לרגל בחירות 2013 ,סקירה על  חזונו של המועמד הבולט ביותר לתפקיד ראש הממשלה ,הלא הוא ראש מפלגת הליכוד וראש הממשלה בנימין נתניהו על ספריו ועל רעיונותיו לגבי עתיד מדינת ישראל ועתיד  המאבק בטרור.

לרגל בחירות 2013 הנה מאמר ראשון בסדרה שסוקרת ומנתחת את  תוכניות העתיד השונות של מנהיגי המפלגות המתמודדות לבחירות  לכנסת  , אם יש כאלו בכלל.

מהם רעיונותיהם לגבי עתידה של  ישראל ?לא רק בטווח המיידי אלא גם הרחוק יותר במזרח תיכון משתנה שהופך לאיסלאמי קיצוני יותר ?בעולם משתנה שסובל מהתחממות כדור הארץ וחמשברים כלכליים ואחרים?

כיום כידוע מרבית הפוליטיקאים שלנו אינם אנשי ספר  (ובכך למרבית הצער הם משקפים את החברה) .כיום גם  ניתן למצוא מעט מאוד פוליטיקאים בולטים ולא בולטים שניתן לאמר שיש להם “תוכנית עתיד” או חזון לגבי השאלה כיצד צריכים להיות פני המדינה ועתידה של המדינה לאור האיומים השונים שמקיפים אותה ולאור הבעיות הפנימיות שבה.האם זה דבר טוב או רע ?

לדעתי האישית . זה דבר רע. מן הראוי שלפוליטיקאי תהיה מפת דרך לאן הוא רוצה שהמדינה והחברה ילכו.בכלל ישנה מגמה ברורה ומדאיגה בעשרות השנים האחרונות בהתייחסות לעתיד בפוליטיקה הישראלית. ישנה ירידה בנכונות ובנטייה לכוון החלטות מדיניות ולשפטן לפי אמות מידה המניחות פרספקטיבה ארוכת טווח. ישנו צמצום בהתייחסות לעתיד הן ברמת המעשה המדיני והן ברמת הרטוריקה הפוליטית . ודבר זה הוא חמור מאוד במדינה כמו שלנו שזקוקה לסוג של חזון כדי להצדיק את התביעות שהיא תובעת מאזרחיה.

ממפלגת הליכוד העכשווית  ניתן להזכיר רק שני פעילים בולטים  שיש להם מצע חזוני מגובש.שהם טרחו להעלותו בספר .

הבולט שבין השניים   והוא אחד הפוליטיקאים הבודדים כיום שניתן לאמר שיש לו סוג של חזון  ברור לגבי מדינת ישראל הוא ראש הממשלה וראש מפלגת הליכוד בנימין נתניהו, שהעלה מצע חזוני כזה בספרו “מקום תחת השמש :   מאבקו של עם ישראל לעצמאות, לביטחון ולשלום ” (1993)

( השני  הוא משה פייגלין שבו נעסוק מן הסתם רבות בבחירות הבאות ).

בנימין נתניהו  ראש הממשלה הוא למעשה בעל החזון היחיד כיום בפוליטיקה הישראלית  שיש לו הזדמנות להגשים את חזונו שאותו  לכאורה פירט בספר מלפני קרוב לעשרים שנה.  האם זה מה שהוא עושה?

(גילוי נאות :יש קירבת משפחה ביני ובין בנימין  נתניהו שנינו צאצאים של משפחת הגאון מוילנה.אך אם כי היו לי קשרים ושיחות עם אביו של נתניהו הפרופסור בן ציון נתניהו אין ולא היה לי שום קשר עם בנימין נתניהו עצמו.)

הסופר

בנימין נתניהו באו”ם

בנימין נתניהו  הוא ממשפחה של אינטלקטואלים  סופרים אביו בן ציון נתניהו היה חוקר ימי הביניים ואידיאולוג של הימין. אחיו עדו הוא סופר. בנימין נתניהו עצמו  אמר פעם  בראיון לחדשות ערוץ 2, כי אלמלא היה פוליטיקאי היה הופך לסופר אם כי נראה שאין סיבה להתייחס לכך יותר מידי ברצינות.אביו של נתניהו סיפר פעם שהוא שאף שבנו יהיה אמן דווקא ואת קריירת הסופרים תיכנן בשביל האח עידו.

ביבי ועידו  ערכו ביחד את מכתבי אחיהם שנפל יוני נתניהו שלו ככל הנראה  אכן היה סוג של כישרון ספרותי  והם הפכו לסוג של קלאסיקה מודרנית של ספרות  הזיכרונות והמכתבים.ייתכן בהחלט שמכתבי יוני הם הספר הידוע ביותר שנכתב בידי נופל בקרבות צה”ל. לא מן הנמנע שהספר תרם תרומה   כלשהיא לפרסומו של בנימין אחיו של יוני אבל כמובן הייתה זאת תרומה מינורית  ביותר .לכל השאר  בנימין נתניהו היה אחראי בעצמו.

