לאחר שני אירועים, האחד לזכרם של גיורא לשם ודוד אבידן והשני על משוררי יהדות דרום אירופה שלמה אבן גבירול ואברהם אבן עזרא  והמשוררת המודרנית רחל חלפי, מגזין “יקום תרבות”, בשיתוף עם המשורר דניאל עוז, מכריז על ההכנות לאירוע שלישי מסוג שונה מאוד: אירוע שיעסוק בנושאי גותיקה, אימה, ואפלה וכן בהרצאות ובהקראות שירים וסיפורים וגם פזמונים מושרים על נושאים אלו.

והנה הקול קורא שכתב דניאל עוז “בעניין”.

קול קורא ליצירת אימה

מדוע צורך האדם תרבות אימה? שמא מקנן בנו יצר חייתי להיבעת, כדי לחוש פתאום בהלמות חזקות של הלב המזרים לעורקינו דם רווי אדרנלין, אדרנלין המעיר את כל החושים וממלא אותנו בחיוּת? שמא פחד המוות מחיה אותנו, חרדת מכאובים משככת לנו, חשש מפני הלא-נודע מסקרן אותנו וגורם לנו לחשוב?

יתכן והדחף לסייט ולהסתייט הוא גם בעל תפקיד תקשורתי, וידויִי ודידקטי: אנחנו ממחיזים ומציגים לעצמנו, גם אם באופן סמלי, זוועות נוכחות ובריות שכבר ראינו, או שאורבות לנו מעבר לפינה. המחשתן באמצעים אמנותיים מאפשרת לנו לשתף זו עם זו את דאגותינו הקיומיות, הבין-אישיות והפוליטיות העמוקות והמוחשיות ביותר. אכן, בניגוד למלמולי הדאגה היומיומיים, הנוטים להתבדות, האימה באמנויות היא לעד חמקמקה ורומזנית מספיק כדי להיות מוצדקת: כסמלים, הגרגוילים הגוהרים מעל חורבות של קתדרלות גותיות הוכיחו את נבואתם.

גם על משַׁדרי תקווה וחסידי אופטימיות כמו מחבר מילים אלו להודות כי מציאות חיינו מסוייטת מבחינות רבות. אנו חיים על עברי פי פחת גאוגרפי והיסטורי, ובחרדה קיומית פרטית המאפיינת את המצב האנושי מקדמת דנא. נחוצים לנו זכרונות-חורבן ונבואות-זעם דווקא עכשיו וכתמיד.

תחברנה אם כן שומעת קול זה יצירת שירה או סיפורת קצרה מנהמת ליבה ושתצור בקוראיה חלחלה וזוועת איתנים. יתקבלו לשיקול המערכת גם תרגומים מקוריים ליצירות מספרות העולם, וכן מאמרי מחקר וביקורת בנושא – במיוחד אם הם עצמם מסמרי-שיער.

יצירות נבחרות תאוגדנה לאסופה בעריכתי שתראה אור בדפוס במועד עתידי ומחבריהן יתוגמלו בתשלום צנוע עם צאת האסופה. יצירות נבחרות מתוכן תקבלנה במה חגיגית בארוע שיתקיים באחד החודשים הקרובים בחסות “יקום תרבות”.

הנחיות כלליות:

  1. אין צורך לדבוק ב”ז’אנר האימה” על קלישאותיו השונות, שכל דמו נמצץ כבר בשיני ערפדים וסכיני-קצביו קהו. המערכת תעדיף טקסטים מפחידים, מזוויעים, מוזרים ומגעילים בצורה שונה ומפתיעה, ולא על-פי המקובל והמוכר. פרט לכך אין  מגבלות תכניות.
  2. ניתן להגיש יצירות שפורסמו בעבר, בציון מקום פרסומן ובכפוף למגבלות חוזים אם ישנן.
  3. יש לשלוח לא יותר מחמישה שירים או ארבעה עמודי סיפורת או מחקר.
  4. שירים מומלץ למסור כשהם מנוקדים.

שלכם בצחוק מרושע –– דניאל עוז

  • “מערכת  “יקום תרבות ” מצטרפת לקריאה .אנחנו מעוניינים להקראה באירוע  בשירים וסיפורים קצרים  וחזקים מקוריים ומתורגמים  וגם בפזמונים מושרים  שעוסקים בנושאי אימה גותיקה העל טבעי ערפדים זומבים וכו’ וכו’ בכל מה שהוא אפלולי ומצמרר אם כי אפשר בהחלט גם מהכיוון ההומוריסטי והפארודי. קהל היוצרים מוזמן באופן מיוחד להגיש יצירות על נושאי אימה בעלי רקע יהודי וישראלי.ההגשה תתבצע בדוא”ל בלבד, בקובץ Word לכתובת: moribunny@gmail.com

  • או לאתר “יקום תרבות “.:ול

  • elieshe@zahav.net.il
  • הציבור מוזמן להגיש הצעות .אנחנו מקווים לקיים את האירוע בסביבות חודש אפריל ( עוד לא נקבע תאריך מדוייק ) הדאד ליין  להגשה הוא ה-1 באפריל.

ראו הסרטות של שני האירועים הקודמים של “יקום תרבות”

השקת יקום תרבות הסרט

אירוע -אבן גבירול -פינת אבן עזרא

  • ה

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

20 − 4 =