תוצאת תמונה עבור ‪putin and assad‬‏

מאת חיים  מזר

כמה זמן יימשך הרומן בין פוטין לאסאד? רוסיה תחת הנהגתו של פוטין מנסה להחזיר ולשמר את השפעתה על סוריה. לחזור לימי הזוהר שלה בעידן המלחמה הקרה, ובה בעת להעצים את דריסת הרגל  שלה במימי הים התיכון, בפרט בחלק המזרחי שלו. האם תצליח בכך? לא בטוח. הסיבה לכך היא פוטין  עצמו. ב-2018 תערכנה בחירות לנשיאות ברוסיה. על פי החוקה, הנשיא ברוסיה לא יכול לכהן יותר משתי קדנציות רצופות. מה עשה פוטין כשסיים את שתי הקדנציות הראשונות? התחכם. הריץ את דמיטרי מדבדב לנשיאות, כשהוא עצמו הפך לראש ממשלה. לאחר מכן רץ שוב לנשיאות. זאת שבה הוא מכהן עכשיו. זאת הכהונה השלישית שלו. האם ירוץ פעם נוספת? אולי. קרוב לוודאי שרבים יתקוממו ויגלו התנגדות תקיפה. אם פוטין יראה שההתנגדות למהלך כזה חזקה, הוא יציג מועמד חדש שימשיך את המדיניות שלו, והוא עצמו ימשוך בחוטים מאחורי הקלעים. ציבור הבוחרים היום שונה לחלוטין מזה שהיה בעבר. זה ציבור משכיל שיודע לשאול שאלות. רוסיה עדיין איננה דמוקרטיה מלאה כמו שמוכר במערב, אבל יותר פתוחה מאשר בעידן הקומוניסטי.

יש להניח שיש בקרב האליטה הרוסית כאלה השואלים מה להם ולסוריה. למה להשקיע באבטחת שלטונו של אסאד? איזו תועלת זה יצמיח להם מבחינה כלכלית, מה עוד ששלטונו לא יציב בעליל? לא בטוח שהוא ישרוד, ולמה חיילים רוסים צריכים להיהרג בשבילו? הניסיון העגום באפגניסטן הספיק להם. לקראת הבחירות הם יזכירו זאת לפוטין. באשר לפוטין עצמו, כאשר היה בראש  הק.ג.ב הוא היה עובד מדינה, וגם כיום כנשיא המדינה הוא עובד מדינה, והנה על פי דיווחים  בעיתונות יש לו נכסים בשווי של מאות מיליוני דולרים. ההערכה היא שלא השיג זאת בדרכים  כשרות. יכול  להיות  שבקרב האליטה ובקרב חלק  מהעיתונאים יש מי שצוברים בשקט עדויות מפלילות, ולקראת הבחירות לנשיאות יתחילו לאט לאט לחשוף עדויות אלה בהרבה רעש באמצעי התקשורת ויעמידו את פוטין במצב מביך, והוא בניסיון להגן על עצמו יפעיל כוח לדכא פעילים אלה. יהיו כאלה מביניהם שכביכול ייעלמו בנסיבות מסתוריות, אבל זה רק יעצים את ההתנגדות כלפיו, ואולי ימצא מי שיצליח להביא לחיסולו.

אם תסריט זה אכן יתממש, רוסיה תעבור טלטלה חברתית, פוליטית וכלכלית  קשה ובלתי הפיכה. במקרה זה, כל המפעל הפוליטי-צבאי שלהם בסוריה יתפוגג, וכל הכוחות הרוסיים יוצאו ויוחזרו  הביתה. אלה יהיו ימיה האחרונים של האימפריה הרוסית. או אז תתמקד רוסיה רק בענייניה הפנימיים.

ראו גם:

חיים מזר על פוטין

פוטין הצאר האחרון?

תוצאת תמונה עבור ‪putin and assad‬‏

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

18 + 2 =