חזון המאבק בטרור של נתניהו

לאחר “”מכתבי יוני” הספר הראשון שעורר תשומת לב לכיוונו של נתניהו היה קובץ מאמרים שערך של סימפוזיון שנערך במכון יוני נתניהו לחקר ולמלחמה בטרור.זה היה הסימפוזיון השני והספר השני שערך נתניהו מסוג זה. הספר הראשון על פי הסימפוזיון הראשון שאותו ערך לא עורר הדים רבים.נתניהו בכל אופן טרח וערך חוברת מיוחדת שסיכמה את ההתייחסויות התקשורתיות לאותו סימפוזיון בכלי התקשורת הישראלים והזרים וניתן לשער שהוא החליט שבפעם השנייה הוא יעורר הד רב יותר.  ובכך אכן הצליח.

הקובץ השני של מאמרי הסימפוזיון זכה להצלחה בינלאומית  זכה לפרסום  קטעים ממנו במגזינים נחשבים בחו”ל ובישראל והייתה לו השפעה רבה על קובעי המדיניות בארה”ב שקראו אותו בעניין רב ושיבחו אותו.  מה שמראה אולי  על  עלייה של כמה דרגות בשכלול  יכולתו של נתניהו למשוך לעצמו ולאירועים שאירגן  תשומת לב תקשורתית ופוליטית  בשני הסימפוזיונים שמו הנואמים ונתניהו דגש על הצורך להילחם לא רק באירגוני הטרור אלא גם במדינות שעומדות מאחוריהן ונותנות להן תקציבים עזרה ומיקלט. נתניהו שם דגש מאז ומאילך על כך שהחברה המערבית יכולה להביס את אירגוני הטרור עם יכולותיה הטכנולוגיות והאחרות אם רק תגלה מספיק רצון לעשות זאת.

בספר שערך הטרור :   כיצד יוכל המערב לנצח   ( תל-אביב :   ספרית מעריב, 1987) קבע נתניהו נחרצות שאסור למדינות המערב  להיכנע לטרור ונתן בתור דוגמה ראשית  את הצורך לא להיכנע לסחיטה באמצעות חטופים ויהי מה.

בהיותו ראש הממשלה כידוע נכנע נתניהו לסחיטה מסוג זה ושיחרר מאות מחבלים תמורת חטוף אחד גלעד שליט.

דהיינו נתניהו שינה את דעתו בצורה דרמטית  בסוגיה הזאת.שהייתה כה חשובה עבורו.

( הכנס השני שנערך במכון יוני היה גם האחרון , המכון נסגר זמן  קצר לאחר מכן בגלל מחסור בתקציבים ,שר הביטחון דאז עזר וייצמן הסביר שמדינת ישראל דואגת להזכיר את כל הנופלים שלה בצורה שווה ואינו רואה מדוע נופל אחד יוני נתניהו צריך לקבל קדימות על פני אחרים ).

ספרו הבא של נתניהו מלחמה בטרור :   כיצד יביסו המשטרים הדמוקרטיים את הטרור המקומי והבינלאומי (1996) חיזק את מעמדו של נתניהו כמומחה ראשון במעלה לטרור הבינלאומי מעמד שהוא נטל לעצמו לא ברור בעצם  איך ( זה לא נושא שהוא למד באקדמיה ). .זהו לדעתי ספרו הטוב והקריא ביותר. הוא נותן בו סקירה היסטורית מקיפה של תולדות הטרור ואירגוני הטרור במאה העשרים  .הוא שם דגש על אירגוני האיסלאם שכמו שהראה בספר היטב  מונחים בידי מדינות כמו איראן  עיראק סוריה ולוב .ותיאר בפרטות את הניסיון הראשון להשמיד את מגדלי התאומים .אבל הוא לא באמת עמד שם על הסוג החדש של  אירגון טירור איסלאמי  כמו אל קאעידה שאינו מונחה בידי שום מדינה איסלאמית ספציפית ומטרתו היא להקים מדינה איסלאמית גלובאלית  ועל התפקיד החשוב שיהיה לו באירגוני הטרור האיסלאמי לעתיד.וזאת לדעתי הייתה החמצה.ב-1995  כבר אפשר היה לחזות את זה .

כיום לדעתי התיאור הזה של נתניהו את הטרור העולמי התיישן.כל אותם מנהיגים שבאמת הפעילו אירגוני טירור עולמי ב-1995 אישים כמו סאדאם חוסיין העיראקי וקדאפי הלובי ,סולקו או שנחלשו מאוד כמו אסאד הסור .איראן כמדומה היא בהווה של 2012 מדינה בודדת בדרך שבה היא מפעילה אירגוני טרור וגם היא מצידה נאלצת להתמודד כעת כנגד אירגוני הטרור האסלאמיים ( הסוניים ).הטרור האיסלאמי היום הוא מבוזר מאוד מופעל לעיתים מהרשת ואין גורם מרכזי מדינתי שמפעיל אותו.

דהיינו הוא מסוכן יותר.

הספר הבא שאותו יכתוב  המומחה לטרור נתניהו על הטרור האיסלאמי הבינלאומי יצטרך להיות שונה מאוד מספרו הקודם שכן זירת הטרור  ושיטותיו ומטרותיו   השתנו מאוד .

