בשיר “פסיק תפסיק” מתנהל דו-שיח בין נקודה לפסיק, ממנו אנחנו לומדים על השימושים בשני סימני הפיסוק המרכזיים האלה. השיר דיקדוקי-דידקטי, ובמבט ראשון ניתן לחשוב שזהו שיר לילדים. אבל גם המבוגרים אינם בקיאים דיים בשימוש בסימני הפיסוק, ויש להם מה ללמוד מהשיעור של בת-ציון ימיני, המוגש בצורה מעמיקה, ממצה, ועם זאת חיננית וקליטה.

בשני בתיו הראשונים של השיר נקודה משמיעה טענות כלפי פסיק, ומדגישה את עליונותה. פסיק עונה בנימוס, ומתאר בצורה עניינית את תפקידיו התחביריים הרבים, תוך כדי מתן דוגמאות, לאורך שבעת בתי השיר הבאים. נקודה, שכנראה הקשיבה היטב לפסיק, הושפעה מהאווירה הנינוחה של דבריו. עתה נימת דיבורה חברית, והיא אף מוסיפה מידע על סימן הפיסוק “נקודה ופסיק”, שהוא תוצאה של שיתוף פעולה בין השניים.

השיר נקרא בעניין ובהנאה, והוא הישג מבחינת מלאכת השיר: המקצב שלו מתנגן-גמיש, חרוזיו טבעיים, יצירתיים:

בָּעֲבוֹדָה / עֻבְדָּה, מְוַתֵּר / יוֹתֵר, לְמִשְׁפָּט / מוּעָט, לַקּוֹרֵא / בַּנִּרְאֶה, נְקֻדָּה / הַמֵּידָע, נְצָחִים / אַחִים.

לתחביר נכון חשיבות גדולה בתקשורת כתובה, שהופכת דווקא בימינו ליותר ויותר רווחת, הודות לריבוי אפליקציות טקסט. השיר-שיעור “פסיק תפסיק” של בת-ציון ימיני ראוי לפרסום ולהפצה ברבים.

כריכת ״לשון השירה בין שמיים וארץ״ של בת-ציון ימיני
כריכת ״לשון השירה בין שמיים וארץ״ של בת-ציון ימיני

ראו גם

לשון השירה בין שמיים וארץ של בת-ציון ימיני

האתר של בת ציון -ימיני

בת -ציון ימיני בפייסבוק

הפוסט הקודםניוזלטר יקום תרבות ליום שישי 18/8/23
הפוסט הבאהמלצות אנשי יקום תרבות לסוף השבוע 25-26 אוגוסט 2023
ד״ר בת-ציון ימיני
ד"ר בת-ציון ימיני היא מרצה בכירה בלשון. עמדה בראש החוג ללשון במכללת לוינסקי ולימדה גם במכללת תלפיות. ד"ר ימיני היא חוקרת לשון ומגדר, רטוריקה וסגנון. כתבה שני ספרי עיון על לשון השירה העברית המודרנית, והוציאה אותם לאור בהוצאת רסלינג: ״אדמה-אדמתי, ארצי ארצי - לשון ומגדר בשירה העברית המודרנית״; ״לשון השירה בין שמיים וארץ״. פרסמה מאמרים רבים בבמות שפיטות בארץ ובחו"ל.
בוגרת האוניברסיטה העברית במתמטיקה ומדעי המחשב, ומוסמכת הטכניון במתמטיקה. עובדת בתעשית המחשבים. למדה בסדנאות לשירה בהנחייתם של דליה רביקוביץ, רבקה מרים, ויעקב בסר. פרסמה ארבעה ספרי שירה: "השקת ספינת צפייה" (2008), "התנסויות" (2012), "בעזרת חברים" (2016), "כח משיכה" (2020). מתרגמת שירים מרוסית ומאנגלית, מפרסמת רשימות ביקורת על ספרי שירה, על סרטים, ועל הצגות תיאטרון. יוזמת ומנחה אירועי שירה.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

14 + 16 =