מאת אלי אשד

לרגל מרתון הבילוש והמתח, שיתרחש ב-22 במרץ במרכז הקהילתי ברחוב דב הוז בתל אביב בהשתתפות “יקום תרבות”, לפניכם שיחה עם ניר רצ’קובסקי ועמנואל פינטו, מארגניו הנמרצים של האירוע


איך נוצר הרעיון ל”בלש בעיר”?

שנינו באים מתחום הספרות, ככותבים ומתרגמים, ועוסקים הרבה שנים בחיבור שבין ספרות לבמה, והנגשה מעניינת שלה לקהל דרך קריאה של שחקנים. רצינו לעשות משהו שלא יהיה עוד אירוע ספרותי רגיל, שאליו באים רק חובבי הספרות הרגילים, אלא יחבר בצורה מעניינת ומקורית בין ספרים משובחים לקהל רחב. וספרות בלשית ומסתורין ומתח היא מושלמת לחיבור כזה, כשהיא במיטבה כמובן.

האם כל אחד מכם חובב ספרי בלשים ומתח? אם כן, אילו ספרים בדיוק?

אנחנו כמובן לא זהים בטעם שלנו, אבל באופן כללי כל אחד מאיתנו מעדיף ספרים על בלשים שיש באישיות שלהם משהו מורכב, שנמצא בקונפליקט עם המקצוע. כאלה שבמבט ראשון בכלל לא היו אמורים להיות בלשים. בכלל, העומק הפסיכולוגי של הבלש יכול להיות לפעמים מעניין לא פחות מהתעלומה עצמה. למשל בספרים של דרור משעני, או מגרה של סימנון.

האם יש לכם ניסיון כלשהו בתחום הבלשים והמתח?

עכשיו יש לנו הרבה מאוד…

מדוע לדעתכם קיים צורך בפסטיבל כזה כיום?

ראשית, ספרות הבלש והמתח סובלת לפעמים מדימוי קצת “זול”, שלגמרי אינו מוצדק: חלק מהספרות הכי איכותית, מקורית וניסיונית שנכתבה ונכתבת הוא ספרות בלש. אנחנו מקווים ש”בלש בעיר” יתרום קצת לטיהור שמה. שנית, הקהל מתרחק בהדרגה מספרות בכלל וקורא פחות ופחות, ודווקא ספרות הבלש והמתח, שהיא ז’אנר פופולרי ביסודה, יכולה להחזיר אותו אליה.

איך כל אחד מכם תורם לפרויקט?

כאמור, שנינו עובדים יחד כבר הרבה שנים על עיבוד של ספרים וטקסטים לקריאה מבוימת על ידי שחקנים, ואת המיומנות המשותפת הזאת שיצרנו הבאנו גם ל”בלש בעיר”.

מה תכננתם שלא התגשם?

במקור תיכננו אירוע שיתפרש על כמה אתרים בעיר, עד השעות הקטנות של הלילה, אבל למהדורה הראשונה הסתפקנו בינתיים במקום אחד, ו”רק” עד חצות. בשנים הבאות אנחנו מבטיחים להגשים בהדרגה את השאיפה המקורית.

מה תכננתם שכן התגשם?

הבאנו את בוריס אקונין האחד והיחיד לארץ! וגם את סופרי המתח והבלש הכי טובים בארץ – ליעד שהם, אמנון ז’קונט, דרור משעני, אדיבה גפן, שמעון אדף, יונתן שגיב, ארנה קזין. לא יכולנו לחלום על נבחרת יותר טובה מזאת. ובנוסף לזה הרבה מופעים מעולים עם מבצעים מדהימים – אלונה קמחי שמקריאה אדגר אלן פו, ערן צור שמקריא בתיה גור, ועוד מופעים ופעילויות לרוב, וכל זה במחיר כרטיס מאוד סמלי.

מה השאיפות שלכם לגבי הפסטיבל?

שיהפוך למסורת שנתית הולכת ומתרחבת, ויביא לקהל הישראלי את מיטב ספרות הבלש והמתח העברית והזרה, עם עוד סופרים אורחים מרשימים כמו שהצלחנו להביא הפעם, ושיימשך בפעמים הבאות לא רק יום אחד אלא כמה ימים ואף שבוע שלם מלא וגדוש ומפוצץ באירועים להנאת הקהל.

עוד פרטים על מרתון המתח והבילוש

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

עשרים − שמונה =