החזון  הכלכלי של בנימין נתניהו

מדינת ישראל שבה יחיו 8 או 10 מליון יהודים בעוד כמה עשרות שנים תוכל ליהנות משגשוג , תנופה ועצמאות שבישראל של היום קשה להעלותם על הדעת.

( בנימין נתניהו “מקום תחת השמש ” 1995 )

ספרו הפוליטי  ביותר של נתניהו היה”מקום תחת השמש ” “שפורסם במקור באנגלית ב-1993 ושוב מתורגם לעברית ב-1996  בעריכת יורם חזוני .הלשונות הרעות אומרות שזהו בסך הכל כינוס של הנאומים השונים שנתניהו נתן במקומות שונים בעת עבודתו כשגריר בארה”ב..כספר הסברה ציוני הוא אינו יוצא דופן .נתניהו נותן בו היסטוריה קצרה של החזון וההגשמה הציונית בארץ ישראל תוך כדי המאבק בערבים. ושם הוא נותן בכמה עמודים את חזונו לעתיד מדינת ישראל.

הוא קובע   שיש לטפח בשיטתיות את המוטיבציה לעלייה בכל הקהילות היהודיות בעולם, ובכך לנסות לפתור את הבעיה הדמוגראפית הערבית ( שלדעת נתניהו אינה כה מאיימת כפי שנהוג לחשוב )  אך כדי לחזק את קיומה ומעמדה של ישראל יש לחולל תמורה במערכת הפוליטית והכלכלית של ישראל שכן בלי התמורה הזאת לא תביא הגברת המוטיבציה הציונית לתמורות מרחיקות לכת . לכן יש להפוך את כלכלת ישראל לשוק חופשי משגשג חופשי מהתקנות והבירוקרטיה החונקת .  לדעת  נתניהו  השמאל חנק את הכלכלה הישראלית מזה שנים רבות מאוד והיא כעת על סף קריסה.

אבל, קבע נתניהו,  את כל זה אפשר יהיה לתקן בישראל רק אם יהיה בה את הרצון הפוליטי לחוללו רק בזמן של משבר אמיתי בכלכלה כאשר תהיה מדיניות של מעוף ודמיון המלווה בנחישות בלתי מתפשרת לשחרר את המשק הישראלי מאחיזת הביורוקרטיה הפוליטית המונעת את מימוש האפשרויות הגלומות בו. על מנת לבצע זאת יש לגרום ליתר הפרדה בין הרשות המבצעת והרשות המחוקקת יש להכניס תמורות מפליגות בחוקים בתחומי העבודה וביטוח הבריאות שבהם יש להסתדרות מונופולין. יש לצאת במאבק חריף נגד בעלי האינטרסים השונים. יהיה צורך להפריט חלקים גדולים מרכוש הממשלה ונכסי המקרקעין. הממשלה חייבת לצמצם למינימום את התערבותה בשוק. כל זה יתרום לחיזוק הכלכלה ולשגשוג. לא השלום שלא יביא לכל רווחים כלכליים מרשימים במיוחד שכן בפועל בניגוד לכל התחזיות של אחרים  ( שמעון פרס )  לא יהיה הסחר העתידי עם ארצות ערב גורם משמעותי בכלכלה הישראלית.

נכון לשנת 2012 אין לאמר שנתניהו טעה בתחזית הספציפית הזאת.

לי  נראה שנתניהו כיום פועל עקב בצד אגודל בהתאם לתוכניתו זאת  משנות התשעים והוא אכן פועל להגשמת אותו החזון . .אי אפשר אלא לתמוה על כל המזדעקים בהפתעה  למראה טענותיו של נתניהו  ולמראה תוכניותיו הכלכליות לקיצוצים דרסטיים במנגנון הממשלת ולהפרטה מוחלטת של כל האירגונים הממשלתיים והציבוריים  ,  שהרי הכל היה מפורט ומנומק  בכתב  בספרו מ-1993 .

מאז ספרים אלו נתניהו צעד צעדים גדולים ביותר בפוליטיקה הישראלית .מתפקיד שגרירנו המוצלח  והמרשים ביותר אי פעם באו”ם ובתקשורת האמריקנית  קצרה הייתה הדרך למשרד החוץ ומשם לראשות הממשלה כשהוא מביס בדרך את שמעון פרס ידיד משפחה וותיק. אבל בפוליטיקה אין סנטימנטים.נתניהו היה ראש ממשלה במשך שלוש שנים גדושות שערוריות ,לפני שהופל בבחירות הבאות בידי מפקדו לשעבר בסיירת המטכ”ל וידיד משפחתו  אהוד ברק.

לפחות הכל נשאר במשפחה. כל היריבים האלו היכירו זה את זה הכרות אינטימית ביותר מזה שנים רבות.

