כל יום שישי יקום תרבות מפיצה שבועון ובו הפניות למאמרים שפורסמו בשבוע החולף, ולעיתים למאמרים שפורסמו ביקום בשנים קודמות באותם נושאים שנדונו בשבוע הזה. למשל השבוע הבאנו מאמרים על סטאלין ומעשי הזוועה שלו.

להלן השבועון מיום שישי האחרון, ה- 3 במרץ 2023: סטאלין כפול 5,הדיסטופיה פרגוד הבדולח,יגאל צור על סין,דוד מלמד על רצח פוליטי,אורן על פנחס שדה,כץ לוריא על ״מומו״,גורודיסקי וקלוץ,והמלצות.

שבועון יקום תרבות

השבוע מלאו 70 שנה למותו של הרודן הרצחני של ברית המועצות סטלין בחמישי למרץ 1953. לרגל המועד הנה ראיון יוצא דופן של הסופר המפורסם ה.ג.וולס עם סטאלין בשנות השלושים.


שיחה עם הסופר הישראלי הכותב ברוסית דוד מרקיש שאבי הסופר הידוע פרץ מרקיש נרצח בידי סטלין.


לסופר הסובייטי המפורסם מקסים גורקי הייתה מערכת יחסים מיוחדת במינה עם סטלין שהעריץ אותו, אך לבסוף הורה על רציחתו. קיראו במאמרו של אלי אשד על מערכת היחסים המוזרה הזאת.


הבמאי הסובייטי המפורסם סרגי איינזשטיין יצר שני סרטים על הצאר הרוסי איוואן האיום, שבעצם התבססו על דמותו של סטאלין וכתוצאה מכך הסתכסך בסרט השני עם הרודן. אלי אשד מספר מה עיצבן את סטלין.


קיראו את “הפרעוש” סיפור מצוייר מאת לאה גולדברג ואריה נבון שהוא תרגום של סיפור רוסי לילדים על פרעוש רודני, שסיבך את המחבר בצרה עם השלטונות.


אנחנו חוזרים במדור הדיסטופיה השבועי של “יקום תרבות” שבו בכל פעם אנחנו מציגים ספר אחר שמתאר עתיד שבו שולטת בישראל קבוצה קיצונית ורודנית. והפעם אחד מהספרים הראשונים מסוג זה, שנכתב בסוף שנות השישים.


דוד מלמד בסיפור שכמו יצא ממהדורות החדשות על רצח של מנהיג פוליטי בידי מתנקש.


ועוד על התנהלות השלטון בדיקטטורה, לציון מלאת שנה לפרוץ מלחמת רוסיה אוקראינה אילנה גורודיסקי מביאה לקוראי העברית את “לילה מעל קייב” של לב קלוץ.


וגם זה קשור – פרק מספרו העדכני והאקטואלי של יגאל צור ״סודות קטלניים, קשרים מסוכנים״ על בלש המוצא את עצמו מתמודד עם סודות בסין, באדיבותו של יגאל צור.


יוסף אורן סוקר את יצירתו של פנחס שדה ואת השקפתו הדתית המיוחדת שהתבטאה בה.


תמי כץ לוריא על “מומו” מאת אוהד נהרין – קינה של יופי וכאב.


ולבסוף, בהמלצות סוף שבוע, חגית בת-אליעזר על ההצגה “חסמתי את האמא הגיישה שלי באינסטגרם”


אנו מקווים שתיהנו,

מערכת “יקום תרבות”

קיראו על חידושים באתר גם בדף הפייסבוק שלנו.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שש עשרה + ten =