הבלש ריפ קירבי והנסיך הערבי

הקדמה מאת אלי אשד

בערב הסעודית שולט כיום יורש עצר, הנסיך הצעיר מוחמד, בן המלך סלמן. האיש הוא הכוח האמיתי מאחורי אביו החולה, ואחד השליטים החזקים כיום, ובוודאי העשירים במזרח התיכון ובעולם. שמועות שונות שלא אושרו מדברות על כך שיש לו קשרים כלשהם עם ישראל.

Image result for saudi arabia king and crown prince

הנסיך מוחמד, יורש העצר והשליט מאחורי הקלעים בסעודיה, עם אביו מלך סעודיה סלמן (במרכז)  ועם יורש העצר הקודם שסולק בסוג של "הפיכת חצר"

הייתכן כי ישראל תבוא לעזרת מדינות ערביות? הדבר כידוע כבר קרה עם ממלכה אחת – ירדן, ועכשיו טוענים דווקא ערבים אחרים שממלכה אחרת – סעודיה – ביקשה שישראל תתערב במדינה ערבית שלישית.

בקומיקס, כמו בלא מעט מקרים אחרים שבהם הדמיון מקדים את המציאות, זה כבר קרה.

עורך  השבועון "בוקי" כתב על הדמות הכביכול הישראלית של הבלש יגאל סלע, שהופיע בשני סיפורים על דפיו, ולא יסף:

"בדרך הטבע, שבועון המופיע בישראל צריך לספר גם על מעשים שאירעו בארץ, השאובים מן המציאות שלנו ואשר גיבוריהם הם אנשים משלנו. הפעם אנו משלימים חסר זה ומביאים את סיפורו של הבלש הישראלי יגאל סלע, המציל את בן השייח' רעוף מחטיפה.

יגאל סלע, לשעבר קצין משטרה מפורסם במחלקה לחקירת פשעים חמורים, הוא חוקר פרטי בעל קשרים ענפים עם המשטרה הבינלאומית ועם מדינות מרוחקות. עלילותיו משתרעות על כל כדור הארץ, והוא מוזמן לעיתים קרובות לחקור תקריות בארצות שונות. בין השאר הוא מיודד עם שליטי מדינות ערביות והם נועצים בו בכל דבר.

הפעם מוזמן יגאל סלע, על ידי השייח' של מדינת עליבר לאלף את בנו הסורר, שמעשיו מביישים את מעמדו כיורש עצר. יגאל סלע מגיע למקום בדיוק בזמן, כדי לסכל מזימה של אוייבי השייח' לחטוף את הנסיך ולהכריח את אביו לוותר על כיסאו ככופר נפש.

בחוברות הבאות נביא עוד מעלילותיו של הבלש הישראלי המפורסם, מהן גם עלילות שהתרחשו בארץ."

עד כאן עורך "בוקי".

במציאות "לא דובים ולא יער". הבלש הישראלי לא היה ישראלי, הוא היה אמריקני בשם ריפ קירבי, גיבור סדרת סיפורי קומיקס מאריכת ימים, שרצה בין השנים 1946-1999, ועלילותיו נוצרו במקור על ידי לא אחר מאשר גדול אמני הקומיקס אלכס ריימונד, יוצרו של פלאש גורדון, סוכן חשאי אפס 9 וג'ונגל ג'ים.

עורכי "בוקי" פשוט "עברתו" דמות אמריקנית לחלוטין.

הסיפור "חוטפי בן השייח'" הופיע בבוקי מספר 7 ב-1967. סיפור נוסף על "הבלש הישראלי" הופיע ב"בוקי", בגיליונות מספר 13-15 בסיפור בשם "רצח הכוכבת", שלא היה בו שום דבר ישראלי ושבו "יגאל סלע" יוצא לפענח רצח מן העבר ולהגן על השחקנית המשוכנעת כי גם גורלה יהיה כדמות האישה שהיא מגלמת בסרט.

בגרסה שאנו מביאים כאן שם הגיבור שהיה ב"בוקי", "יגאל סלע", שונה מחדש לריפ קירבי.

את הסיפור שלפנינו כתב פרד דיקינסון (ולא אלכס ריימונד כפי שכתוב).

צייר האמן של הסדרה ג'ון פראנטיס, בעזרתו של אמן צללים ידוע מאוד, האל ויליאמסון.

הסיפור המקורי באנגלית נקרא :A Prince in Peril ופורסם בהמשכים  בין נובמבר 1964 לאפריל 1965.

האם נראה בעתיד יחסים גלויים כאלו בין נסיכים ערביים ובין ישראלים כפי שמתואר בסיפור?

ימים יגידו.

ראו גם:

פרטים על ריפ קירבי

ריפ קירבי בויקיפדיה

דיון  קולי על סיפורי ריפ קירבי

אפילה על חומות מכה: פואמה על ערב הסעודית

Image result for rip kirbi

אודות אמנון סטופ

תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, לפני כ-15 שנה גיליתי מחדש את הקומיקס, ומזה כמה שנים אני מתענין במנגה ובאנימה. זכיתי בתואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת החוג לגאופיסיקה ומדעים פלנטריים באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.
הפוסט הזה פורסם בתאריך ספרות מתח ובלשים, קומיקס עם התגים , , , . קישור קבוע.

תגובה אחת על הבלש ריפ קירבי והנסיך הערבי

  1. פינגבאק: בוקי המגזין בשבילך :היסטוריה ואינדקס של מגזין הקומיקס העברי מאריך הימים ביותר | המולטי יקום של אלי אשד

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*