עם היכולות הגרעיניות המתעצמות שלה ועם שליט כנראה לא לגמרי יציב בנפשו, בראשה צפון קוריאה הפכה זה מכבר לבעיה גוברת והולכת לעולמנו. חיים מזר מביא כמה הרהורים והצעות לגביה

הרהורים על צפון קוריאה

מאת חיים  מזר

צפון קוריאה זמנה  קצוב – השערה

יכול להיות, ואת זה אני אומר בזהירות, שהתערבות אמריקאית בצפון קוריאה, גם אם היא תהיה מינימליסטית, תביא לקריסתה של המדינה. ארה”ב לא יכולה להרשות  לעצמה להיות מאוימת על ידי צפון קוריאה. היא לא צריכה לעשות הרבה. די להטיל שתיים או שלושה פצצות מפלצתיות כדוגמת זו שהטילה על אחד המרכזים של דעאש, על מרכזים שלטוניים וצבאיים – והמדינה תתפרק. לא  בטוח שסין תתערב לטובתה של צפון קוריאה. מדינה זו היא  בבחינת כאב ראש לא  קטן. לסינים. הרושם הוא שסין לא בדיוק יודעת איך לנהוג ביחס למדינה זו. מבחינתה זה לא לבלוע ולא להקיא. גם לה ברור שבראש המדינה הצפון קוריאנית עומד אדם לא לגמרי שפוי.

אין לשכוח שלצפון קוריאה אין בעצם כלכלה… הפלת אותן פצצות תביא להתפרקותה של המדינה. זה יכול להוביל לאיחוד בין הצפון לדרום מכיוון שמדובר בעצם באותו עם… כאשר מדובר בדיקטטורות, בסופו של דבר הן מכלות את עצמן. הדוגמה הבולטת היא קריסת בריה”מ. בריה”מ הייתה מעצמת על שהמטבע שלה לא נסחר בעולם.

מפעולה כירורגית מעין  זו על צפון קוריאה – כל מדינות האזור תרווחנה.

הצצה אל עבר החייל הצפון קוריאני

לקראת עימות  צבאי אפשרי בין  ארה”ב לצפון  קוריאה  דנים  רבות  באופיו, במבנה הכוח, בארסנל של  הצבא  צפון הקוריאני  ובזירות  קרב  פוטנציאליות. שאלה  שיש להתייחס גם אליה, היא החייל  הבודד בצבא זה.  צפון  קוריאה היא דיקטטורה. האוכלוסייה כולה משועבדת  למדינה,  הכלכלה  שלה  רופסת מאוד,  וישנו  מחסור  תמידי  במזון. למדינה אין  עורף כלכלי  למלחמה ממושכת. למלחמה קצרה – אולי. איך  יתנהג  אותו  חייל ביום  פקודה?  במדינה מסוג  זה, הברירות של החייל  עגומות. מה מידת המוטיבציה  שלו  להילחם?  עד  כמה  האינדוקרינציה  שהוא עובר אפקטיבית  ולכמה  זמן? האם  נערכו  מחקרים  מסוג  זה  בצבא  ובמודיעין  האמריקאי?

בצבא  מסוג  זה  רוב  הסיכויים  שסירוב  של חייל  כזה  להילחם  יסתיים  בכיתת יורים. המפקד שלו יאמר לו  במפורש שאם  לא  יצא  להילחם, הוא  אישית  ידאג  לחיסולו – וזה ייעשה  מול  שאר  החיילים. אם המפקד ימצא  לנכון,  הוא גם  ידאג  לחיסולם  של  בני משפחתו. איזו  ברירה עומדת  בפני חייל זה,  להיהרג  על  ידי  מפקדיו  או  להיהרג  בשדה  הקרב? מבחינתו  של החייל עדיף  כבר  לצאת  לשדה הקרב…  אם  יילקח  בשבי,  רוב הסיכויים שיישאר  בחיים.  זה  צריך  להיות  מרכיב  חשוב  בתהליך קבלת  ההחלטות  של  הצבא  האמריקאי  לקראת מלחמה עם צפון  קוריאה.

משך  הזמן  של  מלחמה  זו  צריך  להיות  קצר ככול  שניתן. מלחמת,  בליץ  קריג. במלחמה  זו  יש לפעול לפירוקו  המהיר  של צבא  זה. היעדים  צריכים  להיות  מוקדים שלטוניים, תעשיות צבאיות, בסיסים צבאיים – ובפרט  בסיסים של  חיל  האוויר, נמלי ים ובסיסים  לשיגור  טילים.  יש  להניח  שלמודיעין  האמריקאי יש ידע בתחומים  אלה,  ויש לפעול  גם  לחיסולם  המהיר של מנהיגי המדינה,  לרבות  מפקדי  צבא  בכירים. מכלול  זה  של  פעולות  יש לעשות  בצורה  מסיבית, וללא  הפסק.

