מאת חגית בת-אליעזר

אלי אשד מתייחס בכבוד של היסטוריון-בלש-חוקר לכל יצירת ספרות. הוא מרצה בנושאים רבים במסגרות שונות והגיע לסלון הספרותי של דיזנגוף סנטר בפברואר  2017, כדי לדבר על סדרת הספרים “פטריק קים” הישראלית המוגדרים כ “ספרות פופולרית”. שם התואר “פופולרית” מעיד על כך, שהספרים האלה נגישים לקהל הרחב, שיש להם קוראים רבים. אז זה מצוין – מושגת בכך אחת המטרות של כתיבת הספרים – להיקרא. זאת גם מטרת מערכת החינוך – לקרב את בני הנוער לספר – לעודד אותם לקרוא. הקריאה מפתחת את מיומנויות השפה, חשיבה הגיונית-ביקורתית, דמיון הממחיש את הטקסט הכתוב. כזאת היא סדרת ספרי “הארי פוטר“, אשר מכילה כעשרה ספרים.

Image result for ‫קוריאה לנצח‬‎

לעומתה, בסדרת “פטריק קים” יצאו לאור למעלה מ-300 ספרי כיס וחוברות, שהוצגו כתרגומים, תחת השם הבדוי ברט ויטפורד, אך נכתבו בעברית הישראלית המקורית, ובכך פיתחו את השפה ועודדו את הקריאה. ועוד תועלת “חינוכית” צמחה מספרי הסדרה: הקוראים הישראלים התוודעו דרכה לארצות שונות ומרוחקות באסיה, באפריקה וביבשת אמריקה, שעל חלקם כלל לא שמעו, עד שפטריק קים הגיע אליהן בהרפתקאותיו להצלת העולם.

את סדרת פטריק קים יצר ב-1964 גלעד מורג, סטודנט לספרות באוניברסיטה העברית, בעידודו של אורי שלגיהבעלים של הוצאת רמדור (היום הוצאת “שלגי”, המתמחה בספרות רומנטית), שחיפש רעיון לסדרת “פעולה” חדשה המערבת את אומנות הקראטה. בשנים 1964-1966 כתב גלעד מורג כ-20 ספרי כיס וחוברות בסדרה, נסע להמשך לימודיו לארצות הברית, ולימים הפך בה לפרופסור לספרות עברית, חוקר בכיר של יצירותיהם של א. ב. יהושע, דוד גרוסמן ועמוס עוז.

בזכות יכולות אינטלקטואליות גבוהות של חוקר ספרות לעתיד-לבוא ועל בסיס קריאתו בעבר נעוריו בספרי מתח, הרפתקאות ואהבים, נבראה דמות צבעונית-רעננה של סוכן סי-אַיי-אֵיי ענק שמוצאו קוריאני-אירי והוא אימת כל הרשעים ואהוב כל הנשים. אחרי 1966 למשך כחמש-עשרה שנה נכתבו ספרי “פטריק קים” בידי  סופרים רבים, וביניהם עמוס אריכה, פנחס דנציגר ואריה קרישק. מי שטוען נגד אלימות בספרי “פטריק קים”, מסוגת “ספרות קלה”, שיפקח את עיניו על האלימות המכוערת – ממסדית-חברתית ואישית-פרטית ב-“ספרות היפה”, דוגמת הרומן המהולל של אלזה מורנטהאלה תולדות“, שעליו שמעתי הרצאה מרהיבה של עמוס עוז.

סרט לא יצא מסדרת הספרים (אם כי המפיק המנוח מנחם גולן בהחלט ניסה ליצור אחד כזה) אך הצגת תיאטרון – דווקא כן!

Image result for ‫שחר מרום‬‎

שחר מרום – בוגר בית הספר לתאטרון חזותי בירושלים, מקים ומנהל אמנותי של גלריית תאטרון “החנות“, בניסיון הרחבת הגבולות של השפה הבימתית, הגיע לרעיון של radio play – תסכית רדיו המסתכם בצליל, ועם זאת חזותי, כלומר חושף אופן הפקת הצליל, שהוא “מאחורי הקלעים” של הרדיו, וכך נוצר הפער האירוני בין הצליל לבין החפץ או האדם שמפיק אותו. כנושא התסכית נבחרו עלילותיו של פטריק קים. שחר מרום ביים והפיק את ההצגה. את התסריט כתב במשותף עם נועה בקר – בעלת תואר ראשון בתיאטרון חברתי ותעודת הוראה בתיאטרון מאוניברסיטת תל אביב ובוגרת קורס מספרי סיפורים ב”בית אריאלה”, והיא נזכרת שהרדיו היה חלק מנוף ילדותה, וההקשבה לתסכיתים הייתה מהנה והפעילה את הדמיון. השחקנים היצירתיים ואינטליגנטיים תרמו תוך כדי החזרות לחידוד הטקסט ולעיצובו.

Image result for ‫קוריאה לנצח‬‎

יש דפוס קבוע בכל מאות ספרי הסדרה: פטריק קים נשלח על ידי מפקדו למשימת ההגנה על האינטרסים של ארה”ב למדינה אחרת. בדרך יש לו מפגש עם בחורה לוהטת, הוא נלחם פנים אל פנים באויב אכזר ומנצח, כמובן.

