כנס ספרות הריגול של "יקום תרבות" – הגרסה המוסרטת

ביום שני, 2 באפריל 2018, קיים "יקום תרבות" כנס ראשון מסוגו על ספרות ריגול ולחימה. בכנס השתתפו כמה מסופרי הריגול הבולטים והחשובים ביותר בישראל, נוסף על העורך החשוב בז'אנר, אמנון ז'קונט.

נוסף על הרצאות שונות (שלא כולן הוסרטו) הכנס כלל פאנל בהנחיית עורך "יקום תרבות" אלי אשד על הצנזורה וספרות הריגול. הפאנל עסק במערכת היחסים המורכבת בין הצנזורה והסופרים, שכן מתברר שעל פי חוק יכולה הצנזורה לצנזר גם ספרים ביטחוניים לחלוטין. בדיון השתתפו אמנון ז'קונט, מישקה בן דוד וחגי טיומקין, סופרים שלכולם היו מגעים עם הצנזורה בנושא יצירות בדיוניות פרי עטם, מהם מגעים שהגיעו לשיאם בבית המשפט, כמו במקרה של טיומקין, ומהם ידידותיים ביחס, כמו במקרה של מישקה בן דוד.

בין השאר נחשף בפאנל שכל מי ששירת בצבא מדינת ישראל חייב על פי חוק להגיש כל יצירה שלו
על נושאי ביטחון – מציאותית או בדיונית – לבדיקת צנזורה. זאת, גם אם נניח כתב ספר בדיוני לחלוטין  לילדים בנושא זה – למשל ספרי הריגול לילדים של הסופר אלעזר הלוי.

מאידך נחשפה גם העובדה שהצנזורה כמעט אינה נוגעת לרעה בסדרות טלווזיה כמו  "המדרשה", שעל פניהן חושפים דברים שונים על פעילות המוסד לעין ערוך יותר מאשר כל ספר בדיוני שבו טיפלה הצנזורה אי פעם. לדעת אמנון ז'קונט, כל זאת משום שלערוץ 2 יש  כנראה  כוח השפעה רב לאין ערוך על הצנזורה מאשר יש לסופרים ולעורכיהם.

צפו בהסרטה של פאנל זה – סופרי הריגול והצנזורה הישראלית

פאנל שני בהנחיית ד"ר אמנון סטופ, העורך המדעי של "יקום תרבות", עסק בקונפליקט בין ישראל ואיראן, כפי שהוא משתקף ביצירות בדיוניות שכתבו משתתפי הפאנל – כל אחד מהם תיאר ביצירותיו מתקפה או מבצע ריגול גדול של ישראל כנגד איראן.

המשתתפים בפאנל זה: אורי שטנדל, לשעבר יועץ לענייני ערבים לראשי ממשלה בישראל. מחבר הספר ״רוחות מלחמה גרעינית", על המאבק החשאי בין ישראל ואיראן.

מישקה בן -דוד, שספרו החדש, "הכריש", עוסק במאבק עם איראן.

ושבתאי שובל, איש ביון לשעבר, ומחבר המותחן "אני הנבחר", על מתקפה של איראן על ישראל.

צפו כאן בפאנל המוסרט – המלחמה של ישראל נגד איראן במציאות הבדיונית ובמציאות הלא בדיונית

נוסף על אלו כלל הכנס את ההרצאה האישה בשירותי הריגול – מציאות ובדיון

שהעניקה הסופרת שלווה הסל, סוכנת חשאית לשעבר, מחברת ספר הריגול "נשואה למוסד". שלווה דיברה על "האישה בשירותי הריגול  – מציאות ובדיון".

והנה לפניכם קטעי ההרצאה מוסרטים:

אבי גולדברג, עורך מדור המתח והבלשים ב"יקום תרבות" מציג את שלווה הסל

שלווה הסל על הנסיעה לארץ אויב כמשפחה

שלווה הסל על החיים תחת מסווה בארץ אויב

שלווה הסל על החזרה לארץ לאחר משימה

שלווה הסל על ספריה הבאים

הרצאה של המחבר מיכאל בר זוהר על ספרי ריגול שכתב

פתיחה

מיכאל בר זוהר על השילוב בין היסטוריה לספרות

מיכאל בר זוהר על  כתיבת הספר מרגל יהודי בשירות הנאצים

אמנון ז'קונט על המרגל בספרות

חלק שני
ערוץ יקום תרבות

אודות אלי אשד

סופר, מרצה ובלש תרבות. פרסם את הספרים "מטרזן ועד זבנג" - סיפורה של הספרות הפופולארית הישראלית" ( "בבל" 2003) ו"הגולם -סיפורו של קומיקס ישראלי" עם אורי פינק ( "מודן" 2003). פרסם מאמרים רבים בעיתונות, בכתבי עת וברשת בנושאי ספרות ותרבות פופולארית, מדע בדיוני, קומיקס ועוד.
הפוסט הזה פורסם בתאריך אירועים ספרותיים עם התגים , , , , , , , , . קישור קבוע.

3 תגובות על כנס ספרות הריגול של "יקום תרבות" – הגרסה המוסרטת

  1. מאת חגית בת-אליעזר:‏

    הכנס היה מאוד מוצלח. השתתפו בו סופרים בולטים. גם בקבוצות הדיון (פאנלים) וגם בהרצאות נמסר מידע מסקרן על מרגלים אמיתיים ובני דמותם ספרותיים. התרשמתי במיוחד מהרצאתו של מיכאל בר-זוהר – איש אשכולות, שהגיע להישגים רבים בתחומים מגוונים.

  2. פינגבאק: הצנזורה וספרות הריגול-הפאנל המוסרט | המולטי יקום של אלי אשד

  3. מאת חגית בת-אליעזר:‏

    ראוייה לציון ההנחייה המשותפת המשולבת של העורכים המרכזיים של האתר יקום תרבות
    אלי אשד, אמנון סטופ ואבי גולדברג

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*