עם השמדתו  של  כל  יעד  כזה,  יש להודיע  על  כך בתקשורת. יש  לשדר  ידיעות  אלה בכול רשתות  השידור ובפרט  בקוריאנית, כדי  שהחיילים  ירפו  מהמלחמה, וכי כאשר  ייתפסו  לא  יאונה  להם  כל  רע.  הם  ישוחררו מיידית  לבתיהם.  אם יתקיים שידור  רציף  של  ידיעות אלה באמצעי  התקשורת,  סביר  להניח  שהחיילים  הצפון  קוריאנים  לא  יישארו  אדישים  לו. בדבר  אחד  הם  יהיו  בטוחים  – שאם  ייכנעו  לא  יאונה להם  כל רע.  זה צריך  להיות רציונל  בסיסי בהכנות לקראת מלחמה  עם  צפון  קוריאה. הצגת  הדברים היא  אמנם  פשטנית,  אך  יש  בה  כדי  להציג  דרך  פעולה  אפשרית  של  הצבא האמריקאי.

קים ג’ונג-און על הכוונת

Image result for kim jong on magazine cover

שלושה סיפורים  מלפני  עשרות  שנים. סיפור אחד  התרחש בתל אביב. בשנות  ה -60 אדם מטורף עלה על גג בנין ואיים  שהוא יקפוץ למטה.  לצופים  ולמשטרה היה ברור שמדובר  באדם  לא שפוי. אחד  השוטרים,  בהברקה  של רגע, פתר את הבעיה. הוא לקח סכין גילוח  ואמר לאותו מטורף שהוא עומד לחתוך  את הבניין  עם סכין  הגילוח. המטורף ירד מהבניין. סיפור שני  הוא ממלחמת  העולם  השנייה. צ’רצ’יל  העסיק  במשרה מלאה  אסטרולוג. הוא לא  האמין  באסטרולוגיה. ובכן, מדוע עשה זאת? צ’רצ’יל  ידע  שהיטלר מאמין  באסטרולוגיה, ואחד כזה שימש אותו בקבלת ההחלטות  שלו. דרך האסטרולוג שעבד אצלו,  צ’רצ’יל  ניסה  להבין  את  דרך החשיבה  של  היטלר. סיפור  שלישי לקוח  משנות ה-80  של  המאה  הקודמת. מדובר בוודיע חאדאד ראש החזית הדמוקרטית, אחד  מארגוני  הטרור  הרצחניים  ביותר שהביאו למותם של  עשרות  ישראלים. באחת מתוכניות הטלוויזיה בערוץ  הראשון,  סיפר  אחד  מבכירי  המוסד שהיה בזמן שידור התוכנית  בגמלאות, כי למוסד נודע  כי אותו וואדיע  חאדאד אוהב  סוג  מסוים  של שוקולד שוויצרי. סיפקו לו.  את התוצאה לא  קשה  לנחש.

למה  אני  מספר  את  כל  זה?  צפון  קוריאה  היא מדינה  סגורה כמעט  הרמטית. מעט  מאוד  ידוע  עליה, ועוד פחות  מכך  על  שליטיה. על  הנעשה בסין  הקומוניסטית  בימיו  של  מאו טסה טונג ועל  הנעשה בבריה”מ בזמן השלטון  הקומוניסטי ידעו  יותר. ייתכן  שבאותם  סיפורים שהבאתי  טמון איזשהו מפתח  להפלתו של  קים  אל ג’ואן. בסיפור הראשון מה עשה אותו  שוטר? איש חכם הוא היה. הוא  ראה שהעומד  בפניו איננו שפוי,  ועל כן שיחק את  עצמו כלא שפוי. בסיפור  השני – בנסותו להבין  את  היטלר, צ’רצ’יל  לא השליך  על  היטלר  את  צורת  החשיבה שלו, מה שנקרא “כשל  החשיבה הזהה”.  הוא ניסה להבין  את  דפוס החשיבה של היטלר. במקרה השלישי, במוסד  הבינו שהרעלת המזון המבושל  בביתו של וואדיע חדאד עלולה להיות בעייתית, מכיון שקרוב לוודאי היו בבית זה טועמים מקצועיים, שטעמו את  המזון  המתבשל לפני שהגישו אותו לחדאד.  על  כן  הלכו למשהו תמים למראה. פריט מזון שבא  ארוז מהיצרן. בזה התמקדו. שילוב של  אלה  וחשיבה יצירתית על  גבול  הטירוף  יכולים  לשים  את  קים ג’ונג און על הכוונת.

