כל יום שישי יקום תרבות מפיצה שבועון ובו הפניות למאמרים שפורסמו בשבוע החולף, ולעיתים למאמרים שפורסמו ביקום בשנים קודמות באותם נושאים שנדונו בשבוע הזה. השבוע, למרבה הצער, הבאנו רשימות משל ועל דינה קטן בן-ציון.

להלן השבועון מיום שישי האחרון, ה-23 יוני 2023: לזכר דינה קטן בן-ציון, בורנשטיין על ישראל העתידית, “כוכב פרא”, איזקסון על הקיצור, דליה כהן-קנוהל, מזרחי על סוכרי, חקק על “בית הצללים”, והמלצות.

שבועון יקום תרבות

אתמול, בוקר ה-22 ביוני, נפטרה המשוררת, המתרגמת, וחוקרת הספרות דינה קטן בן-ציון בגיל 86. היא הייתה המומחית הגדולה ביותר בישראל לספרות בשפה הסרבו-קרואטית ותירגמה רבים ממכמניה לעברית. ממש ביום פטירתה יצא לאור תרגומה בהוצאת כרמל ל”בקיצור” מאת פרדרג פינצ’י. הנה מאמר שפירסמה ב”יקום תרבות” על סופר המדע הבדיוני הסרבו-קרואטי הידוע שחי בישראל, הינקו גוטליב. זהו המאמר האחרון שפירסמה בחייה.


והנה גם מאמר של יערה בן דוד על תרגום של דינה קטן בן-ציון לשירתו של וסקו פופה, מגדולי המשוררים הסרבו-קרואטיים.


וסקירה של משה גרנות על ספר בתרגומה של דינה קטן בן ציון. רומן זיכרונות של היוצר היהודי-סרבי ג’ורג’ה לבוביץ’ (1928-2004), ניצול אושוויץ שעלה לארץ בעת מלחמת האזרחים ביוגוסלביה לשעבר, וחזר אליה.


ולנושאים אחרים.

במדור הדיסטופיות של “יקום תרבות” הנה פרקים מספר דיסטופי סאטירי על מדינת ישראל, או מה שנשאר ממנה בעתיד, של דן בורנשטיין.


חמישים שנה מלאו ליציאתו של סרט האנימציה המדע-בדיוני באורך מלא הראשון, שזכה אז בפרס מיוחד בפסטיבל קאן. ד”ר אלי אשד כותב על הסרט “כוכב פרא”, סרט צרפתי-צ’כי שהתבסס על רומן מד”ב ידוע.


פרופסור מירון איזקסון ברשימה לא ארוכה על קיצור הדיבור, שהוא חושש שמביא גם לקיצור המחשבה.


ד”ר דליה כהן-קנוהל בפואמה שהפכה למופע מוזיקלי על חיפוש מיסטי של השכינה, בעקבות השירה הפרסית של ימי הביניים. אנחנו מביאים את הפואמה ואת המופע המצולם.


דורון מזרחי כותב על ספרו של יוסי סוכרי “אמיליה ומלח הארץ. וידוי” על יהודי לוב, ספר שחולל סנסציה עם פרסומו.


הרצל חקק כותב על הרומן ההיסטורי של יואב חייק “בית הצללים”, על ימי הפרעות ביהודי עיראק, הפרהוד, בראשית שנות ה-40 של המאה הקודמת, ועל ההשפעה על נפשם של מי שחזו בהן.


ולבסוף, בהמלצות אנשי יקום תרבות לסוף השבוע, חגית בת-אליעזר על הסרט התיעודי “המוחרם” על ברוך שפינוזה, ויואב ויכסלפיש ממליץ על המופע “אלה הם בנאי”.

אנו מקווים שתיהנו,

מערכת “יקום תרבות”


קיראו על חידושים באתר גם בדף הפייסבוק שלנו.

אתם מוזמנים להיכנס באופן קבוע לדף האירועים שלנו שבו יש תיעוד של האירועים הספרותיים והתרבותיים שערכה עמותת יקום תרבות לאורך השנים  מ-2010 ואילך.

https://www.yekum.org/2019/07/רשימת-האירועים-שקיימה-עמותת-יקום-תרבו/

אנו מזמינים את ציבור הסופרים לשלוח לפרסום סיפורים שזכו בעבר בפרסים ספרותיים.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל/

רשימה של סיפורים כאלו שפורסמו ב”יקום תרבות” תוכלו למצוא כאן.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל

אתם מוזמנים גם להיכנס לדף פרויקט הסיפור התנ”כי וההיסטורי שלנו שבו אנחנו מביאים סיפורים קלאסיים וחדשיים ואף עכשוויים על תולדות עם ישראל בימי התנ”ך ולאורך הדורות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

10 + 17 =