מהדורת “מצפן “הראשונה של “הכוח ” צייר אהרון אבדי.

סקירה על

הכוח מאת פרנק מ.רובינסון .בתרגום עמוס גפן יצא לאור בהוצאת “מצפן” ב-1961 ובמהדורהחדשה בהוצאת כתר ב-1979.

כוח ,כוח ,מיהו בעל הכוח ?

הוא עצמו.

והוא לא ידע על כך.

( הכוח ע’ 175.)

במוח האנושי טמונים כוחות בלתי ידועים.אם יצליח אדם להשתלט על כוחות כמוסים אלה ,יעלה על בני סביבתו ,ממש כשהם עולים על הקופים. ואדם אחד הצליח לחשוף את מעמקי מוחו ובעשותו זאת הפך לאויב המין האנושי.רק אדם אחד יכול להיות בעל ה”כוח” – עוצמה אדירה, אימתנית, חסרת – תקדים. נע בקרב בני – האדם, הוא לובש ופושט פנים, כשביכולתו להשתלט על כל מוח וגוף אנושיים. לאט, בשיטתיות, הוא מתכונן למתקפתו הגדולה. מיהו בעל הכוח? ומהו כוח נוראי זה?…רק אדם אחד חשד בסוד הנורא ויצא לגלות בעליו –בטרם יצליח להרוס את כולנו.

זהו רומן “סיינש פיקשיין ” מוחשי ואקטואלי ממש ככותרות שבעתון הבוקר שלך.

( ההקדמה לספר “הכוח ”  מאת פרנק מ.רובינסון בתרגום עמוס גפן בהוצאת “מצפן “1961)

האם יש טלפטיה ?

לפני כמה ימים אירע לי דבר מדהים :נתתי הרצאה על הבלש העברי הראשון דוד תדהר. ובמהלך ההרצאה התקשר אלי במפתיע בנו של אותו דוד תדהר,בצלאל כדי לשוחח עימי על פרשת רצח וריגול  שבה דנתי במהלך ההרצאה. אלא שבצלאל שעימו לא שוחחתי מזה שנים לא ידע שאני מרצה על אביו ודוקא אז.

ואולי הוא כן ידע בדרך טלפטית לא מודעת כל שהיא? אולי מוחו היה מכוונן באיזו דרך שאנו לא מבינים לשמוע את השם “דוד תדהר” וכשתקיימה אותה הפגישה וההרצאה בגבעתיים מוחו קלט את האנרגיות הקשורות לשם והוא צילצל מיד אפילו מבלי לדעת על קיומה של הפגישה?

אני תמה.

האם אני מאמין שיש טלפטיה  היכולת להעביר מחשבות ואנרגיות שונות בין בני אדם שלא דרך המחשב והסלולארי ? ושיש כוחות נסתרים של הנפש האנושית?  כנראה שבמהלך השנים יותר ויותר. וזאת למרות כל החשיפות על אורי גלר שהתגלה כקוסם רגיל אם כי מבריק וכריזמטי,וכל שאר  הקוסמים שמסוגלים להטעות את כולנו לגבי יכולותיהם העל טבעיים כביכול באמצעות תרגילים פשוטים שונים.

 עדיין אני מאמין שיש משהו  בכל הטענות על קיומם של כוחות “על טבעיים” שונים בבני האדם. אלא שאני חושב שהמדובר בכשרים שהם טבעיים בהחלט וקיימים גם אצל בעלי חיים , אלא שאלו אינם ניתנים למדידה באמצעים המדעיים שברשותנו.

אלא שיש להודות :הרבה ממחשבותי בנושא הושפעו מספרי מדע בדיוני שונים שקראתי לאורך השנים על אנשים בעלי כשרים על טבעיים.

מסע אל הפחד

עטיפת אחת משתי מהדורות הוצאת “מצפן ” של הספר “הכוח”המהדורה הזאת הייתה בכריכה אחת עם הספר “הפלישה לכדור הארץ ” של רוברט הינליין. הצייר :אהרון אבדי.

אחד הספרים שהשפיעו עלי במיוחד בנושא זה נקרא “הכוח “( מסע אל הפחד )  של סופר  בשם פרנק מ. רובינסון  שפורסם לראשונה ב-1956 ,אחד מספרי המדע הבדיוני הראשונים שתורגמו לעברית.ואחד המרתקים ביותר שקראתי אי פעם.