אז איך  מגיעים  אליו? דרך אחת  באמצעות  אלה  שמכירים אותו. ידוע שהוא למד בשוויץ. יש לאתר  את  אלה  שלמדו  איתו, ובעזרת היכרותם  אותו לבנות  פרופיל אישיותי  שלו,  ואפילו  לחשוב על פגישת מחזור איתו בביתו. יכול  להיות  שזה יצליח. בהסתמך  על  פרופיל  זה  יש לנסות ללמוד אילו  ספרים  הוא  אוהב לקרוא,  ומהן  הדמויות  ההיסטוריות והספרותיות  הנערצות  עליו. קיימת  אפשרות  שזה יוכל לעזור  לבצע  עליו מניפולציות  פסיכולוגיות בעתיד. דרך אלה שהכירו אותו בזמן  לימודיו  אפשר יהיה לעמוד על הטעם  הקולינרי. למה? הקורא יכול  לנחש.

מהמעט  שכן  דולף  אל מחוץ  למדינה,  אפשר ללמוד  משהו על התרבות הארגונית  של  הצבא ושל  המערכת  השלטונית.  במערכות  סגורות כדוגמת  זו  של צפון קוריאה, הפעילות  הפוליטית  מתחת לפני  השטח רוחשת  וגועשת יותר מאשר במדינות  פתוחות. במדינות  כאלה המועדים לפעילות זו  מפתחים  לעצמם  דרכי פעולה מתוחכמות  ביותר, כדי  להעביר את מסריהם לממוענים שונים היכולים לשרת  את המטרות  שלהם. על כך  אפשר ללמוד ממה שנעשה במדינות ברית ורשה לאחר שזו התפרקה. גנזכים ממשלתיים נפתחו  והפכו למאגר בלתי נדלה להיסטוריונים. אפשר יהיה  לנצל  תככנות פוליטית זו  על  מנת  לייצר עבור שליטה של  צפון קמבודיה את  הברוטוס  שלו. אין גם  לשכוח שקים  ג’ונג- און הוא צעיר מאוד, בערך בן 33 וחסר את  הניסיון הפוליטי  של פקודיו  המבוגרים  ממנו   בעשרות  שנים.

לאחר צפון קוריאה

רעש התופים של  מלחמה  בין  צפון  קוריאה  לבין ארה”ב  ודרום  קוריאה  הולך ומתעצם. ישנן  תחזיות  המדברות  על  מלחמה עקובה  מדם שתגרום  לדרום קוריאה נזק כלכלי עצום,  ולכך כי יידרש הון עתק   לשיקומה. מכיון  שדרום  קוריאה היא  מעצמה כלכלית,  יהיו  לכך  השפעות  מרחיקות  לכת על  כלכלת העולם.  אם  אני מנסה להיכנס לראשו  של שליטה של  צפון קוריאה, יכול  להיות  שקו  המחשבה שלו הוא שאין לו בעצם  מה  להפסיד. לצפון קוריאה  אין  בעצם  כלכלה, ולכן  אין  מה שיינזק. הוא  בכל זאת  יאמר  את המילה  האחרונה, וזה  מה שחשוב  לו. עושה  גם  רושם  שהשנאה שלו  למערב היא תהומית,  מה שמאיץ  את  קו  המחשב  הלוחמני  שלו. אם אכן מצויים  ברשותו  טילים  בליסטיים  ארוכי טווח  שיאפשרו לו לפגוע  בארה”ב, הוא לא יהסס לעשות  בהם  שימוש. איך  תגיב  ארה”ב  – לא קשה  לנחש. במקרה  זה לא סין ולא  רוסיה תנסינה להגן  עליו.

