לפני חמישים שנה בדיוק במאי 1964 פורסם בהמשכים בשבועון “הארץ שלנו ”   בכרך יד חוב’ 37-50, הסיפור הראשון של הקומיקסאי הישראלי הבולט של שנות השישים אשר דיקשטיין,  סיפור  מדעי הבדיוני “חללית הזמן ”  על עלילות שני ילדים שמוצאים את עצמם מצטרפים למשלחת מדעית היוצאת אל העבר הרחוק של ימי הדינוזאורים ופוגשים לבסוף בחייזר בן שני ראשים.הסיפור היה גדר פריצת דרך בקומיקס המקורי של אז.מעולם לא פורסם עד אז בישראל סיפור קומיקס מקורי מסוג זה.

את הסיפור הזה  שלח  דיקשטיין לעורך הארץ שלנו יעקב אשמן האיש שסיפוריו הרשימו אותו כל כך בילדותו .אשמן התרשם מאוד מהסיפור שהיה מצוייר בסיגנון שכמוהו שום סיפור קומיקס עברי לא צוייר עד אז ,זה היה סגנון דרמטי וגרנדיוזי שהושפע מאוד מסיפורי “פלאש גורדון ”  וסיפורי מדע בדיוני אחרים שפורסמו בחו”ל . סגנונו  של דיקשטיין הצטיין ב”ניקיון” שלו והראה על השפעה בולטת של אמני קומיקס אמריקניים. אשמן  לא רק פירסם את הסיפור אלא גם נתן לדיקשטיין כבוד נדיר ביותר בתולדות “הארץ שלנו “שניתן אולי רק לסיפור קומיקס נוסף אחד או שניים.  עטיפת החוברת הייתה מוקדשת כולה ל”חללית הזמן” .ואשמן אף הקדיש את מאמר העורך שלו בגליון לצייר הצעיר ,עדות עד כמה הרשים אותו.

הסיפור פורסם לאחר מכן גם במגזין  הקומיקס “בוקי ” בעריכת דיקשטיין  גליונות 43-44 .והנה הוא  שוב לאחר חמישים שנה לפניכם/. בסיום כנספח  מובאת כפריט נוסטלגי נוסף ההודעה של העורך של “הארץ שלנו ” יעקב אשמן על הסיפור ועל יוצרו פלוס צילום שלו ,הודעה שהייתה חסרת תקדים בתולדות “הארץ שלנו ” ועיתוני ילדים בישראל.

האמן אשר עין דור דיקשטיין הוא כיום חבר בקהילה החסידית של העיר צפת .

אלי אשד

המייל של אשר עין דור  דיקשטיין:

esthermalkadi770@gmail.com

הטלפון בבית: 0777577069

ראו גם :

“מלך הקומיקס העברי ” של שנות השישים :על אשר דיקשטיין

7 תגובות

  1. […] מסע במרחבי הזמן כתב וצייר אשר דיקשטיין 42-43 צמד נערים נוסעים ביחד עם חבורת מדענים במכונת זמן לתקופת הדינוזאורים ופוגשים בחייזר בעל שני ראשים. סיפור זה הופיע קודם לכן בהמשכים במגזין "הארץ שלנו" כרך יד חוב' 37-50, 1964. . […]

  2. […] מסע במרחבי הזמן כתב וצייר אשר דיקשטיין 42-43 צמד נערים נוסעים ביחד עם חבורת מדענים במכונת זמן לתקופת הדינוזאורים ופוגשים בחייזר בעל שני ראשים. סיפור זה הופיע קודם לכן בהמשכים במגזין "הארץ שלנו" כרך יד חוב' 37-50, 1964 […]

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

9 + 2 =