סיפור  הומוריסטי זה זכה לציון לשבח בתחרות הסיפורים על עתידה של חיפה מטעם “יקום תרבות “.עמיקם יסעור הוא סופר חיפאי והיסטוריון של העיר חיפה. עמיקם יסעור – איש ספרות חיפאי מוכר ומוערך, ביבליוגרף, כותב בקורות על ספרים רבים, כולל ספרי שירה, מקדם סופרים ומשוררים חיפאיים. עורך ומנחה  אירועים ספרותיים. חבר אגודת הסופרים 32 שנים. פרסם קרוב לעשרים ספרים . רובם  ספרי עיון על יצירות סופרות שונות ובהם הספר “לסייר בחיפה בעקבות סופרים /   ( חיפה :   פרדס,   [תשס”ט] 2009 עם ז’ק קנו. ‬

בחיפה יש גם חדש

מאת עמיקם יסעור

בסתיו 2208 היה ראש העיר של חיפה מודאג. הבחירות לראשות העיר כבר עומדות בפתח. ומה

לפניו?  צרות, רק צרות. האם יצליח להכניס יותר משלושה צירים למועצת העיר. לפני 200 שנה מנתה המועצה 31 נציגים. במשך השנים עלה מספרם ל 101. נציגיהן של 80 רשימות כיהנו במועצה. כמה התאווה ראש העיר להיות האיש החזק שיעשה פה סדר. הירוקים מיררו את חייו בתביעתם לצמצם את גובה  בנייני העיר לעשרים קומות. תביעה כה אנכרוניסטית. הלוא הגובה הממוצע של בנייני מגורים בעיר ועל רכס הכרמל כבר עמד על חמישים קומות.  בעיר התחתית דרשו מלחי הצי השישי, שקיבלו שכונת מגורים סמוך לנמל, להכריז על עצמם כחלק אינטגראלי מארצות הברית של אמריקה. וגם הקונסול מתל אביב תמך בדרישתם.. הם גם דרשו יצאניות במחיר מוזל והרבה.  החרדים מרמת ויזניץ אשר כבר התרחבה וכבשה כמה פסגות איימו, כי אם לא  יוצאו המלחים מן האי יישפך הרבה דם יהודי. ערביי  ואדי ניסנאס הפגינו בתביעתם להעמיד פלוגת שוטרים ביום ובלילה לשמור על בית הגפן, אשר הועלה באש כמה פעמים. פעם בידי אוהדי בית”ר ירושלים הנזעמים  וכמה פעמים בידי צעירים פטריוטים של רשימת חיפה יהודית, רשימה

אשר טענה, כי ראש העיר חיפה חייב להיבחר על בסיס קולות יהודיים בלבד. תושבי השכונות של

רכס הכרמל התלוננו עדיין על חזירי בר המשוטטים בלילה כבר יותר ממאתיים שנה. ואין עוצר בעדם.

חברת כוח האדם אמיגוס, אשר רכשה את בית ההסתדרות, הציקה לו בדרישתה לאפשר לה סניפים נוספים. תושבי העיר תבעו ממנו במפגיע להחליף על חשבון העירייה  את מסכות הגז הכבדות יחסית, אשר לבשו דרך קבע ביום ובלילה כנגד זיהום אוויר במסכות קלות יותר אשר ייצרה חברת קלינחיפה  וראש העיר הרהר : ככה זה יהודים.: נותנים להם אצבע, רוצים את כל היד…    גם היכל הרוחות, מקור לגאווה מקומית, אשר נבנה על רכס הכרמל לא השביע נחת את ראש העיר.היה זה בניין מפואר, בו שכנו כמה רוחות של דמויות בולטות  בתולדות העיר אשר הועלו באוב על ידי סיאנס ונשתמרו תודות לטכנולוגיה מודרנית משולבת עם הכוח העל טבעי.. אליהו הקודח בעוד עיניו בורקותצעק : “נבואה במחיר של רכב אש! אני רוצה למוחרקה! לשחוט! לשחוט את כל הכופרים והמינים!”  עמרם מצנע ניסה לבאר לו את חשיבותם של מתינות ושל דו קיום.  “איזה מין דו קיום זה?” רטן חסן שוקרי, “היהודים יורדים לאכול חומוס בוואדי ניסנאס כל דצמבר בחג של החגים?!”   ” הביאו לי מטאטא ואנקה את העיר” ביקש אבא חושי.   “רכבל, קוראים לזה רכבל ולא ביצים של אף אחד” חזר והדגיש אריה גוראל.