ב-2001 לאחר שהועזב ממשרד ראש הממשלה בבחירות 1999 חזר נתניהו במלוא המרץ למלאכת הכתיבה שכעת היה לו עבורה זמן רב . הוא פירסם מהדורות חדשות ומעודכנות  של שלושת ספריו ( כולל “”מכתבי יוני “)   הן בעברית והן באנגלית  אולי חשב אזברצינות על קריירה חדשה תשל סופר במקום זאת של פוליטיקאי שממנה התאכזב  .אך  משום מה בניגוד לצפוי הוא לא כתב ספר חדש .אולי חשב שהזמן לכך עוד לא היגיע.הוא חזר שוב לפוליטיקה והפעם בתפקיד שר אוצר. שנודע ב מדיניותו הליברלית הקיצונית. שהמוטו שלה היה :קיצוצים ועוד קיצוצים ,הפרטה ועוד הפרטה ושוב הפרטה”.

נתניהו כתב לבסוף  ספר נוסף  בשם “הנמר הישראלי ”  בשנים 2006-2007  בנושאי כלכלה  ועסק בתקופתו כשר אוצר ותוכניותיו  העתידיות לכלכלת המדינה   ספר זה אמור היה לצאת בהוצאת “ידיעות אחרונות ” בתקופת הבחירות  של 2008 אלא שזה נגנז.הספר  פרש בהרחבה את משנתו הכלכלית של מועמד הליכוד לראשות הממשלה. הוצאת ידיעות אחרונות השלימה את הכנת הספר להפצה, ולדברי גורמים מקורבים כבר הודפסו ממנו אלפי עותקים.הערכה היא, כי נתניהו העדיף לעכב את הוצאת הספר על רקע מערכת הבחירות, ובשל החשש שציטוטים מהספר טומנים בחובם נזק פוליטי אפשרי. כך למשל, מסביר נתניהו בספרו את הצורך שעמד בפניו לקצץ בקצבאות, נראה  שהוא גנז את ספרו “הנמר הישראלי” בגלל שהמציאות הכלכלית השתנתה, והעצות שנתן בו  – כבר לא היו  ממש רלוונטיות.

מנכ”ל הוצאת ידיעות ספרים, דב איכנוולד, אמ אז  כי “הספר טרם הודפס ולפיכך לא נגנז. הספר ייצא לאור עם סיום העבודה עליו”. אך לצער חובבי ספריו של בנימין נתניהו זה עוד לא קרה נכון ל2012  . יש מקום לשער שנתניהו שוב לא הרגיש שלם עם מה שכתב שם.ועצם העובדה שהוא לא יצא לאור  מראה שכנראה שמה שנתניהו ביצע בפועל היה שונה מאוד ממה שתיאר שם שיש לעשות

אך האם  באמת השתנה חזון העתיד של נתניהו מאז שנות התשעים ?

נראה לי שחזון  העתיד של נתניהו השתנה בפרטים אבל בהחלט לא בכללותו .כל מי שרוצה לדעת איך רואה נתניהו את עתידה של ישראל (  חזון שהפך למעשה להווה) כדאי לו ללכת ולקרוא את “מקום מתחת השמש”. כל הפרטים החשובים על הצורך בהפרטתה של ישראל נמצאים שם. ראש הממשלה בנימין נתניהו לא סוטה מהם במהומה.  נתניהו אכן פועל בעקשנות להגשים את חזון ההפרטה שלו שעליו דיבר עוד בספרו ” “מקום מתחת השמש”.ונראה לי שכך ימשיך לעשות גם אם יזכה בבחירות הבאות.

נספחים

רשימת ספרים  בעברית ובאנגלית  מאת  בנימין נתניהו

מכתבי יוני  כונסו נערכו  והובאו לדפוס בידי בנימין ועדו נתניהו   תל-אביב : ספרית מעריב, 1978 מהדורה חדשה . 2001

מהדורה מיוחדת ב-2006 במלאת שלושים שנה ל”מבצע יונתן” והוצאת “מכתבי יוני”.על המעטפת: 30″ שנה למבצע אנטבה”.

יצא לאור באנגלית כ:

Netanyahu, Yonatan, 1946-1976    Self-portrait of a hero :   the letters of Jonathan Netanyahu (1963-1976) /  with notes and an afterword by his brothers Benjamin and Iddo Netanyahu   New York :   Random House,   c1980

2 edition.

The letters of Jonathan Netanyahu, the commander of the Entebbe rescue force / introduction by Herman Wouk ; with a foreword and an afterword by his brothers Benjamin and Iddo Netanyahu  Jerusalem :   Gefen,   c2001

editor Benjamin NetanyahuInternational Terrorism :   Challenge and Response : roceedings… /held under the auspices of the Jonathan Institute, July 2-5, 1979 ;Jerusalem :   the Jonathan Institute,   1980כנס ירושלים על הטרור הבינלאומי, 2-5 יולי, 1979 :   סקירת עתונות ישראל /    חוברת של 65 עמודים.  [ירושלים] :   מכון יונתן,   [1980] בעריכת בנימין נתניהו

Terrorism :   how the West can win / edited by Benjamin Netanyahu    New York, NY :   Farrar, Straus and Giroux,   1986

( עורך ) הטרור :   כיצד יוכל המערב לנצח    תל-אביב :   ספרית מעריב,   1987

A place among the nations :   Israel and the world /    New York :   Bantam Books,   1993.