הגורם  הכלכלי  יהיה בעל שיקול  מכריע  בתהליך  קבלת ההחלטות האמריקאי באשר לפעולה. התגובה האמריקאית חייבת  להיות מהירה  ביותר בלי שלשליטיה של  צפון  קוריאה תהיה אפשרות  לנשום.  להביא  לקריסתה  מהירה  ומוחלטת  של  המדינה.  השאלה  המתבקשת  היא  מה עושים  לאחר  המלחמה?  אסור  בשום  פנים  ואופן  לתת שהות  לשרידי  השלטון  להתאושש. אין גם  לתת לאוכלוסייה  המקומית  להרגיש שכוח  אמריקאי ישלוט  עליהם. זה עלול לעורר אנטגוניזם כלפי  האמריקאים, ואפילו  לעורר כיסים  של  התנגדות  פעילה. אין  גם  לפעול  בנוסח  של  גנרל  מקארתור  שהיה הקיסר של  יפן בסיומה  של  מלחמת  העולם  השנייה,  למרות  שהוא  תרם רבות  לשיקומה  של  המדינה.

אז מה כן  יש  לעשות? הפיתרון  המעשי  הטוב  ביותר  הוא איחוד מדיני בין  שתי  הקוריאות,  שהרי  מדובר  באותו  עם. איך משלבים אוכלוסייה  ברמת  חיים  נמוכה עם  אוכלוסייה  ברמת  גבוהה?  אוכלוסייה אחת  חיה באופן  שיטתי  תחת עינו  הפקוחה  של  השלטון,  וכל  התנגדות  הקטנה ביותר  או  מתיחת ביקורת על מן דהוא היתה  יכולה להסתיים בגזר  דין מוות. ומהצד  השני  של  הגבול  – חברה דינמית  דמוקרטית. יהיה צורך  ללמד את האוכלוסייה  החלשה להתנהג בצורה  חופשית, ולהדגיש בפניה כי לא  יאונה לאף  אחד כל  רע.

דוגמה  לתהליך  הבראה  כזה התרחש  עם  נפילתה  של חומת  ברלין,  שבעקבותיה שתי  הגרמניות, המזרחית  והמערבית  אוחדו.  התוצאה  מעצמה  כלכלית  רבת עוצמה. זה  הלקח  אותו  יהיה צורך ליישם. ממשלתה  של  קוריאה  הדרומית   יש לה  במי להיוועץ.  בכך  יש להתחיל  כבר כיום.  טוב תעשה ממשלת דרום  קוריאה אם תקים  כבר  עכשיו  צוותי עבודה  שייוועצו  עם  אנשי  מקצוע  בגרמניה,  על  מנת  לבצע את  אותם  שינויים  הכרחיים  לבנייה מחדש של  המדינה ולשיקומה של  האוכלוסייה  הנחשלת. לתוך  מאמץ  גדול  זה  יהיה זה  מין  התבונה  לגייס  אינטלקטואלים ואנשי מקצוע מהצפון, שהרי  אלה  מכירים  את  האוכלוסייה  הצפונית  יותר  טוב  מכל  אחד  אחר.

זאת  תהיה קוריאה חדשה עם  עוצמה כלכלית חזקה הרבה יותר מזו  כיום.  במזרח  אסיה יהיה  גורם  כלכלי חדש שהמעצמות  הכלכליות  המקומיות   תצטרכנה  ללמוד  איך  לעבוד  איתו,  והכוונה  היא  לסין וליפן. מתיחות  כלכלית  לא תהיה חכמה,  כיוון  שכולם  יפסידו.  יש לבנות  מודלים  של  שיתוף  פעולה  שכולם  יצאו מהם  נשכרים.

ראו גם:

קליגולה החדש? אלי אשד על קים ג’ונג-און שליט צפון קוריאה

קים ג’ונג און על עטיפת המגזין הסטירי “מאד”

5 תגובות

 1. לגבי היטלר שנטען למעלה שהאמין באסטרולוגיה. זה לא לגמרי ברור .יש טענות שהוא דווקא בכלל לא האמין במיסטיקה ויש טענות מנוגדות .מה שברור הוא שבספרייתו הפרטית התגלו הרבה ספרים על מיסטיקה.
  כמה זה השפיע על מדיניותו של היטלר ? שוב זה לגמרי לא ברור.
  מי שללא ספק האמין מאוד באסטרולוגיה ובכישוף ומה שרק רוצים היה עוזרו הבכיר של היטלר, הימלר שהיה לו אסטרולוג אישי והוא האמין בכל מילה שהוא שמע מימנו .עד לנקודה מסויימת לפחות.

