כריכת ״ילד חלל״ של רועי צמח
כריכת ״ילד חלל״ של רועי צמח

ילד חלל / רועי צמח

כְּשֶׁיִּוָּלֵד לִי

יֶלֶד חָלָל

בַּמַּעְבֹּרֶת הָאַחֲרוֹנָה

שֶׁתְּשֻׁגַּר לְכוֹכָב

אֵלֵי הַמִּלְחָמָה

אָשִׁיר לוֹ

Heroes

לִפְנֵי הַשֵּׁנָה

וּכְשֶׁיִּשְׁאַל,

“אַבָּא, מִי שָׁר?”

אַדְלִיק מְנוֹרַת כּוֹכָבִים

אֲכַסֵּהוּ אֲבַק יְרֵחִים

אֶחְבֹּשׁ קַסְדָּה לְרֹאשׁוֹ

אֶבְלַע כַּדּוּר עֲשׂוּי פְּרוֹטֶאִין

אֶסְפֹּר מֵעֶשֶׂר אֲחוֹרַנִּית

וְאָשִׁיב,

“תֵּכֶף תַּכִּיר, בֵּן,

תֵּכֶף תַּכִּיר.”

אַל תַּאֲמִין לְרֶגַע אֶחָד

שֶׁאֶשְׁכַּח אוֹתְךָ

מותו של המוזיקאי, הפזמונאי, והשחקן דן תורן ממחלת הסרטן והוא בן 63, הזכיר לי את ספרי השירה שתורן ערך למשורר רועי צמח (יליד 1973, רמת גן).

תורן גם ערך את ספר שיריה של המשוררת כרם יעקב, “קשיי הסתגלות” (2019, הוצאה עצמית). זו לא תופעה רווחת בעולם השירה שלנו, והיא מעניינת לבחינה חרף הנסיבות המצערות.

בגב ספר שיריו הרביעי של צמח, “ילד חלל” (2017, הוצאה עצמית), ששיר הנושא שלפנינו לקוח מתוכו, כתב עורך הספר תורן את הדברים הבאים: “זו אסופת השירים הרביעית שאני עורך לרועי צמח (בשבילי הוא ‘קיד זמנהוף’ או ‘קיד הפקיד’), ומה אגיד לכם, הקיד רק מתחדד, השירים שלו נעשים כואבים ונוגעים יותר. הקיד כותב על מה שאף אחד לא מעז לדבר בשירים ועושה זאת בצורה גלויה, ישירה ועוקצת. שווה לקרוא בקול רם, שווה גם לנגן את זה. השירים שלו הם חיסון נגד אטימות אישית וחברתית, והחיסון עובד”. שימו לב לדיבור הישיר של תורן אל הקהל ולשפה שבה הוא נוקט, שיש בה משום יצירת מיתוס מדמותו של המשורר שהופך אצלו לקיד או לקיד הפקיד, שלכאורה כותב שירה פקידותית אך למעשה כותב שירת מחאה נגד תופעות חברתיות ופוליטיות בעולם המודרני.

את השיר עצמו, “ילד חלל”, אפשר לקרוא גם לאור ימינו אלה, רוויי המלחמה, שבהם למרבה הצער אנו מתבשרים כמעט מדי יום על חיילים צעירים שנהרגים בקרבות בעזה או בצפון, ילדים שהיו לנערים, הפכו ללוחמים, ועכשיו הם מתים. ילדים חללים, בלשונו של רועי צמח, שיוצא בשירו נגד אתוס הגבורה או הקרבת הבנים בידי אבותיהם לטובת “כוכב אלי המלחמה”.

ראו גם

דף הפייסבוק של רועי צמח

רועי צמח.דף הפייסבוק

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

1 + ארבע עשרה =