מהדורה בעברית

מקום תחת השמש :   מאבקו של עם ישראל לעצמאות, לביטחון ולשלום / ערך יורם חזוני   חלקים מהספר תורגמו על-ידי רמי טל ; בעריכת התרגום סייע יוסי מילוא.  [תל-אביב] :   ידיעות אחרונות,   1995

מהדורה חדשה עם הקדמה מעודכנת : מקום תחת השמש :[הספר שחזה את כשלון אוסלו ומתווה את הדרך לביסוס בטחונה ועתידה של מדינת ישראל) עורך רמי טל משכל  2001.

Rev. ed
A durable peace :   Israel and its place among the nations /    New York, N.Y. :   Warner Books,   2000

Netanyahu, Binyamin    Fighting terrorism :   how democraces can defeat domestic and international terrorists /    New York :   Farrar, Straus and Giroux,   1995

2 ed..


Fighting terrorism :   how democracies can defeat the international terrorist network.    New York :   Farrar Straus Giroux,   2001.

מלחמה בטרור :   כיצד יביסו המשטרים הדמוקרטיים את הטרור המקומי והבינלאומי. תרגם ברוך קורות    תל אביב :   ידיעות אחרונות, 1996. מהדורה חדשה עם מבוא מעודכן   2001 תשס”א

עידכון מ-2022:

הספר “הנמר  הישראלי ” שאמור היה לצאת לאור ב2008 בהוצאת “ידיעות אחרונות ” נגנז.

במקומו יצא לאור לבסוף בשנת 2022

בנימין נתניהו :ביבי -סיפור חיי הוצאת סלע מאיר ,2022

תקציר הספר :

נולדתי שנה אחרי הקמת המדינה. כלוחם, מפקד ומדינאי הקדשתי את חיי למאבק בכוחות שביקשו להשמידנו ולעשיית שלום עם אלו שהושיטו לנו יד.
בסיפור חיי שזורים יגון ושמחה, כישלון והצלחה, לקחים שלמדתי ואנשים שאהבתי. הסיפור האישי שלי כרוך בסיפור תקומתו של עמנו. הוכחנו שעם אמונה ונחישות ניתן לגבור על כל מכשול ולהבטיח עתיד מזהיר למדינתנו.
אני נרגש לחלוק עמכם את סיפורי בתקווה שהפסגות, התלאות והתובנות שאספתי לאורך הדרך יספקו השראה לכל המבקשים לחיות חיים בעלי משמעות”.

ביצירה קולחת, רבת עוצמה ואישית, נחשפת – לראשונה בגוף ראשון – דמותו האדם שהשפיע יותר מכל על עיצוב דמותה של ישראל בעשורים האחרונים. בכנות מדויקת ונוגעת ללב מוליך נתניהו את הקורא בין פעילותו המדינית בחזית ההסברה הישראלית ועד הסודות, התובנות ומאחורי הקלעים של הרגעים הגדולים בהם שימש כאחד המנהיגים הגדולים של העם היהודי בעת החדשה.

 

נספח 2 :רשימת ספרים על בנימין נתניהו

סעדיה מיליקובסקי-נתניהו,     הסאגה של משפחת נתניהו /    ירושלים :   ר.או.ס. ושות’,   תש”ס 2000

תולדות השושלת המשפחתית של בנימין נתניהו.

Colin,  Shindler,   Israel, Likud and the Zionist Dream :   power, politics, and ideology from Begin to Netanyahu /    London :   I.B. Tauris,   1995

בן כספית חנן קריסטל ואילן כפיר ההתאבדות :   מפלגה מוותרת על שלטון /  עריכה דני דור    [רמת-גן] :   אביבים,   תשנ”ו 1996.

קרן  נויבך   המירוץ – בחירות 96 /   עורך רמי טל   תל-אביב :   ידיעות אחרונות,   1996

Riccardo    Cristiano, L’enigma Netanyahu /    Roma :   Editori riuniti,   1996.

,בן כספית  אילן כפיר    נתניהו :   הדרך אל הכוח /  עורך דני דור    [תל-אביב] :   אלפא תקשורת 1997 ‘

באנגלית:

Ben Caspit and Ilan Kfir Netanyahu :   the road to power /   Translated and Adapted from Hebrew by Ora Cummings  Secaucus, N.J. :   Birch Lane Press,   1999

רונית  ורדי ביבי :   מי אתה אדוני ראש הממשלה ? ירושלים :   כתר,   1997.

From Rabin to Netanyahu :   Israel’s troubled agenda / edited by Efraim Karsh    London :   Frank Cass,   1997

-דניאל סימון     ארץ אחרת :   ניצחון השוליים : איך קרס השמאל ועלה הימין /    תל-אביב :   אריה ניר,   תשנ”ז 1997.

אורגד ורדימון,    שקרן :   השקרן של המדינה /    [תל אביב] :   א. ורדימון,   [1998].

, דני  נוה סודות ממשלה /    ירושלים :   ידיעות אחרונות,   1999

דניאל  בן-סימון,    קסם על שפתי מלך :   ישראל ערב בחירות 99′ /    ירושלים  תשנ”ט    :   כרמל,   1999 .

