הקדמה מאת אלי אשד

לפניכם סיפור של הסופר היחסית לא מוכר ורנור וינג׳י, שבעברית התפרסם ספרו המפורסם “אש על פני תהום” (פורסם במקור ב-1992 וזכה בפרס הוגו כרומן המדע הבדיוני הטוב של השנה), בתרגום רחביה ברמן (“כתר”, 2007). ורנור לא מוכר יחסית לאשתו לשעבר ג׳ואן וינג׳י, שבעברית התפרסם ספרה ״מלכת השלג״ שזכה בהוגו, נוסף על הספר “כפת החתול”.

ורנור וינג’י התפרסם בתחום המדע כמי שיצר את רעיון “הסינגולריות”, נקודה בעתיד הקרוב שבה אינטליגנציות מלאכותיות יקבלו תודעה.

Image result for vernor vinge collected stories

“ירייה בחשיכה” הוא סיפורו היחיד של וינג’י שפורסם בעברית. הוא פורסם בירחון המדע הבדיוני “אנלוג”, אוגוסט 1972.

Exploring The Horizons

כיום, לאחר שהטלסקופים שלנו מגלים מדי כמה חודשים עוד כוכב שייתכן שיש בו אפשרויות לקיום חיים, מדברים יותר ויותר ברצינות על משלוח חלליות לא מאוישות – ראשית לכוכבי הלכת הקרובים, ובראשם לקרובים ביותר: פרוקסימה קנטאורי ואלפא קנטאורי.

נזכרתי בסיפור הזה כאשר דיברתי עם מדען שקשור בתוכנית לשלוח “נאנו -חלליות” זעירות אל הכוכבים, ובראש ובראשונה אל פרוקסימה קנטאורי, הכוכב הקרוב ביותר שלידו התגלה לאחרונה כוכב לכת המזכיר את כדור הארץ. הוא דיבר על רעיון שנמצא במוחו מזה שנים, שליחת ספינות שיכילו עוברים של בני אדם לכוכבים אלו.

סיפור זה משנת 1972 עוסק בדיוק בזה. הוא מתאר חללית אינטליגנטית במסע לאלפא קנטאורי, במטרה ליצור שם מחדש את המין האנושי.

העורך דונאלד וולהיים כתב על סיפור זה:

קראנו סיפורים רבים על ספינות חלל בלתי מאויישות, אולם לפנינו סיפור שונה. ניתן לומר כי לא נמצא בו דמות אנושית, אולם להתעקש על כך זה טירוף גמור.

הסיפור הזה, היחיד של וינג’י שתורגם עד כה לעברית, תורגם פעמיים לעברית בשלוש מהדורות שונות. פעם אחת בשם “לונג שוט”בתרגום עודד פלד, בקובץ הספורים שאותו ערך דונלד ר.וולהיים, המבחר של וולהיים (הוצאת “אלישר”, 1981). הספר יצא לאור שוב בשם 10 סיפורי מדע בדיוני הטובים ביותר (“אסטרולוג”, 2001).

במקור האנגלי נקרא האוסף The 1973 Annual World’s Best SF.

התרגום שמופיע פה לקוח מכתב העת עולם המחר: המגזין הישראלי למדע דמיוני (עורך: אמיר גבריאלי; עורך בפועל: יעקב אור. הוצאת “חותם”, 1979). שבעברית הופיע רק גיליון אחד שלו.

%d7%a2%d7%95%d7%9c%d7%9d-%d7%94%d7%9e%d7%97%d7%a8-%d7%92%d7%91%d7%a2%d7%95%d7%9c%d7%9d-%d7%94%d7%9e%d7%97%d7%a8-%d7%97%d7%96%d7%99%d7%aa

ראו עוד:

“האינטרנט כמטאפורה ליקום”: אלי אשד על ורנון וינג’י

Image result for vernor vinge collected stories

4 תגובות

  1. אחד הטובים שיצאו. אגב עוד 2 אוספים של וולהיים יצאו בהוצאות אחרות, גם עם סיפורים מצויינים. אלמנתו המשיכה את דרכו, בהוצאת DAW (על שמו).

  2. שתי התמונות בעטיפת המאזין ההוא מ-79′ לקוחות מ-OMNY MAGAZINE, שיצא לראשונה גם ב-79′ והיה מגאזין המד”ב היקר ביותר עד אז באמריקה ומאז (קרס גם הוא בגלל עלויות). תמונות אחרות ממנו הופיעו גם ב’פנטסיה 2000′.

    מעניין מה הדבר שעורר את המד”ב באותה תקופה; מן הסתם סטאר וורז…

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

7 + שבע =