים ביום חמישי, 22 במרץ במרכז הקהילתי ברחוב דב הוז בתל אביב בשעה 19:30, יציג אלי אשד את “פרשת צוואנגר – תעלומת פשע משנות השלושים”.

זהו סיפורה של אחת מפרשיות המסתורין, הרצח והריגול האניגמטיות ביותר של שנות השלושים ובתולדות ארץ ישראל בכלל.  היו מעורבים בה : אנשי “,הגנה ” “האחים הנאמנים “אירגון חשאי דמוי “הבונים החופשיים” בשכונת מונטיפיורי בתל אביב ,הטמפלרים בשרונה ,והנאצים בראשות אייכמן ושלטונות המנדט הבריטי והבלש העברי הראשון דוד תדהר. הפרשה אף שימשה מקור השראה ליצירות ספרות שונות של הסופרים חנוך ברטוב (הסיפור הקלאסי “אדם בשם דוברין”, שפורסם ב”יקום תרבות“) ואהרון אמיר בספר “הנבלים” שכתב בשם הבדוי “מיכאלה נדיבי”.

יעקב צוואנגר

ביום רביעי, 10 במרץ 1937, אמר יעקב צוואנגר, מהנדס שהתגורר בשכונת מונטיפיורי (ומן הצד – סוכן חשאי של ארגון “ההגנה”, שעסק בסיכול מזימות ריגול במושבה הגרמנית נאצית שרונה שמאחוריהן עמד הנאצי הבכיר אייכמן, ופעיל בכיר ביותר של הארגון החשאי דמוי הבונים החופשיים, “האחים הנאמנים”) שלום לאשתו נחמה, נישקה ויצא את ביתם. בתשע בבוקר הגיע למשרד ב”בית הכחול”, לבוש בחליפתו הכהה “היפה ביותר” ובמגבעת פריזאית לראשו, כשבכוונתו לנסוע עם  איש העסקים העשיר (שעליו ריננו שיש לו קשרים מוזרים עם הנאצים) ראובן שינצויט במכונית המזמין הידידותי למשרד שבתל-נוף, שם נבנה פרוייקט בנייה חדש ששזכה לפרסום עצום עד לפרסומות לפני סרטים בבתי הקולנוע!

Image result for ‫דוברין האדם‬‎

סמוך לשעות הצהרים הגיעה השליחה של שינצויט לביתו  של צונגר, לשאול מדוע לא בא יעקב בשעה היעודה, ושיבוא על כל פנים ב-4 אחרי הצהריים למשרד בתל אביב.

כעברו כמה ימים התגלתה גופתו של יעקב צונגר.

מי עמד מאחורי מותו? הערבים? הנאצים? ואולי דווקא יהודים?

במיסגרת הרצאת מתח מנסה אלי אשד, בלש התרבות, לפתור את אחת התעלומות המוזרות ביותר שהסעירו את ארץ ישראל המנדטורית בסוף שנות השלושים.הוא יציע לראשונה את פתרון התעלומה ומי בדיוק עמד או עמדו מאחורי הרצח במה שהייתה לדעתו קונספירציה שהיגיעה לדרגים בכירים ביותר ומסיבות טובות מאוד .

כולכם מוזמנים, מספר המקומות מוגבל.

עוד על הפרשה המסתורית קראו כאן:

הרצח בחולות תל נוף

שני חשודים בהיעלמות יעקב צוואנגר בעת חקירה בבית המשפט, 1937

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שתים עשרה − אחד =