, נחום  ברנע   ימי נתניהו :   טורים פוליטיים, ספטמבר 1993 – מרס 1999 /    תל-אביב :   זמורה ביתן,   1999 תשנ”ט.

חנן   קריסטל   אילן כפיר  הצל”ש השישי :   בחירות – ’99 הסיפור המלא /   עורכים – דני דור, יהודה שיף  ירושלים :   כתר,   1999.

, אורלי  אזולאי-כץ   האיש שניצח את עצמו. (בחירות 1999) עורך רמי טל    תל-אביב :   ידיעות אחרונות – ספרי חמד : משכל,   1999.

Neil Lochery,     The difficult road to peace :   Netanyahu, Israel and the Middle East peace process Reading :   Ithaca Press,   c1999l

בעז  אפלבאום   בית-ספר לראשי-ממשלה :   10 ראשי-ממשלה ישראליים, הסיפור האישי /    תל-אביב :   ביתן,   תשס”א 2001.

שמואלי, מיכל    סגנון פוליטי של ראשי ממשלה בישראל – מנחם בגין, יצחק רבין, שמעון פרס ובנימין נתניהו /   אוניברסיטת בר אילן, רמת גן,  [רמת גן :   חמו”ל],   תשס”ב 2002.
גלברד, רויטל    שינוי עמדות מנהיגים בסכסוך קיומי ומורכב :   בנימין נתניהו ואהוד ברק בסכסוך הישראלי-ערבי /    אוניברסיטת בר אילן  רמת גן :   [חמו”ל],   2003.

מושקוביץ, יפה    לכוד בלי לכוד :   מאבקי עצמה בין השנים 2002-1974 /    אזור :   צ’ריקובר,   2004.

אורית גלילי   הטל-פוליטיקאים :   מנהיגות פוליטית חדשה במערב ובישראל /    תל-אביב :   רמות – אוניברסיטת תל-אביב,   תשס”ד, 2004.

Yoram Peri       Telepopulism :   media and politics in Israel /    Stanford, Calif. :   Stanford University Press,   2004    ,

דני פילק    פופוליזם והגמוניה בישראל / תל-אביב :   רסלינג,   2006.

גדי בלום, ניר חפץ  ישראל לאן :   18 שיחות עם האישים שמעצבים את פני המדינה /   עורך רמי טל   תל-אביב ידיעות אחרונות,   [תשס”ח] 2008.כולל ראיון גדול עם בנימין  נתניהו

, אהוד  פוקס    נפילים או נפלים. :   מבחנים בקבלת החלטות לראשי ממשלות ישראל מ-1948-2008.    תל-אביב :   סער,   תשס”ח, 2008.
התפכחות

דן מרגלית    התפכחות / אור יהודה :   כנרת, זמורה-ביתן, דביר,   תשס”ט 2009.

תיאור של שנתה הראשונה של ממשלת נתניהו השנייה.

אילן    בן-עמי, האישה שאיתו :   חייהן הפרטיים והציבוריים של נשות ראשי הממשלה בישראל /    [תל-אביב] :   מטר,   תש”ע 2010.

Freddy    Eytan,Bibi :   le réveil du faucon : portrait biographique de Benjamin Netanyahou /    [Monaco] :   Alphée,   2011 .

   .Elisa Silverman ,   Benjamin Netanyahu :   leading the way for Israel

Hockessin, Delaware : Mitchell Lane Publishers, [2016]

אריה אלדד “דברים שרואים מכאן :   מה קורה למנהיגי הימין כשהם מגיעים לשלטון? /אור יהודה : דביר, 2016.

     Neill Lochery.    The resistible rise of Benjamin Netanyahu  New York, NY : Bloomsbury, 2016.

ברוך לשם ‫     נתניהו :   בית ספר לשיווק פוליטי / תל אביב : מטר הוצאה לאור, תשע”ח 2017.

 .
Anshel Pfeffer. Bibi the turbulent life and times of Benjamin Netanyahu

 London : Hurst & Company, 2018.

בן כספית נתניהו : ביוגרפיה / עורך איתי זיו ראשון לציון : ידיעות אחרונות : ספרי חמד, 2018.

הפרק הראשון.

מהדורה חדשה ומעודכנת 2021 

עקיבא ביגמן כיצד הפך נתניהו את ישראל לאימפריה   תל-אביב : סלע מאיר, תשע”ט 2019.

