תוצאת תמונה עבור ‪dawn to a sunless sea  lin carter‬‏

מאת חיים מזר

לאחרונה התגלה בשני ירחים של שני כוכבי לכת שונים –  אחד של צדק, אירופה שמו, והשני הוא ירח של שבתאי, אנקלדוס – ובמעמקי שניהם מצויים אוקיינוסים.  קוטרו של  אירופה – 3100 ק”מ  ואנצלדוס – 500 ק”מ. על  ירח זה התגלו התפרצויות של גייזרים. ממחקרים של חלליות עולה האפשרות לקיומם של אוקיינוסים גם בירחים נוספים במערכת השמש. צילומים שהגיעו בשנה האחרונה מפלוטו מעידים גם הם  על  אפשרות כזו. כל הממצאים האלה מעידים כנראה על תופעה אוניברסלית. עמוק מתחת לקרום של  כוכבי לכת וירחים במערכת השמש, ואולי גם במערכות שמש אחרות, מצויים מאגרי מים גדולים בממדים  גלובליים.

תוצאת תמונה עבור ורן מסע אל בטן האדמה ספר

תופעה זו מעוררת את השאלה – ייתכן שכך זה גם בכדור הארץ? הראשון שהעלה זאת היה סופר המדע  הבדיוני ז’ול וורן בספרו “מסע לבטן האדמה”. והנה, במחקרים שפורסמו לאחרונה, עולה בפירוש  האפשרות להיתכנות זו. על פי תוצאותיהם של מחקרים אלה, בעומק של 1000 ק”מ במעטפת התחתונה  מצוי אוקיינוס שכמות המים בו שווה לכלל כמות המים בכל האוקיינוסים גם יחד (1).

תוצאת תמונה עבור ורן מסע אל בטן האדמה ספר

איור של “מסע אל בטן האדמה” מאת ז’ול ורן

תגלית זו מעוררת שאלות רבות ומסקרנות. האם מאגרי מים אלה הם אקוויפארים אדירי ממדים? האם קיים איזשהו מרחב  פתוח בין  גובה  פני המים למסלע שמעליהם משהו כמו אטמוספירה? האם מאגרי  מים אלה מרוכזים במקום אחד או מפוזרים, ואולי יש  ביניהם תעלות חיבור? מה ריכוז המלחים בהם? איך  משפיעים עליהם כוחות הגאות והשפל? כמו על פני כדור הארץ? מכיון  שהמים  מצויים עמוק בתוך כדור  הארץ סביר להניח שכוח המשיכה קטן יותר ממה שאנחנו מכירים, ומה גודלו? מה הטמפרטורה של מים אלה ומה הטמפרטורה של האטמוספרה, אם אכן ישנה כזו? ושאלת השאלות: האם יש בהם חיים, ואם  נלך צעד נוסף קדימה – אולי יש שם חיים תבוניים? האם קיימת אפשרות להגיע למקומות אלה? הנה כי כן, נפתח כאן  חלון למחקרים מרחיקי לכת גם לגבי חיים מחוץ לכדור הארץ.

תמונה קשורה

איור של הים התת קרקעי ב”מסע אל בטן האדמה” מאת ז’ול ורן

ייתכן שחלק מהתשובה מצוי בסיפוריהם של האסקימואים, דברים מאוד מוזרים מעוררי תהיות ושאלות שיש  לבדוק בדקדקנות רבה. על פי סיפוריהם, מוצאם מאיזשהו גן עדן אור תמידי, הנמצא במעבה האדמה והכניסה אליו היא דרך פתח בקוטב הצפוני. האקלים  במקום זה עדין, כנראה ממוזג. יש שם אגמים  גדולים שלעולם אינם קופאים, יש בו בעלי חיים טרופיים, ציפורים ואנשים החיים אלפי שנים בשלום ובאושר. תיאורים דומים מתארים גם האירים והסקנדינבים (2).

תוצאת תמונה עבור ורן מסע אל בטן האדמה ספר

השאלה הראשונה המתבקשת: מהו אותו גן העדן שעליו מדברים האסקימואים? האם הכוונה למושא  חלומותיהם מכיוון שהם רגילים לחיות בתנאים מקפיאים, וכי הם כמהים לחיות באקלים נוח יותר, וסיפור  זה אינו אלא אגדה פרי דמיונם? שאלה שנייה:  למה הם מציינים את הקוטב הצפוני כמקום שממנו נכנסים לאותו עולם שבו חיו לפני אלפי שנים? האם מדובר בזיכרון קולקטיבי או במושג שאותו קלטו מהסביבה  האנושית בת זמננו וסיפורם אינו אלא אנכרוניסטי? האגמים הגדולים, אם אכן מדובר באגמים גדולים, היכן  ובאיזה  עומק הם מצויים? מה הגודל שלהם? האם יש שם גאות ושפל? מבחינת הגודל הנרמז, יכול להיות שיש בהם כדי לאשש את הממצאים בדבר קיום אוקיינוס מים אחד או יותר באותם מעמקים? איך נוצר  אותו מזג אוויר נוח? הרי במקום זה אין  ולא יכולים להיות  רוחות. מהו אותו אור נצחי ומה מקורו? אכן יש  בעלי חיים טרופיים, מה להם ולאסקימואים? מאין  להם, לאסקימואים, ידע על בעלי חיים טרופיים, שהרי  בעלי חיים כאלה מימיהם אינם במקום מגוריהם הארקטי. אם אכן יש שם ציפורים, הרי שאוקיינוסים אלה  אינם אקוויפרים, וקיים מרווח בין גובה פני הים לאיזושהי תקרת סלע גבוהה.

מבחינתנו זהו עולם מוזר מאוד. תשובה פסקנית אי אפשר לתת, אבל כיווני מחשבה חדשים בדבר קיומן  של סביבות חיים שונות מזו שלנו – את זה אפשר לתת בהחלט.

* אין בכוונתו של מאמר זה לקבוע מסקנות, ומטרתו להציג שאלות.

מקורות

1.”Scientis baffled: An ocean of water found 1000 km below  the  surface  of  our  planet”

ewao.com/2016/11/28/scientist-baffled-an–ocean-of-water-founf-1000-km-below-the-surface- of-our-planet/

2. “The Hollow Earth Chapter 6: ”Theorigin of the Eskimos”  Dr. R.W. Bernard

http://www/ourholloeearth.com/Bernard/Chapter6.htm

ראו גם:

חיים על אירופה, הירח של צדק – כמה אפשרויות

תוצאת תמונה עבור ורן מסע אל בטן האדמה ספר

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

חמש עשרה − 7 =