 2. עושה רושם שמהלכים לקראת מלחמה בצפון קוריאה צוברים תאוצה. אתמול צפון קוריאה שגרה טיל שחלף מעל יפן. יכול להיות ששליט המדינה בוחן את גבולותיו וכול פעם הוא יעשה מעשה נועז יותר. טילים צפון קוריאנים יחלפו בגבהים הולכים ויורדים מעל יפן, דרום קוריאה וגואם. את הלקח של פרל הרבור הוא לא למד או לא רוצה ללמוד. טראמפ סביר להניח לא יישאר בחיבוק ידיים.. המכה שתונחת על צפון קוריאה תהיה בנוסח של בליץ קריג ובעוצמה חסרת תקדים. צפון קוריאה תתפרק.

 3. שלום
  יש לרוצץ את ראש הנחש במקום לפתוח במלחמה כוללת…..לצורך כך יש להפעיל אמצעים מודיעינים לאיתור מקומו בזמן אמת.

 4. לא יודע מה הוא בדיוק חושב המנהיג הצפון קוריאני אבל בפסיכולוגיה הוא ועוזריו לא מבינים כלום.הודעה מטופשת כזאת אתה לא רואה אפילו מצד האיראנים.
  http://edition.cnn.com/2017/09/21/politics/north-korea-donald-trump-united-nations/index.html
  orth Korea: Trump’s UN speech amounted to ‘the sound of a dog barking’
  CNN Digital Expansion Shoot, Joshua Berlinger
  By Joshua Berlinger, CNN
  Updated 0540 GMT (1340 HKT) September 21, 2017
  Growing push to expel North Korea from UN

  PauseFullscreen
  Now Playing Growing push to expel…

  Growing push to expel North Korea from UN 02:12
  STORY HIGHLIGHTS
  ‘I feel sorry for his aides,’ North Korea’s foreign minister said of US President Donald Trump
  Trump threatened to ‘completely destroy’ North Korea in his first speech at the United Nations
  (CNN)North Korean Foreign Minister Ri Yong Ho said Wednesday US President Donald Trump’s threat to destroy the hermit kingdom sounded like “a dog barking.”

  “If he was thinking he could scare us with the sound of a dog barking, that’s really a dog dream,” Ri, who is in New York for the United Nations General Assembly, told reporters in front of his hotel in New York.
  In Korean, a dog dream is one that is absurd and makes little sense.
  Though Trump’s speeches typically employ colorful rhetoric, threatening another country with destruction was unprecedented for a US President and took diplomats aback.
  “The United States has great strength and patience, but if it is forced to defend itself or its allies, we will have no choice but to totally destroy North Korea,” Trump said in the Tuesday speech.
  “North Korea’s reckless pursuit of nuclear weapons and ballistic missiles threatens the entire world with unthinkable loss of human life … no nation on Earth has an interest in seeing this band of criminals arm itself with a nuclear weapon and missiles,” said Trump.
  Trump to UN: ‘Rocket Man’ on a suicide mission 02:23
  Trump also said North Korean leader Kim Jong Un — who he referred to as “rocket man” — is “on a suicide mission for himself and for his regime.”
  It’s the second time Trump has referred to Kim by the new nickname, which is likely a play on the eponymous Elton John song and the numerous missile tests Kim has overseen. The first was in a tweet Sunday.
  When asked about the new nickname for North Korea’s Supreme Leader, Ri said of Trump “I feel sorry for his aides.”

 5. שליט צפון קוריאה ‘קים ג’ונג און מאיים עכשיו על ארה”ב ועל המערב שהוא יבצע ניסוי נשק גרעיני נוסף ומאיים שוב במלחמה גרעינית .
  איך על המערב להגיב?
  על המערב ועל המזרח ביחד ,ארה”ב רוסיה סין והודו להוציא הצהרה משותפת שכל ניסוי פצצה כזאת של צפון קוריאה תיענה בחומרה. ואם וכאשר צפון קוריאה תבצע את הניסוי הגרעיני שלה יש להשמיד כמה הארמונות של קים גו’נג און. הוא כמובן לא יפגע שהרי הוא נמצא זה מזמן בבונקר תת קרקעי אי שם. אז שלא יצא יותר מהבונקר שלו ושישאר שם לנצח
  .אגב אני מאמין בהחלט לכל ההצהרות של השליט הצפון קוריאני ולדעתי הוא לא מבלף בכלל ומה שהוא יוכל לעשות הוא יעשה. הוא מבחינתו הרי אל בן של אל ונכד של אל .
  מבחינתנו וגם מבחינת הרוסים והסינים וההודים המדובר במשוגע שהוא איום על שלום העולם. .ומשום כך יש להגיב על כל ניסוי נוסף שלו בחומרה וללא דיחוי.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

תשע עשרה − 7 =