דני וידיסלבסקי סודות השיווק של ביבי   [בני ברק]: מדיה 10 תשע”ט  2019

קוה שפרן סודות נתניהו  ,עורך רמי רוטהולץ, כינרת 2020

תקציר הספר: והתקשורת”, “להצביע לכיוון השוק”, “להוסיף בדיחה”, “כאן לנשום”, “לומר מילה במילה” — אלו חלק מהדברים, בכתב ידו של נתניהו, המונחים לנגד עיניו בשעה שהוא נושא את דבריו. קורא הספר עומד מאחורי כתפו ומציץ בניירת הפרטית של ראש הממשלה.לצד אוצר המסמכים, המחבר, שעבד מול נתניהו וסיקר אותו כעיתונאי, מביא סיפורים ייחודיים על מה שהתרחש בלשכה לאורך השנים — מהאימונים מול המראה ועד החליפה שנשרפה בשידור. נתניהו יודע את כל מה שהמחקרים גילו על כריזמה, השפעה, רטוריקה, שפת גוף, תעמולה, תקשורת ומדעי המוח. לשונו היא נשקו. באמצעותה, יצר את שפתו, סחף המונים ושלט בתקשורת.ספר חובה לכל מי שרוצה להכיר מקרוב את בנימין נתניהו ולהבין את המקום בו אנו חיים. –

יצא לאור גם באנגלית :

.Kave Shafan  1980- author    Master of Influence :   Benjamin Netanyahu’s 10 secrets of power, rhetoric & charisma

translation from the Hebrew by Kaeren Fish  ‘ eBookPro Publishing, [2021]

מזל מועלם צופן נתניהו הוצאת כינרת 2022

תקציר הספר :

בגלל התחרותיות הטבועה בו, הוא חותר לניצחון בכל מחיר. בגלל השקפת העולם שספג מאביו בילדותו, הוא קורא את המציאות – כל מציאות – כמאבק מתמיד בין טובים לרעים. והוא, מבחינתו, שייך לצד של הטובים.”
מאות ראיונות עם מקורבים וחברים, מדינאים ופוליטיקאים, יועצים ובני משפחה, אלפי קטעי עיתונות, מאמרים וספרים, 20 שנה של סיקור פוליטי, שבע שנות תחקיר מקיף – ודרמה של אדם אחד: בנימין נתניהו.
בנימין נתניהו, מי שעמד בראשות ממשלת ישראל יותר מכל קודמיו, שינה את החברה הישראלית בכל תחומי קיומה, וכתב את סיפורה מחדש.
במשך 40 שנות פעילותו הציבורית והפוליטית, דמותו משכה אליו תמיד אוהדים מושבעים רבים מאוד — וחצי ביקורת קשה מאוד. אישיותו רבת הפנים והניגודים מרתקת: מה מניע אותו? ומה עוצר אותו? אֵילו מרכיבים בקורות חייו מהותיים להבנת התנהלותו? מה הגורמים המשמעותיים בכישוריו, באופיו ובסביבתו, התורמים להצלחותיו – ולכישלונותיו? וכיצד הצליח שוב ושוב, כעוף החול, להמציא את עצמו מחדש, גם לאחר מפלות צורבות?

בספרה צופן נתניהו חושפת העיתונאית והפרשנית הפוליטית מזל מועלם את פרטי המפגש הלילי הדרמטי עם הרב עובדיה יוסף ואת המבצע הסודי באיראן שנעצר בגללו; את שיחת הטלפון האחרונה עם ראש הממשלה שרון, והכינוי שסינן אריק בין השיניים; את השוקולד במגירות, הפלאפל שהוסתר משרה והפחד מטיסות במטוסים קלים; את הזמזם שהותקן בלשכה נגד שר הביטחון ברק והארוחות המשפחתיות בביתו של הנשיא פרס; את הדרמה מאחורי נאום בר אילן וסוד הקשר העמוק עם החברה החרדית; וגם מכתבי אהבה של יוני נתניהו, שלא פורסמו מעולם.

צופן נתניהו הוא ביוגרפיה מקיפה ועוצרת נשימה של המנהיג שעיצב, יותר מכל אחד אחר בדורו, את דמותה של ישראל – ביוגרפיה של מדינה שלמה.

מזל מועלם היא עיתונאית ופרשנית, המסקרת את המערכת הפוליטית בישראל מתחילת שנות האלפיים.
שימשה כתבת ובעלת טור פוליטי בעיתונים “הארץ” ו”מעריב”. כותבת לאתר האמריקאי “אל־מוניטור”, העוסק בענייני המזרח התיכון, ומגישה תוכנית אקטואליה בערוץ הכנסת.
בעלת תואר שני בלימודי ביטחון מאוניברסיטת תל אביב.

 ביבי ואני /יפה מוטיל בן זקרי ; עריכה: דורית זילברמן. [ישראל] : הוצאת בן זיקרי, 2022.

