נניח שעמותה הייתה מסוגלת להשתלט על העולם? "כדור השלג" – סיפור סוציולוגי בדיוני קלאסי מאת קתרין מקלין

האם עמותה בלי (או עם) כוונות רווח יכולה להשתלט על כל העולם הידוע בזמן קצר יחסית  כקבוצת לחץ בלתי ניתנת לעצירה? קתרין מקלין, סופרת מדע בדיוני ידועה, מראה בסיפורה הקלאסי "כדור השלג" שהדבר אפשרי…

Author Picture

קתלין מקלין התפרסמה בשנות החמישים של המאה הקודמת בסיפוריה המבריקים שלא דנו כמקובל עד אז במדעי הטבע ועתידם, אלא דווקא בהשלכות של מדעי החברה על העתיד.

כבר אסימוב כתב בסדרת ״המוסד״ על סוציולוגיה כמדע שימושי מדויק המאפשר לחזות את העתיד. הוא קרא לזה ״פסיכוהיסטוריה״. בסיפור שלפנינו משתעשעת הכותבת ברעיון של סוציולוגיה כמדע המאפשר לבנות ארגונים מראש כך שיגדלו. זהו ללא ספק חלומו של כל איש עסקים, דיקטטור, והאמת – גם מייסד עמותה ללא כוונת רווח.

הסיפור פורסם במקור במגזין המדע הבדיוני "גלקסי" בספטמבר 1952.

"כדור השלג" הופיע בעברית במגזין "פנטסיה 2000"' גיליון 40 (1984) בתרגום מוניקה שדה.אודות אמנון סטופ

תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, לפני כ-15 שנה גיליתי מחדש את הקומיקס, ומזה כמה שנים אני מתענין במנגה ובאנימה. זכיתי בתואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת החוג לגאופיסיקה ומדעים פלנטריים באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.
הפוסט הזה פורסם בתאריך חברה וסוציולוגיה, מדע בדיוני עם התגים , , . קישור קבוע.

2 תגובות על נניח שעמותה הייתה מסוגלת להשתלט על העולם? "כדור השלג" – סיפור סוציולוגי בדיוני קלאסי מאת קתרין מקלין

 1. מאת אלי אשד:‏

  "כדור השלג " נראה כסיפור היחיד שתורגם של קתרין מקלין לפחות תחת שמה. אולם יש לה סיפור מפורסם אף יותר נוסף שגם הוא עובד לרדיו והוסרט לטלווזייה ועובד לקומיקס. זהו Pictures Don't Lie" על ספינת חלל שמגיעה לכדור הארץ ומתגלית כמיקרוסקופית
  למרבית הפלא ניראה שהסיפור תורגם אבל במקום נדשיר ביותר שאינו מוכר אף לאספנים הגדולים ביותר של מדע בדיוני בישראל .
  זהו מגזין שיצא לעברית בשנות החמישים בשם "סיינש פיקשין " שממנו יצאו ארבעה גליונות נדירים ביותר.
  חוברת 1. של המגזין כללה את
  פלישה לכדור הארץ " רומן פנטסטי מרתק מאת "גורדון קלי ". למעשה זהו פלגיאט של "תמונות לא משקרות "
  מאת קטרין מקלין. על ספינה חייזרית שמנסה לנחות בכדור הארץ ומתגלה כבעלת גודל מיקרוסקופי.
  ייתכן שכתב העת תירגם את סיפורה של מקלין ומשום מה שינה את שם המחבר(ת) וייתכן שתירגם או עיבד סיפור של מישהו אחר שכתב סיפור דומה מאוד לשלה.
  הסיפור הנ"ל הוסרט לעתיד כסרט קצר של 20 דקות בשם" רשות נחיתה ( 1977) "עם יוסי גרבר ומשה טימור בידי הבמאי ריקי שלח,שאולי התבסס על התרגום של הסיפור שקרא בשנות החמישים. לדברי שלח בראיון שנתן לכתב העת "פנטסביה 2000 " על הסרט נודע לו על קיומו של סיפור של מקלין רק לאחר שצילם את הסרט בעל העלילה הכמעט זהה.
  בכל אופן ראוי מאוד לתרגם את הסיפור מחדש.

 2. מאת שלמה:‏

  תודה רבה, סיפור מאוד מעניין
  חבל שאין פרטים על הכללים…

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*