הסיפור “כפיר הנוקם ” הוא אחד מסיפורי  הקומיקס  הטובים ביותר  שפורסמו בשבועון “דבר לילדים”. את הסיפור שפורסם  בכרך מו של “דבר לילדים” בשנת 1976 כתב יורם בר-עם, וצייר רוברט קנטקר, שני יוצרים שעליהם יש לנו רק מעט  פרטים נוספים. הסיפור תיאר את הרפתקאותיו של מנתח מוח בעתיד שבו בני האדם טסים לירח ולמאדים. המנתח ממוזער, ויוצא למסע בתוך ראשו של ראש ממשלה כדי לנתחו בתוך 60 דקות ולהצילו ממזימות סגנו.

העורך של “דבר לילדים”, דוד פאיינס, תיאר את הסיפור כך:

“כפיר גיבור הסיפור, ועוזרתו החיננית, מתכוונים לצאת לחופשה נעימה, אך נקלעים לתוך הרפתקה מסמרת שיער ויוצאים למסע – אל תוך מוחו של ראש הממשלה .. לא נספר לכם יותר. הסיפור לרשותכם, קראו בו ותדעו את ההמשך!”

העלילה מזכירה את  הסרט מ-1966 “המסע המופלא” שלו כתב סופר המדע הבדיוני יצחק  אסימוב עיבוד ספרותי  שההמשך שכתב לו תורגם כעבור שנים לעברית. 

עטיפת הספר “המסע הפנטסטי 2: היעד המוח ”  מאת יצחק אסימוב  תירגם אריה בובר,כתר 1997 

למרות חוסר המקוריות של הנושא היה זה אחד מסיפורי קומיקס המד”ב הטובים ביותר שפורסמו בעברית.אם כי  נראה שהסיפור מתרחש במדינה שאינה ישראל, אם מאיימים פה במלחמה גרעינית.

פרטים נוספים על  מאייר הסיפור רוברטו  קנטקר יש כאן :

 

והנה הסיפור : 

 

צפו במקדימון הסרט מ-1966

 

7 תגובות

 1. האם ייתכן מסע פנטסטי כזה המתואר בסיפור של מנתחים מוזערים לגוף האדם החולה כדי לרפא אותו מבפנים ? עד כמה שזה מוזר כן .באמצעות טכנולוגית הננו טכנולוגיה. היום מדברים על מעין רובוטים מוזערים שיכנסו לגוף האדם כדי לבצע בו ניתוחים שונים.
  אני מתוודה שאני לא מתלהב מהרעיון :נניח שתקרה תקלה בחלק הננו טכנולוגי בעת שהוא נמצא בגופי מבצע ניתוח ? אבל מן הסתם יהיו לא מעטים שיהיו מוכנים לקחת את הסיכון .
  ראו מאמר פרסומי על כך כאן על גלולה קטנטנה לא מיקרוסקופית עדין, שפיתחה חברה ישראלית מיקנעם גיוון אימג’ינג. המצויידת במצלמות וידאו צבעוניות זעירות, פלאש, סוללות שעון, משדר זעיר ואנטנה המאפשרת לסרוק ולצלם את מסתורי הגוף וחולאיו מבפנים. צריך רק לבלוע, ולהיצמד למסך 2 – 8 שעות של מסע מהפנט.
  http://yeda.eip.co.il/?key=9001645

 2. חוקר האנימציה היפנית רז גרינברג כותב בפייסבוק :
  “סיפור מעניין שקראתי על הסרט “המסע הפנטסטי” שקשור גם הוא לקומיקס:
  קצת לפני הפקת הסרט, אולפני פוקס פנו לאוסמו טזוקה, גדול אמני הקומיקס של יפן, בהצעה לקנות את הזכויות על תסריט מתוך פרק בסדרת האנימציה שלו “אסטרו-בוי” (זאת עם הילד-רובוט שמציל את העולם). העלילה של אותו פרק? אסטרו-בוי נשלח לתוך גוף אנושי כדי להלחם בנגיפים בתוכו.
  זמן קצר לאחר מכן, האולפן הפסיק בפתאומיות את ההתקשרות עם טזוקה, והפיק את “המסע הפנטסטי” שהתבסס על אותו רעיון, בלי תזכורת או קרדיט לטזוקה.
  אבל אחר כך עדיין נותרו יחסים משפחתיים בין הסרט הזה לטזוקה: את “המסע הפנטסטי” ביים ריצ’ארד פליישר, בנו של האנימטור האגדי מקס פליישר שהסרטים אותם הוא הפיק על בטי בופ, פופאיי וסופרמן, השפיעו מאוד על טזוקה. פליישר הבן נמשך מאוד לסיפורים על מסעות בתוך גוף האדם היות והוא – ממש כמו טזוקה – למד רפואה לפני שהוא פנה לעסקי השעשועים.
  זה גם לא היה הסוף של סיפור האהבה (?) בין טזוקה להוליווד: בסוף שנות ה-60, סטנלי קובריק פנה לטזוקה בהצעה לעבוד כמעצב על “2001: אודיסיאה בחלל” (טזוקה נאלץ לסרב היות והלו”ז שלו היה עמוס מדי). וכמובן ישנו איזה סרט ידוע על גור-אריות שהפיקו אולפני דיסני – עוד מקור השראה חשוב של טזוקה מנעוריו שממשיכי דרכו של מייסד האולפן הרגישו חופשיים לגבות ממנו את החוב…”

 3. הרעיון של הקטנת האדם ושליחתו ( מיניאטוריזציה) מקורו עוד בראשית המאה ה-20 לפחות. סופר בשם רי קאמינגז כתב סיפור על נושא זה “הנערה באטום המוזהב” על אדם שרואה במיקרוסקופ אדיר נערה יפה בתוך טיפת מים מקטין את עצמו ומצטרף אליה בעולמה…הסיפור פורסם במקור ב-1919.
  ומי שזוכר את הספר “טרזן ואנשי הנמלה ” שתורגם פעמיים לעברית ופורסם במקור ב-1927 זה אותו רעיון בסיסי :טרזן מוקטן מאוד בידי מכונה מיסתורית ומוצא את עצמו בעולם של בני אדם גמדיים באפריקה.
  אבל יכול להיות שהרעיון להקטין מרפא שיטפל בתוך גוף האדם היה במקור של טזוקה שהיה רופא.

 4. אורית רובינשטיין שואלת בפייסבוק :

  איפה אפשר להשיג עותק או צילום של החוברת? לבן שלי קוראים כפיר וחשבתי לעשות לו הפתעה”

  תשובה” חפשי את כרך מו של “דבר לילדים ” בספריית בית אריאלה בתל אביב ובספריית אונ’ תל אביב .שיש להם כרכים של “דבר לילדים” .אבל שימי לב שאין להם את הסיפור במלואו וחסרות חוברות שונות.הסיפור שמובא כאן במלואו הושלם מכמה מקורות שונים כולל מהספריה הלאומית בירושלים..

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שבע + 3 =