תקציר:בארץ האבות שחיים בה בנימין נתניהו ויפה מוטיל בן זיקרי, הסיכוי שהשניים ייפגשו ויתרמו יחד לחברה וזה לזו, יתכן רק בפוליטיקה. הוא היה בשבילה מר בנימין נתניהו עד שיום אחד הוא אמר לה: “את יכולה לקרוא לי ביבי“, והיא הסבירה לו מדוע לא נוח לה עם השם הזה, כי “ביבי” במרוקאית זה תרנגול הודו. אבל הוא ביקש. הוא היה ביבי. ומי הוא היה? איש אידאולוגיה, עם ערכים ראויים ושיטות אמריקאיות חדשות כמו למשל הפריימריס שלא הכירו בארץ. ביבי הביא רוח חדשה ורעננה לליכוד.ביבי הוא גיבור הספר הזה, והמספרת מתהלכת מאושרת ומלאת תקווה לצידו, תקווה לעתיד טוב יותר למדינת ישראל ולילדיה. היא משחזרת כאן את העבודה המשותפת עם ביבי, שהיה עבורה סמל לאומי ואישי. בעידודו כתבה ספר בהוצאת כתר בשם “הסיפור על העיר האדומה”, ולמדה לתואר ראשון במדעי המדינה באוניברסיטה העברית. בספר סוחף, שנון ומרגש, מזכירה הסופרת לעם ישראל, שהליכוד היה משפחה חמה, ושביבי הביא הרבה כבוד ותקווה. הספר “ביבי ואני” מלווה את מסע הבחירות הראשון של בנימין נתניהו ב-88 ’ בתוך הליכוד, מזווית ראייתה של מנהלת הקמפיין שלו, יפה מוטיל בן זיקרי. ומציף את שאלת הפער הנעוץ במעמדות החברתיים והכלכליים בישראל. זהו גם סיפור מסעה לגילוי עצמי של אמא צעירה לארבעה, מרוקאית ומתנחלת, .

ראו גם

בנימין נתניהו בויקיפדיה

בנימין נתניהו האתר הרשמי

בנימין נתניהו בפייסבוק 

העימות בין שמעון פרס ובנימין נתניהו

הוא הא מי זה בא” ::אורן פרסיקו ודן שדור על תולדות מערכת היחסים של בנימין נתניהו והתקשורת

מי הם אנשי החזון? :חזונות וחזיונות של פוליטיקאים

מדינות ישראל העתידניות 

ראו גם

היסטוריון של ימי הביניים “בן ציון נתניהו :אביו של בנימין נתניהו

אגדת  מבצע אנטבה :

ראשי ממשלה שקדמו לבנימין נתניהו

הלוחם האמיץ אריק על ראש ממשלה קודם

השלב הבא של שמעון פרס “שיחה עם שמעון פרס

מאמר שני בסדרה על מנהיגים פוליטיים בהווה :

הרעיונות של אביגדור ליברמן

11 תגובות

 1. יש להוסיף דברים: ראשית: יש גורמים שהרוויחו הרווחה רבה מההפרטה על חשבון אזרחי מדינת ישראל והם במקרה היו ה”הם” שתרמו למפעל הפוליטיקה שלו אורכת השנים. יש לתאר את עצם מדיניות ההפרטה של נתניהו: הפרטה תמורת תמיכה או בגירסה אחרת: תמיכה תמורה הרווחה. שנית: מעניין להבחין שנתניהו כתב את ספרו “מקום תחת השמש” באנגלית וזה אומר שמטרת הספר החשובה בעיניו היתה קהל אמריקאי ובינלאומי עיקרית ולא הציבור הישראלי. זאת ועוד, כותר הספר במהדורה הראשונה והאנגלית שלו היה “מקום בין האומות” וכאשר יוצא לאור המהדורה העברית, השתנה הכותר והריהו היה ונשאר “מקום תחת השמש” מה היה הסיבה ששונה כותר הספר?
  נתניהו תפס ותופס את עצמו כמדינאי ישראלי גדול בין שאר גדולי מדינאי מדינת ישראל “המיסדים והבנים” ואילו לא הכיר בגלגולי ההשתנות על פני העולם. ואכן הבעיה: חשיבותיו לא נשאר לו אלא בעיניו.

 2. מאמר שני בסדרה על מנהיגי מפלגות בישראל בעת בחירות 2013 ועל האידיאולוגיות שלהם .והפעם שר החוץ האיש מספר 2 במפלגת הליכוד ובימין הישראלי בכלל אביגדור ליברמן .
  בהנחה שליברמן יתגבר על צרותיו המשפטיות והאשמות בשחיתות כנגדו הרי יש לו סיכויים ריאליים ביותר להיות מועמד רציני לראשות הממשלה.מאידך יש החוששים שבמקרה כזה הוא עלול להתגלות כמקביל ישראלי של נשיאה הדיקטטורי של רוסיה ,פוטין.
  ראו :
  הרעיונות של אביגדור ליברמן
  https://www.yekum.org/2012/11/%d7%94%d7%a8%d7%a2%d7%99%d7%95%d7%a0%d7%95%d7%aa-%d7%a9%d7%9c-%d7%90%d7%91%d7%99%d7%92%d7%93%d7%95%d7%a8-%d7%9c%d7%99%d7%91%d7%a8%d7%9e%d7%9f/

 3. Yuval Welis
  כדאי לעדכן את הרשימה עם ספרו החדש שהופיע, כמו גם לציין ביוגרפיות שיצאו עליו של כספית, פפר (באנגלית בלבד) ועוד.
  פפר סקר את הספר החדש –
  https://www.haaretz.co.il/…/00000183-d1d6-d997-a9fb…
  לדעתי פפר לא בדיוק עויין לביבי; קריאה מרפרפת בספרו לא הראתה תשומת לב מספקת לבעיותיו המשפטיות של ביבי. עדיין נראה שהוא ביקורתי יותר ממועלם.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

חמש עשרה + ten =