 הסיפור הוסרט בשנות החמישים לטלוויזיה האמריקנית ,וב-1967 הוא  הוסרט בידי  המפיק ג’ורג פאל  והבמאי בירון הסקינס   יש שרואים בכך את סרטו הטוב ביותר של פאל.

צפו במקדימון  לסרט שנעשה על פי “הכוח ” 

https://www.facebook.com/watch/?v=1961891320728119

ב-1999 רובינסון עידכן את הסיפור ופירסם אותו שוב כמתרחש בשנות התשעים לאחר מלחמת המפרץ  הראשונה במקום לאחר מלחמת קוריאה כמו בגירסה המקורית.   אבל העלילה הבסיסית לא השתנתה כלל.

הזהרה חמורה :תיאור הסיפור מכאן ואילך כולל ספויילרים !! .ראו הוזהרתם !!)

הסיפור עוסק בוועדה סודית של  מדענים הנתמכת בידי הצי שחוקרת את גבולות  ההישרדות האנושית והיכולות של האדם.התוצאות של שאלון אנונימי מציעות שאחד מחברי  הועדה עצמה הוא בעל כוחות של “אדם עליון”  מגוון של כוחות “על טבעיים” כמו טלקינזיס וטלפטיה וגם אחרים בלתי ידועים.  חבר הועדה שלוקח זאת ברצינות מת בנסיבות מיסתוריות. חבר ועד  איש הועדה ,המדען  פרופסור ויליאם טאנר  אנתרופולוג  מבין שאחד מחברי הועדה הוא איש בעל כוחות על .אך מי מהם ?

הוא  מתחיל במאבק סיוטי כנגד אחד מאנשי הצוות ששמו האמיתי מתברר הוא אדם הרט נער צועני מעיירה קטנה בארה”ב בעל כוחות מדהימים  כמו היכולת להיראות שונה לכל מי שמסתכל עליו הוא יכול לבצע מניפולציות כרצונו באנשים ולהפכם לעבדיו המנטליים  ואף להרוג אנשים מרחוק  כאוות נפשו על ידי ריכוז כוח רצונו עליהם  אם יראה בכך צורך.

 המוטאנט מתייחס אל בני אדם רגילים כאל בעלי חיים נחותים  שנועדו לשרתו ותו לא. אך הוא בהחלט מודע לכך שגם בעלי חיים עלולים לסכן אותו. מתברר שהאיש בעל כוחות העל מחסל את כל מי שחושד בעצם קיומו וכך עלול להיות מסוכן לו וזאת הסיבה שהוא חדר לשורות הועדה הסודית שמחפשת אנשים בעל יכולות כמו שלו.  טאנר יוצא למסע ברכבות ארה”ב למקום הולדתו של הרט וחוקר את חייו  כנער צועני בעל מוצא מעורב  בעיירה אמריקנית קטנה. הוא מגלה שהרט  היה בגדר “מלך העיירה”  שביצע כל פשע וכל עבירה מינית אפשרית ותמיד יצא מכך ללא כל בעיה כשאיש בעיירה אינו חושב שהיה בכך מן הרע.   בחזרה הוא מגלה  במקביל שחייו שלו  ועצם קיומו  הולכים נעלמים מהתודעה של רוב האנשים  כל מיסמך שמעיד על קיומו ועל ההיסטוריה שלו נעלם.

הוא יוצא למסע צייד מקפיא דם  כנגד המוטאנט עם כמה מחברי הוועדה האחרים בידיעה שאחד מהם חייב להיות אדם הרט המתחזה,וכל עמיתיו נהרגים אחד אחר השני. עד למאבק הרצונות הסופי בין טאנר ובין הרט שהתחזה עד כה לאיש ועדה נאמן ולא מרשים במיוחד.

 (  הזהרה ספויילר ,ספילר ,ספויילר !!!)

 טאנר מנצח לבסוף במאבק רצונות אדיר עם המוטאנט  משום שבשורות הסיום המפתיעות ומשמרות השיער  של הספר  הוא מגלה שהוא עצמו אדם בעל כוח.בשורות הסיום הוא מסלק את אנושיותו משל הייתה עור של נחש.

זהו ספר בעל עוצמה רבה שעוצמתו אינה מתערערת גם בקריאות חוזרות ונשנות לאורך שנים.

אמנם ישנם בעיות שונות עם ההיגיון של הספר.

