הטייס הקנדי הנועז דן קופר
הטייס הקנדי הנועז דן קופר

דן קופר הוא גיבור קומיקס צרפתי בלגי. דן הוא אלוף טייס קנדי, טייס הניסוי של חיל האוויר הקנדי, שפועל הרבה גם באוסטרליה (בשני הסיפורים עליו שתורגמו לעברית), בנו של מדען מפורסם, שהופך לאסטרונאוט וטס לפובוס, ירח של המאדים.

הקומיקס נכתב וצוייר בידי היהודי-בלגי אלברט ויינברג (1922-2011)

אבל לאחר זמן מה החליט היוצר, לצער הקוראים, להפוך את הסיפור לפחות עתידני, ולבסס אותו על אירועים של ההווה. הוא הפך את דן קופר למנהיג להק טייסים אווירובטיים. בסיפורים אלו דן קופר מסתבך תמיד במאבק עם פושעים, מרגלים, וטרוריסטים שונים. לפחות בסיפורים שתורגמו לעברית איש אינו זוכר שדן הקופר הטייס הידוע היה גם אסטרונאוט שהגיע לירח של מאדים.

הסיפורים פורסמו במגזין “טינטין”, שנקרא על שם גיבורו הראשי, העיתונאי טינטין של הרז’ה. דן קופר היה אחת הדמויות הידועות במגזין בנוסף לטינטין.

לאחר פרסום בהמשכים במגזין כל סיפור יצא גם כאלבום. סך הכל פורסמו למעלה מארבעים אלבומים, ולימים שניים מהם הופיעו בעברית בהוצאת מ.מזרחי.

בארה”ב הקומיקס לא ידוע, פרט לכך שהוא זכה לפרסום כתוצאה מפרשת שוד מיסתורית ב-1971 של אדם שחטף מטוס תמורת כופר, ולאחר מכן קפץ ממנו עם מצנח ונעלם.

זהותו של השודד לא ידועה עד היום, וזוהי אחת התעלומות המיסתוריות של עולם התעופה, אבל הוא קרא לעצמו דן קופר.

כרזת המבוקש של אף.בי.איי לאלמוני שכינה את עצמו “דן קופר”. ויקיפדיה

חוברת קומיקס על העבריין המיסתורי ד.ב.קופר, שאולי קיבל השראה מסיפורי דן קופר

אחת ההשערות שעלו היתה שהאלמוני קיבל השראה מסיפור של דן קופר, שבו תוארה חטיפה דומה, וזה אומר שהוא היה ממוצא צרפתי, קנדי, או בלגי, שהרי הסיפורים אינם ידועים בעולם הדובר אנגלית.

צפו בסירטון על הפרשה כאן.

בעברית הופיעו שני סיפורים בשלוש חוברות. כולן בהוצאת מ.מזרחי.

 דן קופר הופיע בעברית לראשונה בשנת 1972 במסגרת “מועדון הסיפור המצוייר”, סדרת קומיקסים צבעוניים אירופיים קצרת ימים של ההוצאה, שכללה גם סיפורים על הבלש ריק הושה, ועל טינטין. הופיעו שני גליונות שכללו סיפור על דן קופר.

מספר 3 בסדרה הציג את הסיפור “נמרי הים”:

המהד’ורה הצרפתית המקורית של “נמרי הים”

ומספר 4 הציג את “קרב במצולות”.

בסיפור זה דן קופר ואנשי צוותו נאבקים במה שנראה כאירגון טרור מסתורי “נמרי הים”, שאנשיו מנסים לשים יד על המצאת קרני לייזר מתוחכמת ביותר. נרמז שיש לאירגון קשרים עם הגוש הסובייטי.

קטע מהחוברת בסדרת “דן קופר” עם הסיפור “נמרי הים”

הטייסים מנהלים קרב עם אנשי האירגון, דווקא במצולות הים, בניגוד לצפוי.

הנבל הראשי בסיפור, הקולונל, נמלט בסוף, כנראה כדי שיוכל להופיע בסיפורים אחרים, כמקובל בקומיקס.

כעבור שנים, ב-1987, פירסמה הוצאת מזרחי סיפור נוסף של דן קופר באלבום בכריכה קשה “דן קופר –הסוד הנעלם”.

בסיפור זה דן קופר יוצא בעקבות כנופית המרגלים “העקרב הירוק”, שמנסה להשתלט על מטוס ניסוי חדש וסודי, מעין “חמקן” שהוא בלתי נראה למכ”ם, שהומצא בידי אביו של דן קופר.

דן קופר יוצא למשימה במטוס הניסיוני החדש “ברק”, סוג של “מטוס חמקן”, באלבום “הסוד הנעלם”

אירגון המרגלים מבצע פיגוע חבלני, שבו דומה שאביו של דן נהרג! אך לא הכל הוא מה שהוא נראה. האב רק נחטף ודן קופר יוצא לחלץ אותו במטוס הניסוי שלו “הברק” מהאי שבו הוא שבוי בידי אירגון המרגלים.

וזהו. לא היו יותר סיפורי דן קופר בעברית. הוא כנראה לא מצא חן במיוחד בעיני הקורא העברי. מעניין למה, שהרי טייסים של חיל האוויר היו תמיד פופולאריים בישראל, אבל כנראה לא בתחום הקומיקס. אולי אפשר לייחס את זה לכך שהדמות של קופר הייתה משעממת, וגם הסיפורים שתורגמו לעברית לא באמת היו מרתקים.

עוד על דן קופר 

קראו גם על

דמות הטייס בקומיקס העברי והעולמי

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

עשרים − 2 =