השיר השבועי עם אילן ברקוביץ’, “האמת הסמיקה מבושה” מאת המשוררת גאולה הודס פלחן. השיר הקצר נכתב בעקבות משפטו של בנימין נתניהו.

המערכת

כריכת ספרה של גאולה הודס-פלחן ״תשורה לחיים שלא נחוו״
כריכת ספרה של גאולה הודס-פלחן ״תשורה לחיים שלא נחוו״

האמת הסמיקה מבושה / גאולה הודס פלחן

הָאֱמֶת הִסְמִיקָה מִבּוּשָה

אֵלַת הַצֶּדֶק תָּפְרָה שְׂפָתֶיהָ

עַל מוֹשַב הַדִּין יָשְבוּ שוֹפְטִים שְלוֹשָה

הַקִּרְקָס הִתְנַהֵל לְאוֹר הַשֶּמֶש הַתְּשוּשָה

וְרַק סְדוֹם זָעֲקָה שֶשְּמָהּ הָרַע הוּא רְכוּשָהּ, רְכוּשָהּ!

בעקבות משפט בנימין נתניהו

30.11.21

למרות שמשפט נתניהו הוא אחד האירועים הדרמטיים והמשפיעים ביותר בחיינו כישראלים בשנים האחרונות, אין כמעט שירים שמתייחסים לנושא בין ספרי השירה שלנו. המשוררות והמשוררים כמו נמנעים מלעסוק בסוגיה הבוערת הזו. לכן הופתעתי לגלות בספר השירים החדש, העשרים במספר, של המשוררת גאולה הודס פלחן, “תשורה לחיים שלא נחוו – שירים וכתבים” (2022, הוצאת מִיַאסְטְקוֹבָצְקִי, עמ’ 26), שיר שכולו מוקדש למשפט הזה. ההפתעה התעצמה משום שהשיר לא בהכרח מתכתב עם שירי וכתבי הספר האחרים, האוטוביוגרפיים ביסודם.

אמנם השיר של גאולה הודס פלחן מופשט, ואפשר שהוא מושפע גם מסדנת לימוד וכתיבה בעקבות שירת ימי הביניים, שהיא לקחה בה חלק במסגרת פרוייקט מחקר של ד”ר איילת אבן עזרא מהאוניברסיטה העברית, בהנחיית יקיר בן משה (ראו עמ’ 25-24 בספר בקטע פרוזה המאניש את המשרד ליחסי הציבור). אבל לא קשה להבין את עמדתה כלפי המשפט המתנהל בירושלים, עיר מגוריה לה הקדישה את ספר שיריה הקודם, “ירושלים שמעבר לסף” (2021, אותה הוצאה כנ”ל). עמדה זו מלווה אותה גם בפעילותה ברשתות החברתיות, שכוללת תמיכה בלתי מסויגת בנתניהו לאורך השנים האחרונות, השתתפות בקמפיין “דווקא נתניהו”, ועוד. התאריך בשולי השיר מעיד שהוא נכתב קודם לעדותה של הדס קליין, העוזרת האישית של איש העסקים והמיליארדר ארנון מילצ’ן, בתיק אלף במשפט נתניהו, שהחלה בשבוע שעבר ונמשכה השבוע, בחקירה הראשית ובחקירה הנגדית. האם גם עכשיו חושבת גאולה שהאמת מסמיקה מבושה, שאלת הצדק תופרת את שפתיה? שמתנהל קרקס, ולא משפט לגיטימי וחשוב בישראל היהודית אך גם הדמוקרטית?

גאולה הודס-פלחן. האתר של נילי דגן

קיראו גם

קרולין על “שורה לחיים שלא נחוו”

חגי הופר על “תשורה לחיים שלא נחוו”

יובל גלעד, אפשרות לחרות: על “פרח הזרות” לגאולה הודס-פלחן

גאולה הודס-פלחן בויקיפדיה

גאולה הודס-פלחן בלקסיקון הסופרים

תגובה אחת

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שבע עשרה − תשע =