רבקה גיל שניה מימין, עם המקל, בטקס הזכיה במקום הראשון בתחרות הסיפורים “מוסיפים על האור”

“חיבורים” במקום הראשון בתחרות: שיחה עם רבקה גיל שפילברג.

“יקום תרבות” שמחה להודיע שהסיפור חיבורים, שפורסם באתר העמותה, מאת רבקה (ריקי) גיל שפילברג, בעריכתה של חגית בת-אליעזר, זכה במקום הראשון מבין 23 סיפורים שנשלחו לתחרות הארצית לשירה וסיפור ליוצרים עם מוגבלויות, במסגרת מיזם “מוסיפים על האור“.

התחרות מתקיימת זו השנה השמינית, בהובלת חברי ועדת היגוי בת 22 חברים מכל הארץ, סופרים ומשוררים מן השורה הראשונה, ובשיתוף מתנ”ס קרית השרון נתניה, שהעניק לה בית חם. חברי וועדת ההיגוי חרתו על דגלם להעמיד את אוכלוסיית היעד בקדמת הבמה, לאפשר להם חשיפה, להאיר עליהם זרקור, ולתת מקום לקולם.

מיזם “מוסיפים על האור” נולד בעקבות ערבי התנדבות של שירה וסיפורת בקרב קבוצת “צועדים בעיניים עצומות לרווחה”, קבוצת מתנדבים של עיוורים ולקויי ראייה בניהולם של הגברת  דינה וסרשטיין ומוטי להט בנתניה. ערבים אלה התקיימו אחת לשנה בנר שמיני של חנוכה, ונטלו בהם חלק ארגונים, פעילי קהילה, סופרים, ומשוררים, כולם בהתנדבות. חשוב לציין שקבוצת “מוסיפים על האור” אינה עמותה או ארגון, אלא קבוצת פעילים ומתנדבים מנתניה ומשאר חלקי הארץ, אותה מובילה המשוררת, כותבת, ומספרת הסיפורים, אסתר דגן קניאל.

עם פרוץ הקורונה, וכל המגבלות שחלו בעקבותיה, נולד רעיון להפיק אסופה לשירים וסיפורים לאנשים עם מוגבלויות מכל הארץ – חירשים, עיוורים, אוטיסטים, שיתוק מוחין, תסמונת דאון, נכי צה”ל, נפגעי טרור, נפגעי פוליו, נפגעי תאונות, פגועי נפש. הוקמה ועדת היגוי של 25 איש מכל הארץ, שנפגשו באמצעות הזום וכך עקפו את מגבלות הקורונה.

כ-100 יוצרים עם מוגבלויות נטלו חלק בכתיבת האסופה, והתוצאה הושקה באירוע חגיגי, בהשתתפות אמנים וסופרים מהשורה הראשונה, על במה אחת עם היוצרים עם מוגבלויות, ארוע מרגש בל יישכח.

כריכה קדמית של אסופת ״מוסיפים על האור״
כריכה קדמית של אסופת ״מוסיפים על האור״ משנה שעברה

בתחום הסיפור הקצר זכה סיפורה של רבקה גיל שפילברג “חיבורים”, שזכה להמחזה על ידי ענת בר נוי.

ועדת השיפוט, בראשה עמד בלפור חקק, קבעה כי הסיפור זכה בציון עשר בכל הקטגוריות על פיהן נבחן.

להלן ראיון קצר עם רבקה.

אלי: את יכולה לתת קצת פרטים על כתיבת הסיפור והרעיון שמאחוריו?

רבקה גיל שפילברג מחזיקה את ספרה שברים ותקוות

רבקה: הסיפור נכתב בהשראת תחום ההתעניינות של הבן שלי שמאד אוהב סרטי מדע בדיוני, וגם למד קולנוע ועסק בתחום. הייתה בזמנו סדרה בשם אנטרפרייז, על מסעות בחלל, וממנה קיבלתי השראה לנושא המסע בחלל. ומאחר וכל הנושא של חיבור בין גבר ואישה זה נושא שאני מתלבטת בו בחיי האישיים צץ במוחי הרעיון לחבר את שני הנושאים. לא ממש תכננתי איך יראה הסיפור. כל מה שאני כותבת, שזה בעיקר שירים, פשוט מגיעים אל הכתב אני לא ממש יודעת לומר איך. אני כותבת מה שיוצא ישר מהלב המילים פשוט מגיעות. בדרך כלל צריך שיהיה משהו שאני מתחברת אליו – מילה, מצוקה כל שהיא, משפט מספר, אירוע – ואז אני מתיישבת ליד המחשב ומקלידה.

אלי: פירסמת עוד סיפורים בעבר?

רבקה: לא פירסמתי עוד סיפורים. לגבי השירים הוצאתי השנה ספר ראשון “שברים ותקוות” בעריכת חגית בת-אליעזר בהוצאת “אחוזה”, ואני ממשיכה לכתוב. בספר יש שירים אישיים, שירי קורונה, שירים פוליטיים,שירי זכרון, ושירים אחרים. לדוגמא, הנה שיר שכתבתי לאחרונה בהשראת ביטוי מתוך ספר של גיום מוסו. הביטוי היה “חבל החיים”. וקראתי לשיר “הלוליין”.

הלוליין מאת רבקה גיל שפילברג

לוליין בקרקס

על חבל מהלך

צעד אחר צעד

רק לא ליפול

ואני על חבל החיים מהלכת

צעד אחר צעד

רק לא ליפול

לוליין בקרקס

על חבל מהלך

ושנינו במוט המייצב אוחזים

רק לא ליפול

העטיפה הקדמית והאחורית של ספרה של רבקה גיל “שברים ותקוות ”

קיראו גם

חיבורים מאת רבקה “ריקי” גיל

תגובה אחת

 1. ברכות לרבקה גיל המוכשרת מאוד
  כמי שמובילה את המיזם מזה שמונה שנים, חשוב לי לציין שהתחרות לשירה וסיפור
  נערכה זו השנה הראשונה { בשנים קודמות צויינו נושאים אחרים על הבמה}
  בקטגורית הספורים, רבקה זכתה בציון הגבוה ביותר מכל חברי השופטים.
  את הסיפור המחיזה על הבמה ענת בר נוי, שחקנית ומספרת ספורים וקריינית בספרית העיוורים .
  בשם משפחת מוסיפים על האור אני מאחלת לרבקה עוד הרבה יצירות מנצחות שכאלה.
  תודה לאלי אשד שחשף את המיזם ואת המנצחת שלנו.
  שנהיה תמיד מוסיפים על האור.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

עשרים − 18 =