“שמישהו יתמוך בקבוצת הפועל…” התחנן אלי גוטמן. “קצת איזון בדרבי. כבר יותר ממאתיים שנה לא לקחו אליפות… כל הזמן הם יורדים ליגה וחוזרים”. “העיר כבר כל כך גדולה. אני ממש לא מעודכנת”, התלוננה העיתונאית המקומית ריקי תום. אשר כתבה תמיד מה מתבשל בכל סיר ומי מתנהל עם מי. הרצל חזר ומלמל לעצמו : “לא כך תיארתי לי את עתידה של העיר. ניטיבס…”

“אני מבטיח לכם, כי לאחר שאבחר אוסיף עוד שתי תחנות כיבוי אש במרחב חיפה! אם תרצו אין זו אגדה! הצהיר ראש העיר במצעו. עתה נאנח ומלמל : “יהודה עמיחי כתב : קשה להיות ראש עיר בירושלים. אני סבור, כי קשה לא פחות להיות ראש עיר בחיפה…”

ראו גם עוד סיפורים מהתחרות על עתיד העיר חיפה :

הטיגריס של העיר חיפה מאת רועי לוין

וואט אפוקליפס מאת מורן קבסו

חיפה העבר והעתיד -סקירת האירוע של “יקום תרבות”

2 תגובות

 1. עמיקם יסעור הוא מומחה לעיר חיפה ולספרות עליה.הוא חיבר גם מספר לא קטן של ספרים משל עצמו :
  ספרי עמיקם יסעור:
  עקב אכילס : סיפורים / תל אביב : אל”ף, תשמא, 1980.

  מרחף בין קירות / תל-אביב : אור-עם, תשמ”ה 1985.
  ספר שירה

  חבוק הדב. [תל-אביב] : מרתף 29 ליד עקד, 1980.

  מבצר ההומניזם / [תל-אביב] : אור עם, 1988

  , : למדוד נעל לספרנית : מערכונים על ספרנים / [חסר מקום] : [המחבר], 2000.
  ‬ הכולל את המערכונים : למדוד נעל לספרנית.- אפשר לעזור לך ?- הביישנית.- ספרן חדש הגיע.- ברברי.- מחבואים עם הספר.- החידה של גברת שבא.- יש תור.- האח הגדול עינו פקוחה.- אני צריכה עזרה.- על חם

  ספרי עיון :
  מופסן הערות והנחיות ללימוד ולקריאה תל-אביב : אור-עם, תשמ”ד, 1983
  החולה המדומה מולייר / הערות והנחיות ללימוד ולקריאה [תל-אביב] : אור-עם, תשמ”ד
  אנה קארנינה : מאת לב נ. טולסטוי / הערות והנחיות ללימוד ולקריאה תל-אביב : אור-עם, תשמ”ה
  יצחק בשביס זינגר – העבד. / הערות והנחיות ללימוד ולקריאה תל אביב : אור-עם, [תשמ”ט].
  מחזות ישראליים : הערות והנחיות ללימוד ולקריאה; ילדי הצל-בן-ציון תומר.–ליל העשרים-יהושע סובול.–חפץ-חנוך לוין.–אנשים קשים-יוסף בר-יוסף.–פעמונים ורכבות-יהודה עמיחי / [תל-אביב] : אור-עם, תשמ”ט.

  תרנגול כפרות מאת אלי עמיר / תל אביב : אור-עם, תשמ”ט,1989.
  ‬ סמי מיכאל : חסות, סופה בין הדקלים / [תל-אביב] : אור-עם, תשנ”א 1991
  ‬‬
  שולמית לפיד – גיא אוני / הערות והנחיות ללימוד ולקריאה תל-אביב : אור עם, תשנ”ב
  אמנון שמוש : מישל עזרא ספרא ובניו. אחותי כלה / הערות והנחיות ללימוד ולקריאה תל-אביב : אור-עם, תשנ”ב 1992.
  ‬ ספריו האחרונים עד כה הם :
  עם ז’ק קנו “לסייר בחיפה בעקבות סופרים / חיפה : פרדס, [תשס”ט] 2009.

  אושר ממבט פילוסופי : מסות, אמרות ומשלים / חיפה : אחוזה, תשע”ג 2012.
  אהבה ממבט פילוסופי : [מסות, אמרות ומשלים] / חיפה : “אחוזה-חיפה”, תשע”ג 2013.

 2. תודה לך, אלי, על פרסום סיפורו של עמיקם יסעור ועל תגובתך המבהירה על פועלו ועל ספריו.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שמונה עשרה − 14 =