לא ברור לנו בדיוק איך נוצר האדם העליון .המחבר רומז שעליו להיות תוצר של אב ואם משני גזעים שונים לגמרי ,וזה נכון גם לגבי אדם הרט וגם לגבי טאנר .ככל הנראה מוטציה פועלת לגבי בני תערובת.מצויין גם שאדם עליון נמנע להיצטלם כמיטב יכולתו.ושוב אין זה ברור מדוע . האם כדי להימנע מחשיפה מיותרת ? או שאיך שהוא הצילום פוגע ב”כוח” ?

מדוע למשל הסופרמן אינו משנה את זכרונו של טאנר ושל שאר חברי הועדה כפי שהוא לכאורה מסוגל לעשות וחוסך לעצמו את עצם המרדף והחיסול שלהם ? עלינו להניח שאחרי הכל יש מגבלות ליכולותיו.וכמובן אם היה מסוגל לעשות זאת ,לא הייתה עלילה.יש מגבלות גם ליכולות של הסופר.

 הסופר

פרנק מ.רובינסון ליד אוסף המגזינים הענק שלו אחד הגדולים בעולם.

פראנק מ.רובינסון ש”הכוח ” שפורסם ב-1956 הוא  ספרו הראשון והידוע ביותר המשיך מאז לכתוב עוד מספר מועט של ספרים,לצד עבודתו כאחד הפעילים היותר ידועים לזכויות ההומוסקסואלים.

 בעברית הופיע גם ספרו המגדל הלוהט   (  1974 תורגם לעברית בידי חיים גיבורי בהוצאת מ.מזרחי ,1979) על שריפה בגורד שחקים מודרני מאוד  ששימש כבסיס לסרט אסונות מפורסם של אירוין אלן. רובינסון כתב  מאז עוד כמה ספרי אסונות .למשל משבר פרומתאוס  ( 1975) על משבר בכור גרעיני היוצא מכלל שליטה. פרשה שמאז התממשה במציאות במקומות כמו צ’רנוביל ויפן.

  ב-1997  פירסם ספר בשם The Dark Beyond the Stars  ) על “ספינת דורות” היוצאת אל הכוכבים שאליה תגיע רק לאחר שיחלפו דורות רבים בקרב אנשי הצוות.

מלבד זאת התפרסם גם כבעל אוסף ענק ,אחד הגדולים בעולם של מגזינים ישנים של מדע בדיוני פנטזיה בלשים וז’אנרים אחרים  וכהיסטוריון של ספרות המדע הבדיוני ושל תרבות המגזינים “בפרוטה ” של ארה”ב וחיבר כמה  ספרים בנושא זה.

 הוא פרסם ב-1999  ספר אלבומי מפואר וגדוש בציורים  בשם Science Fiction of the 20th Century  על תולדות המדע הבדיוני.

אבל יש להודות באמת אף לא אחד מהספרים האלו הוא אדיר עוצמה ומעורר מחשבות כמו  ספרו הראשון “הכוח”.

ב- 1999 רובינסון חזר אל הנושא של המוטנטים והאדם העליון  בספר חדש בשם” הציפיה”   THE WAITING.  הפעם אין מדובר באדם אחד בודד ,שצץ מאי שם .אלא בגזע שלם ,גזע אחר של המין האנושי  ” הזקנים “הקיים מזה מליוני שנים שנמצא ביננו בהסתר מזה מליוני שנים ויש להם יכולות טלפטיות  .הגזע הזה המתכוון כעת להשתלט מ אחר שההומו ספיאנס משמיד להם את הכוכב עם הזיהום שלו. ובנתיים הם רוצחים את מי שחושד בקיומם. הסיפור עוסק במרדף שלהם אחרי איש תקשורת שחוקר את רצח ידידיו המדען ומתחיל לחשוד בקיומם.

ובהזדמנות זאת   “עידכן גם את ה”כוח ” 44  שנים אחרי הפרסום המקורי.העלילה הפעם מתרחשת אחרי מלחמת המפרץ ולא אחרי מלחמת קוריאה ,אבל פרט לכך היו מעט מאוד שינויים משמעותיים. טאנר ממשיך לנסוע בשנות התשעים  ברכבות אנכרוניסטיות במסעו לליבה של אמריקה במקום במטוס כפי שמקובל היום יותר אצל אקדמאים בדרגתו.

