כריכת הספר ״בובות שבורות״ של טל פאר
כריכת הספר ״בובות שבורות״ של טל פאר

יהיה בסדר / טל פאר

לֹא יִהְיֶה.

הַזְּמַן מְקַלֵּף מֵאִתָּנוּ טָעוּיוֹת,

מַכְנִיס אוֹתָן לְמִזְוָדוֹת

וּמְפנֶּה אוֹתָן לְדַרְכָּן.

לֹא יִהְיֶה בְּסֵדֶר,

יִהְיֶה חֻרְבָּן.

“יִהְיֶה בְּסֵדֶר”

אֲנִי מְפָרֶקֶת אֶת הַמִּלִּים הַשְּׂנוּאוֹת,

הֵן רֵיקוֹת. מִי יוֹדֵעַ אֶת שֶׁיִּהְיֶה?

הֲרֵי רָאִיתִי שֶׁלֹּא.

בְּצֵל הַהַשְׁפָּלָה, בְּצֵל הָאֲפֵלָה,

שִׁנּוּיִים עוֹלִים מִתְּהוֹם

וּמְאַחִים אֶת שֶׁהָיָה

לִיצִירָה חֲדָשָׁה,

פְּצוּעָה.-

הַשֶּׁבֶר מַחְלִים מֵאֶבְלוֹ

וּכְבָר הוֹצִיאוּ לוֹ אֶת הַתְּפָרִים

וְהַבְּסֵדֶר יוֹצֵק לְקַעֲרָתוֹ תֹּכֶן חַיִּים

שֶׁיִּחְיֶה לְצִדּוֹ וְיִסְלַח לְעַצְמוֹ.

לכותרת השיר שלפנינו, המופיע בספר השירים הראשון של המשוררת טל פאר (ילידת 1974, חיפה, ניו יורק, תל אביב), “בובות שבורות” (2024, הוצאת קתרזיס, עריכה ד”ר דורי מנור, עמ’ 71), אולי היה צריך להוסיף סימן שאלה. הן ברוח ימינו רוויי המלחמה, שהאופק המדיני והאזרחי שלהם עדיין לא ברור, והן לפי רוח השיר, המפרק את הביטוי הזה לחלקים, וקובע שלא רק שלא יהיה בסדר, “יהיה חורבן”.

המשוררת פאר, שהיא גם עורכת דין וגם דוגמנית מצליחה ובינלאומית בעברהּ, וגם- גילוי נאות – ממייסדות אגודת המשוררות והמשוררים בישראל, שהקמתי ב-2023, מוסיפה לפירוק הביטוי הרווח גם הסבר פואטי מרתק לאופן שבו התרבות שהוא מייצג נוצרת: “השבר מחלים מאבלו”, לאחר החורבן, “והבסדר יוצק לקערתו תוכן חיים שיחיה לצדו ויסלח לעצמו”. בלשון ימינו, כך למעשה נוצרת קונספציה.

השיר הנפלא הזה, המורכב והעמוק והמתוחכם, המעשיר את הנפש בתובנות, הזכיר לי את הנאום המכונן של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין, “הבעיה שלנו: יהיה בסדר”, נאום אותו נשא בטקס סיום מחזור של בית הספר לפיקוד ומטה של צה”ל ב-1992. וכה אמר שם רבין, ערב מהלכי השלום שלו, שהביאו בסופו של דבר גם להירצחו: “לאחת הבעיות הכאובות שלנו יש שם, שם פרטי ושם משפחה: זהו צירוף שתי המילים ‘יהיה בסדר’… הוא בלתי נסבל. מאחורי שתי המילים האלה חבוי בדרך כלל כל מה שלא בסדר: יהירות ותחושת ביטחון עצמי מופרז, כוח ושררה, שאין להם מקום… סממן לאווירה הגובלת בחוסר אחריות ברבים מתחומי חיינו… אווירת החפיף”.

בהמשך הנאום רבין פנה לבוגרי הפו”מ החדשים ואמר להם דברים שכאילו אפשר היה לומר למפקדי צה”ל ערב הטבח של השביעי באוקטובר, וגם כלפי ההנהגה שלנו, שנדמה כי רחקה שנות אור מרמת המנהיגות שהייתה לראש הממשלה הזה: “מה אני רואה לעצמי זכות וחובה לתבוע מכם? בראש ובראשונה: אחריות. נותנים בידיכם גורל חיי אנשים אחרים”, ובהמשך: “האחריות שלכם היא מוחלטת”.

קיראו גם :

האתר של טל פאר

טל פאר.האתר האישי

תגובה אחת

  1. שיר מעולה. אני מסכים עם המחמאות שמרעיף אילן ברקוביץ’ על שיר זה ועם יתר דבריו שברשימה, על השיר ועל דברי יצחק רבין. ברכותי לטל פאר על בחירתו של אילן לכתוב עליו.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

חמש × אחד =