שיר אהבה לספל הקפה משנת 1863 מאת יחיאל מיכאל זיידמאן

הקדמה מאת אלי אשד

בעקבות חשד להימצאות עופרת רעילה במים שבמכונות קפה, קורא משרד הבריאות לציבור: "הפחיתו שתיית קפה בבתי קפה".

לצרכני קפה מושבעים כמוני זאת ידיעה מזעזעת.

לרגל הידיעה  אני רואה לנכון לפרסם מחדש שיר נשכח  על הקפה המכונה כאן  "קאווה", השייך לספרות העברית של המאה ה-19, וראה אור לראשונה בכתב העת הנשכח "כוכבי יצחק" (כרך כ"ט עמ' 37-44, 18.6.63).

ספל קאווא מאת יחיאל מיכאל זיידמאן הוא שיר לכבוד כוס הקפה, הכלול בספרו שהיה אז בכתובים, "שירי בית המשתה".

זהו שיר מדהים בעיניי, בנושא האקזוטי המסרב לקחת את עצמו ברצינות בניגוד לרוב היצירות האחרות.

המשורר פונה ישירות לספל הקפה המעורר. בהערות לשיר, הארוכות יותר ממנו – שהן כיום כמעט בלתי קריאות – מסביר המשורר כי כתב את השיר הזה בנעוריו, וכי נכתב לשעתו עם עוד שירי "בית המשתה", שבוודאי לא יראו אור, "ואין בהם רב תועלת מוסרי אף כי אינם מתנגדים חלילה לחוקי המוסר ודרך ארץ". ובהשוואה לרוב השירים שהופיעו אז בכתבי העת, שירי מוסר  ושירי קינה קודרים, הרי שיר זה שלו הוא מלבב ו"שובבי".

זיידמאן בהערות הנ"ל מגן על עצמו מפני מבקר שכינה את השיר "שיר עגבים" (אולי חשב  זיידמן באופן ספציפי על שיר פורנוגרפי ידוע של התקופה בשם זה, שחיבר המשורר העברי יהודה ליב בן זאב ואותו תוכלו למצוא כאן).

המבקר והחוקר המחמיר שלמה רובין בסקירה ביקורתית על כתב העת בגיליון כ"ט שלו, התייחס אל  השיר הנ"ל, שאותו העריך כ"נאווה בתורי הוד ויפה בחרוזי חן". הוא קובע כי "השיר האמיתי לא ימאס בנגינות חשק ואש זרה".

אף כי אינני מוצא את השיר כיצירת מופת, לא בתקופתו ובוודאי לא היום,אני מוצא אותו כמשעשע, ומציע לקוראים לקרוא אותו על כוס קפה בבית הקפה.

תודה לפרופסור משה פלאי שהפנה את תשומת לבי לשיר המשעשע הזה בביבליוגרפיה המקיפה שלו על כתב העת "כוכבי יצחק".

ראו גם:

היכל התהילה וקטלוג הבושה של הספרות העברית במאה ה-19 – ראיון עם פרופסור משה פלאי

היכל התהילה של הספרות העברית בכתבי העת העבריים במאה ה-19

אודות אלי אשד

סופר, מרצה ובלש תרבות. פרסם את הספרים "מטרזן ועד זבנג" - סיפורה של הספרות הפופולארית הישראלית" ( "בבל" 2003) ו"הגולם -סיפורו של קומיקס ישראלי" עם אורי פינק ( "מודן" 2003). פרסם מאמרים רבים בעיתונות, בכתבי עת וברשת בנושאי ספרות ותרבות פופולארית, מדע בדיוני, קומיקס ועוד.
הפוסט הזה פורסם בתאריך פזמונים, תרבות עם התגים . קישור קבוע.