Image result for ‫פטריק קים האיש בעל המוח השתול‬‎

בתור העלילה מרכזית נבחרה זו של הספר “האיש בעל המוח השתול” משנת 1970, שנחשב בעיני אלי אשד כאחד המעניינים בסדרה, ועל פיו המחזה נקרא “המדען בעל המוח השתול” (ספר שפורסם במקור ב-1970, ונכתב במקור בידי סופר הריגול עמוס אריכא שהוצג כ”מתרגם” בשם הבדוי ע. (עמוס) דולג או “דולגין”, כשם משפחתו המקורי של אריכא, המתהדר דווקא בצליל רוסי). מדען אמריקאי נחטף לרוסיה והמזימה היא להשתיל בראשו של המדען מוח של סוכן ק. ג. ב. בכיר, אשר גופו קרס, ובכך להפוך את המדען לסוכן רוסי בנאס”א לאחר החזרתו לארה”ב. בדרכו לרוסיה פטריק קים עובר דרך צרפת, כדי לחבור למרגלת פתיינית לוהטת.

Image result for ‫הרוח במעטפת‬‎

למה השתלת מוח נשמעת מוכרת? כי זהו הרעיון המרכזי של הסרט האמריקאי “הרוח במעטפת, משנת 2017, אשר מתבסס על סרט אנימה יפני באותו השם משנת 1995. האם היפנים קראו את פטריק קים שהקדים אותם כמעט ב-20 שנה?

Image result for ‫מטרזן ועד זבנג‬‎

נועה בקר מספרת שלפני הכתיבה ובמהלכה מצאה חומר עזר רב בנושא פטריק קים ב”מולטי יקום” של אלי אשד ובספרו (שבקרוב תהיה לו מהדורה אלקטרונית) “מטרזן ועד זבנג” המוקדש לתרבות הפופולארית. אלי אהב מאוד את הרעיון של ההצגה, ובבכורה העניק הרצאת מבוא על היסטורית סדרת פטריק קים.

סצנה מההצגה “פטריק קים – תסכית הרדיו”

ההצגה עולה על במת מועדון גגרין, ברחוב סלמה 46 בת”א.  שלושה שחקנים המבצעים מספר רב של תפקידים, ושרון גבאי – בוגר בית הספר לתיאטרון חזותי ויוצר בין תחומי – ניצב בעמדת סאונד ואפקטים מורחבת, התופסת כשליש מהבמה ומושכת את מבטיהם של הצופים, המסתקרנים מהדרכים היצירתיות של הפקת הצלילים המגוונים.

Image result for ‫נועם רובינשטיין‬‎

את דמותו של פטריק מגלם נועם רובינשטיין – שחקן, יוצר ומורה לתיאטרון, תנועה וליצנות. הוא לא קוריאני, לא ענק ולבוש בפשטות חיוורת, כי הרי מאזיני תסכית הרדיו רואים אותו רק בדמיונם. בטקסיות מופגנת הוזכרו ידיו המסוקסות, חזהו המתנשא כשני לוחות נחושת מרוקעים ושרירים המשורגים, המתרוצצים כארנבות מבוהלות תחת עורו השחום – כפי שתיאר גלעד מורג את חזותו של פטריק קים – יציר דמיונו בספר הראשון בסדרה.

Image result for ‫נדיה קוצ'ר –‬‎

נדיה קוצ’ר – בוגרת סטודיו למשחק ״ניסן נתיב״ בירושלים, עבדה בתיאטרון הבימה, ובתאטראות של חיפה ושל באר שבע. יש לה יכולות קוליות נפלאות: היא מדברת בקול גברי נמוך של קולונל – מפקדו של פטריק קים, בקול גבוה פתייני של המרגלת הצרפתייה ושרה בעברית-אנגלית-צרפתית-רוסית בקול אופראי כמעט.

Image result for ‫פטריק קים נועה בקר‬‎

נועה בקר משחקת את מזכירתו של הקולונל – פרי המצאתה, שאינה קיימת בספרי פטריק קים, ועוד תפקידים בזירות ההתרחשות בצרפת וברוסיה. כמו כן נועה עוזרת לשרון גבאי בעמדת הצלילים, ויחד הם מפילים ותופסים כדורים, מפעילים מייבש שיער, מקישים במוטות עץ, שוברים גבעולי סלרי, ועוד מיני יקרות להנאתם השלמה של הצופים-מאזינים.

זוהי קומדיה חזותית, כהגדרתה של נועה בקר. העלילה מופרכת וסופה הטוב ידוע מראש. תשומת לבם של הצופים נתונה לשפה הבימתית העשירה, לשירים המשתלבים באופן טבעי בעלילה ולהפקת הצלילים החדשנית-עתיקה מימי הזוהר של תסכיתי הרדיו.

האולם היה מלא, כל הכרטיסים נמכרו מראש, ולטובת הקהל שטרם ראה, ולאלה שמתגעגעים לחוויה ומסתקרנים, כי הרי כל הצגה שונה במקצת מקודמתה, פטריק קים יתייצב להצלתו של “המדען בעל המוח השתול” על במת מועדון “גגרין” ביום ד’ 10.5.2017.

ראו גם:

פטריק קים – האירוע המוסרט: אלי אשד עם נועה בקר, שחר מרום ואריה קרישק – מדברים על פטריק קים

שמעו גם:

נועה בקר וסופר פטריק קים – אריה קרישק מרואיינים בידי מוטי גרנר על ההצגה

Image result for ‫פטריק קים האיש בעל המוח השתול‬‎

2 תגובות

  1. נוסטלגיה אקזוטית במיטבה.
    הספרות הלא קאנונית יש לה לעיתים השפעה גדולה מאוד על סופרים ויוצרים, יותר אפילו מיצירות הנחשבות קלאסיות.
    גם סאטר וגם ארנסטו סבטו הודו בפה מלא שזה היה חומר הקריאה האהוב עליהם בילדותם
    וראו לאן הגיעו

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

19 − חמש =