גם לא היה צורך בשינויים  העלילה מחזיקה היטב גם אחרי 50 ושישים שנה.וכשאני קורא אותה היום אני מרותק בדיוק כפי שהייתי מרותק כשקראתי את הספר לראשונה לפני שנים רבות.

ואז עלתה אותה מחשבה במוחו ,כשם שעלתה מן הסתם במוחו של אדם הארט לפני שנים רבות :

יהיה זה משעשע מאוד להיות אלוהים.”

(מילות הסיום של “הכוח “)

סוף.

נספח: גלריית עטיפות בשפות שונות של “הכוח ” מאת פרק מ. רובינסון.

מהדורות  גרמניות של “הכוח ” .

מהדורה צרפתית של “הכוח”

ראו גם

הכוח באמזון

שהכוח יהיה עימכם” :יואב אבני על הכוח

ביקורת על הכוח

האזינו להקראה של “הכוח” 

פרנק מ.רובינסון באנציקלופדיה למדע בדיוני

 פרנק מ. רובינסון בויקיפדיה

ראיון עם פרנק מ.רובינסון

הספרים של רובינסון

עמוד הפייסבוק של פרנק רובינסון

6 תגובות

 1. באמת אחד הספרים הטובים והמענינים שקראתי וגם אני זוכר אותו לטובה.
  ובמיוחד את הטענה הבסיסית והיא שאין שום סיבה שאדם שיש לו כוחות על יהיה גם טוב-על.
  בסיפורת הרגילה, ובודאי בקומיקסים, משום מה בעלי הכוחות מרגישים מחויבים להפעיל אותם לטובת האנושות.
  נכון, בקומיקס יש גם נבלי-על, אבל בדרך כלל יש “הסבר” לרשעות שלהם, ואפשר גם לפקפק אם זו אכן רשעות. למשל מגנטו – שבסך הכל רוצה להגן על המוטנטים מפני בני האדם שאת רשעותם הוא מכיר היטב על בשרו.
  ב”הכוח” רובינסון בעצם שואל כל אחד מאיתנו – אם היית מגלה שיש לך כוחות-על, מה באמת היית עושה? ועונה – רוב בני האדם היו משתמשים בכוחות האלו, כמובן, לטובת עצמם.

 2. זאת גם באמת שאלה :עד כמה כוחות כאלו באמת עוזרים ?
  ידיד שלי סיפר לי על מישהו שלדעתו היה מסוגל לראות את העתיד ומת כעני אביון ,הכוח לא עזר לו בשום דבר,הוא לא ידע לנצל אותו.
  וכידוע כמה מהאנשים שהתפרסמו כ”מכשפים ” גדולים למשל אליסטיר קראולי בדרך כלל מתו כקבצנים מרודים ומסוממים.

  המסקנה שלי היא גם אם יש לך כוח כלשהוא זה לא באמת עוזר אם לא תדע איך להשתמש בו למשל להקים חברה גדולה שבה כבר אנשים אחרים יעשו את רוב העבודה הקשה.

 3. השאלה כמובן היא אם הכוח הוא אמיתי. כל המכשפים והידעונים הם רמאים, ורבים מהם יודעים לעשות כסף מהרמאות שלהם. ב”הכוח” מדובר כמובן על כוח אמיתי של השפעה ישירה ומיידית על בני אדם.
  קראתי גם את הביקורת ב sfsite ואני רוצה לחדד את מה שכתבתי קודם. אני לא חושב כמו בביקורת של sfsite שהעל-אדם לא יהיה עם על-אתיקה כי האתיקה כביכול שמורה למין שלך. בני אדם רבים הם צמחונים כי הם חושבים שאסור להרוג בעלי חיים, וגם רבים שאוכלים בשר מתנגדים להתעללות בבעלי חיים. למעשה זה החוק גם בישראל. אני טוען שדווקא משום שהעל-אדם הוא על-אנושי בכוחותיו אבל מאוד אנושי בתשוקותיו, דווקא משום כך ישתמש בהם לטובתו. ובדיוק כפי שרובינסון מתאר בספר. פוגש אשה סקסית? הופ למיטה. ובעלה עוד יודה לך, אם כמובן תבחר להשאיר אותו בחיים. וילה נחשקת במיקום מובחר? בעל הוילה יתחנן בפניך שתיקח אותה. לדעתי זה האתגר של רובינסון לקוראים – תגיד את האמת, בלי פוליטיקלי-קורקט, אם היו לך כוחות כאלו, למה היית משתמש בהם?

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

1 + 16 =