לציון מלאת 57 שנים למלחמת ששת הימים הנה הפרסום המקורי של אחד הפזמונים הידועים של המלחמה, פזמון שכתבה דליה רביקוביץ’ והלחין שמעון ישראלי על קרב עמק דותן האכזרי.

המערכת

עמק דותן. ויקיפדיה

במלחמת ששת הימים במהלך כיבוש צפון השומרון, לחמה חטיבה 45 בעמק דותן כנגד השריון הירדני , והדפה אותו אל מעבר לגשר אדם. קרב השריון בעמק דותן שבצפון השומרון היה מהקרבות הקשים במלחמת ששת הימים. 51 חיילים נפלו בו ועשרות מעשי גבורה הובילו לציונים לשבח ואותות מופת.

לאחר מלחמת ששת הימים כתבה המשוררת דליה רביקוביץ את השיר “עמק דותן” שהושר על ידי להקת פיקוד הצפון ללחנו של שמעון ישראלי.

המשוררת דליה רביקוביץ'. באדיבות מכון "גנזים"
המשוררת דליה רביקוביץ’. באדיבות מכון “גנזים”

השיר הושמע לראשונה בשנת 1968, עם העלאת התוכנית המצליחה “על הרמה”. התוכנית כללה שירים רבים שעסקו ברמת הגולן ובקרבות בצפון הארץ,

רביקוביץ’ כתבה את השיר במיוחד ללהקת פיקוד צפון. השיר נכתב על קרב בזמן מלחמת ששת הימים. אף שהשיר נהפך ללהיט, ואולי בגלל זה, רביקוביץ’ לא התגאתה בכתיבתו, אולי משום שלא רצתה להיות מזוהה עם שיר המפאר את הדר גבורתם של לוחמים, שמתו לשווא. נפלו כגיבורים אבל לדעתה של רביקוביץ’ אין שום גבורה במלחמה.

אבל השיר היה ונשאר מקסים.

הנה הפרסום המקורי של השיר בשבועון “מעריב לנוער” ב-1968

מעריב לנוער 1968 ״עמק דותן״ של דליה רביקוביץ’

 

והנה להקת פיקוד צפון שרה את “עמק דותן” בתכניתה “על הרמה”

והנה גם סיפור הקרב בעמק דותן בסרט שהופק על ידי צה”ל.

קיראו עוד של ועל דליה רביקוביץ’ ב”יקום תרבות”

תגובה אחת

  1. Avihu Shapira c פייסבוק :
    את גדי רפן לא היכרנו.כאן בקצה העמק שלנו.אבל את צבי שהיה המפורסם פחות בין השניים היכרנו היטב צביקה סדן שהיה נשוי אז לדליה שפק וחיו בעמיר.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שלוש עשרה − חמש =