לפניכם אחד הסיפורים המפורסמים ביותר שנכתבו על חג הפסח ועבורו לילדים, סיפורו של הסופר אשר ברש המבוסס על חוויותיו כילד.

סיפור זה הוא יוצא דופן ביצירתו של ברש. הוא פרסם אותו תחילה בגרסה מנוקדת לילדים בעיתון “הארץ” ב-1921 (שאותה תוכלו לקרוא ב”יקום תרבות” כאן), שנים מאוחר יותר כתב אותו מחדש והרחיב אותו מאוד בגרסה לילדים מבוגרים יותר ולמבוגרים בכלל. אותה תוכלו לקרוא למטה.

אשר ברש היה אחד הסופרים העבריים המפורסמים ביותר של המאה הקודמת, והזכויות על פרסום סיפוריו ברשת הם כעת של “יקום תרבות” באדיבות מכון “גנזים”, שהוקם בידי אשר ברש.

עד כה פרסמנו כמה מסיפוריו הידועים של ברש: את “אקמק” – על הימים האחרונים של השלטון התורכי העותמאני בחיפה, ו”במרבורג”, סיפור מצמרר על היהודי האחרון בעיר מרבורג בזמן השואה (שאותו פרסמנו גם באנגלית).

בהמשך נפרסם עוד מסיפוריו הקלאסיים של ברש, ביניהם “הנשאר בטולדו”, “בפונדק אחד” ו”יהודי מצרה נחלץ”.

וכעת לפניכם “השעורה” בשתי גרסאות, שכפי שתראו הן שונות מאוד זו מזו.

הגרסה המקורית לילדים שפורסמה במוסף “הארץ לילדים” הארץ לילדים, 21 באפריל, 1921, עמ’  ב-ד’).והיא מובאת כאן לראשונה מאז פרסומה המקורי לפני קרוב למאה שנה.

עשרים וחמש שנים לאחר מכן הופיע הסיפור בגרסה מורחבת יותר בכתב עת לילדים שאותו ערך ברש בשם “עתידות” בכרך ו’  עמ’ 153-156 בשנת תש”ו, 1946, ושם “השעורה” הופיע כסיפור מתוך קובץ (שלא יצא לאור לבסוף ) בשם “אלה אזכרה”. לבסוף הסיפור הופיע בגרסתו הידועה למבוגרים בכתבי אשר ברש, כרך ב’, מסדה, תשי”ב, תל אביב, עמ’ 312-310.

הגירסה הראשונהשל “השעורה” במכונת דפוס עם תיקונים בידי אשר ברש .באדיבות מכון “גנזים”.

“השעורה” הפך לסיפור ידוע וחביב למרות המשמעויות הנוראיות שלו, ואנו מביאים אותו כאן בגרסת “מקראות ישראל” עם איור של ה.פ. הכטקופף, ובסיום תוכלו להאזין לו גם בגרסת תסכית מהרדיו.

Image result for ‫שיח העתים‬‎

האזינו ל”השעורה” כתסכית רדיו עם הקראה של מוטי ברכן

האזינו ליואב ברש נכדו של אשר ברש מספר על סבו הסופר

קראו מאמר על הסיפור :

לכתוב סוף אחר -“השעורה ” של אשר ברש בגירסה לילדים ובגירסה למבוגרים ” מאת ד”ר עופרה מצוב -כהן

עוד סיפורים מאת אשר ברש:

“אקמק” – סיפור קלאסי על הימים האחרונים של השלטון התורכי בארץ ישראל

במרבורג” סיפור על השואה מאת אשר ברש

האזינו לשיחה על ביעור החמץ עם מוטי רפל

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

חמש עשרה − 3 =